| Magda20 a întrebat:

Hei, de ceva timp am niște gânduri care nu îmi dau pace. Sunt împreună cu iubitul meu de câteva luni și pot spune că ne înțelegem foarte bine. El a ieșit dintr-o relație de lunga durata, mai exact de 4 ani. Când aveam eu cu el o lună de relație mi-a dat mesaj fosta lui spunându-mi că el s-a "combinat" cu mine mai mult din ambiție. Nu am băgat în seamă vorbele ei, am discutat cu el despre asta dar nu mi-a spus nimic. După el a început să tot posteze pe rețelele sociale poze cu noi și altele. I-am cunoscut familia, prietenii, iar în ultima vreme când tot ne mai întâlnim cu persoane cunoscute lui mă prezintă cu apelativul "nevasta mea". Îmi tot vorbește de nuntă, că la anul vrea să ne căsătorim etc. Credeți că într-adevăr ține la mine sau face așa din "ambiție" cum a spus fosta ca să îi facă ei în ciudă.

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ca aia de unde stie motivele lui? S-a bagat si ea de ciuda sa va strice relatia, de ce o bagi in seama?

| Magda20 explică (pentru Adry05):

Mi-a spus că el i-a zis acest lucru. Nu o bag în seamă, doar că de atunci el a tot început să posteze pe rețelele sociale poze cu noi și altele. De ce nu a făcut asta până atunci.și abia când s-a băgat aia în seamă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce mi se pare mie. Varianta 1. Fosta lui voia să se răzbune pe el, stricându-i relația cu tine. 2. Voia să îți facă un bine, să te prevină. O relație după 3 ani nu prea se termină fără un motiv mai serios. Ca să te asiguri, trebui să pui relației, termene precise? De ce la anul, de ce nu acum. Te rog să nu mă mai prezinți ca nevasta mea până nu sunt pe bune. Ca să îl potolești dacă te mai prezintă ca nevasta mea, dta replici imediat cu voce tare, nu sunt încă nevasta dlui, el tot spune așa ca să se auto încurajeze, este nehotărât încă. Așa că vorbele de nuntă trebuie să se transforme în acțiuni concrete căci să îi explici că dta nu vrei să trăiești pe bază de promisiuni.

| Magda20 explică (pentru sadrian46):

Luna următoare urmează să plecăm împreună și de asta zice că la anul e nunta și nu acum, să mai pună un ban deoparte până atunci

| sadrian46 a răspuns (pentru Magda20):

Dta să evaluezi cu atenție și măcar la nivel optativ să pui în discuție asta.
Dacă ești hotărât să petreci viața ta de acum încolo cu mine, da sau nu?
Să aibă un răspuns ferm.
Dacă ar fi nehotărât, eu nu aș pleca cu el.
Dacă zice da, spui așa.
Atunci. Ne căsătorim acum la sfat, și plecăm împreună ca soț- soție. Altfel putem lupta împreună între străini astfel.
Când ne întoarcem facem nunta.
Dacă vezi că ezită, sau are obiecții care nu stau în picioare, să nu pleci cu el.

| OldSoul a răspuns:

Poate si el a realizat ca va intelegi foarte bine.
Cine stie, poate fosta relatie pe care a avut-o a scartait de la inceput, si chiar si asa, a durat 4 ani.
Ei bine, daca relatia voastra a inceput atat de bine, e normal sa creada ca tu esti persoana potrivita, si ca o relatie cu tine ar putea dura o viata.
Acum desigur, aceasta e doar o varianta.

Eu zic sa lasi barfele spuse de persoane invidioase/geloase si sa-ti vezi de viata ta, si de relatia voastra.
Dupa 4 ani, poti fii sigura ca nu i-a picat prea bine sa-l vada ca a trecut peste relatie, e clar ca se oftica.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Love-bombing. Fugi.

| Emma30555 a răspuns:

Trebuie sa simti daca te iubeste si are intentii serioase din comportanent. I se lumineaza ochii cand te vede, e tandru, dragastos cu tine, vorbiti unul cu altul orice, incearca sa te ajute etc. O sa iti dai seana pe parcurs. Nu cred ca trebuie sa iti faci scenarii

| Panamax a răspuns:

Cam repede a pus-o de nunta.

| Magda20 explică (pentru Panamax):

Tocmai...e axact prea tare pe treaba cu nunta și mult prea devreme.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Magda20):

Ai răspunsul chiar la avatar.

| Mclaren12 a răspuns:

Vezi sa nu ajungi sa te desparti de el datorita unor vorbe spuse de altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fosta lui e geloasă pe el că s-au despărţit stând 4 ani împreună şi acum vrea să te convingă să renunţi la el ca să se întoarcă la înapoi la ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Credeți că într-adevăr ține la mine sau face așa din "ambiție" cum a spus fosta ca să îi facă ei în ciudă."

Qoute:
E pãcat ca multi se despart din cauza unor vorbe spuse de altii.

Whaat

confused

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Posteaza poze cu tine pentru ca si-a gasit o virginã frumoasa si naivã, numa bunã de casa tipic unora se mandreste cu tine.
2. Se axeaza pe nunta pentru ca nu vrea sa te piarda, si vrea sa profite de tine cat mai rapid.
3. Aia incearca sa te manipuleze sa ai dubii, sa te doboare pentru al recastiga.

| oz_1736 a răspuns:

Dar tu chiar nu simti omul de langa tine? Stati in aceeasi casa, plateste facturi. Are vreo retinere? Te doare spatele, iti face masaj? Ai picioarele umflate, ti le maseaza? Sexul cum decurge? Sunteti fiecare pe cont propriu? Il simti rece, detasat? Un om se preface la inceput, apoi se plictiseste si o da pe aia buna. Fii atenta la detalii si iti vei da seama daca se preface