| Izabelaizabela23 a întrebat:

Hei! De cateva zile am o stare nasoala rau. Ma simt singura,simt nevoia sa vorbesc cu cineva dar nu am cu cine. Prietena mea cea mai buna de cateva zile are un iubit si nu mai tinem legatura asa des, iar cand vorbesc cu ea si incerc sa ii spun ca nu ma simt bine imi povesteste de iubitul ei si de relatia lor si mai bine nu-i mai zic si problemele mele pentru ca vad ca nu o intereseaza si nu e atenta iar parintilor nu pot sa le zic.
Mi-e frica sa nu ma adancesc intr-o depresie din care cu greu mai ies...

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca simti nevoia sa vorbesti cu cineva, imi poti scrie in privat si voi sti sa te ascult.
Totusi incearca sa faci activitati fie scolare/fie acasa sa nu te mai gandesti la tot ce este rau
Daca ai o problema de sanatate, ar fi indicat sa vorbesti cu mama ta.
Nu ezita sa imi scrii.
O zi bunahappy

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Cand nu ai pe nimeni alaturi sa te ajute,aminteste-ti ca te ai pe tine. Oamenii vin si pleaca, doar pe tine te ai. Esti sfatuitoarea cea mai buna si prietena ta cea mai buna. Invata sa stai cu tine, sa vorbesti cu tine, sa te plictisesti, sa asculti muzica, orice. Poate te simti singura ca prietena ta nu mai vede nimic altceva decat pe iubitul ei. Dar deschide-i ochii daca e prietena cea mai buna. Fii sincera cu ea

| T0T a răspuns:

În primul rând găsește pe altcineva cu care să vorbești pentru că aia nu îți este prietenă. În depresie nu vei intra dacă ai voință.

| Dariusuu a răspuns:

Ieşi pe afară, plimbă-te, adoră natura şi ai grijă de tine. Prietena ta nu-i pasă de tine evident îi pasă doar de relaţie ei aşa că dă-o naibii.

Ieşi în societate şi făţi prieteni noi nouţi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Mi-e frica sa nu ma adancesc intr-o depresie din care cu greu mai ies..." - Ai idee ce e aia depresie sau o fire depresiva?
Astea-s fite la tine.

| Neuronul a răspuns:

Fă-ţi mai mulţi prieteni!
Socializează mai mult.
Şi nu o judeca pe prietena ta.
Nu cred că îţi întoarce spatele, poate e doar fericită şi nu ştie cum să reacţioneze.

| Nika29 a răspuns:

Daca nu vorbeste cu tine des, inseamna ca e fericita, chiar daca nu te observa nu cred ca e cazul sa o acuzi cu ceva. Fiecare din noi e ocupat cu a noastre probleme. Poti sa te simti singura din cauza lipsei discutiilor voastre. Iar daca recunosti ca e asa, adica asta s-a inceput decind nu comunicati atit de des, atunci e cazul sa te deschizi intr-un moment potrivit. Iar daca nu-l gasesti atunci roag-o sa te asculte fara intreruperi. Ii explici situatia si ii spui ca daca o continua tot asa atunci nu o mai iei in serios ca inainte sau ceva de acest gen, dar ai grija sa nu fie prea brutal ca sa poate incepe o cearta si va fi si mai rau, pur si simplu roag-o sa te asculte cu atentie si ai grija si tu ce spui. Daca crezi ca toata chestia asta ea nu-i devina atunci incearca sa-ti revezi problema in tine, ce simti ce crezi despre viata. Sa stii ca viata foarte mult conteaza s-o traim asa ca nu te lasa pina aici... Iti transmit calduroase imbratisari si cit mai mult pozitiv))