| opheliagrapril a întrebat:

Hei. Mama mea ma obliga sa mananc de 5 ori pe zi, in fiecare noapte la ora 00 ma pune sa mananc dulciuri si lapte sau clatite si simt ca nu mai pot. Iar daca mananc de 3 ori pe zi face crize si spune ca nu mananc nimic. Chestia e ca nu sunt slaba deloc, am 13 ani si mereu mi se umfla burta si sunt mereu balonata dupa ce ma obliga sa mananc. Si mai nou de fiecare data cand mananc sunt foarte nervoasa si eu nu ma simt bine. Zice ca daca nu mananc nu o sa cresc si ca trebuie sa imi vina ciclu si nu stiu ce. Si chiar azi tot vorbea cu prietenele ei ca eu nu mananc nimic si ca cum o sa cresc? Si logic ca prietena ei normala a zis ca de ce baga in mine ca dupa o sa fiu grasa iar si o sa imi fie greu sa slabesc. (si e adevarat). Mai ales ca pe la 8 ani stie ea bine ca o bagat mult in mine si zici ca eram gravida de grasa. Dupa am slabit, a schimbat regimul si am devenit slaba(pe la 11) E normal ce face maica-mea? Adevarat? Adica tot zice ca nu vrea sa devin rahitica ca ea ca ea asa a fost dar nici nu sunt slaba

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fugi la politie sa o raportezi pentru abuz in alimentatie

| darrio2007 a răspuns:

Mama ta are ceva probleme medicale? Nu e normal sa te puna sa mananci la ora aia.

| Cristianne a răspuns:

Sper că nu vorbești serios și că e doar o glumă, căci altfel situația e foarte gravă. Dar voi trata întrebarea ca și când e pe bune.

Singurul lucru cu "normal" pe care l-a spus e faptul că e bine să mănânci 5 mese pe zi, dar atât. În schimb, în niciun caz noaptea, cu atât mai mult dulciuri. Un ritm recomandat (5 mese așadar) ar fi dimineața pe la 8; apoi o "gustare" sănătoasă în jur de 10; prânzul la 12, o gustare (la fel, sănătoasă - dar nu e nicio problemă să mănânci și 2-3 prostii o dată sau de 2 ori pe săptămână, corpul are nevoie și de asta) și bineînțeles cina undeva la orele 6-7.

Comportamentul mamei tale nu e deloc ok și îți poate afecta grav sănătatea (mâncatul prostiilor noaptea, de exemplu), mai ales acum când ești în creștere. Cum ai spus și tu, pe lângă că o să te îngrași mult pe termen lung, e posibil să-ți provoace și probleme cu colesterolul, probleme cardiace, diabet și chiar și cancer (pe lângă multe altele).

Așadar, dacă chiar nu glumești/exagerezi, vorbește cu cineva urgent despre situația asta (familie, rude, prieteni adulți în care ai încredere, profesori sau chiar doctori) pentru a lua măsuri.
Între timp, încearcă de exemplu să-i propui să asculți de ea cu cele 5 mese pe zi, dar la orele alese de tine (adică cele pe care le-am spus mai sus).

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, este indicat sa manaci 5 mese pe zi, cu urmatoarele conditii:
1. Doar 3 mese sa fie de baza, celelalte doua sa fie formate din gustari compuse din fructe (in special dupa masa de pranz), seminte sau un sendwich cu produse naturale.
2. Produsele consumate sa fie caloric raportat la efort.
3. Dulciurile excluse dupa ora 17.
4. Ultima masa cu cel putin 2 ore inainte de culcare.
5. Fara rontait intre mese.
Corpul omenesc, daca nu sufera de vreo boala, cere atat cat are nevoie.

| brokxy a răspuns:

Asta este deja un abuz intreba-o pe scumpa ta mama, vrea sa bage un diabet in tine de tanara? Poate atunci se va opri din comportamentul ei toxic

| Bnder a răspuns:

Cauta pe internet ce greutate trebuie sa ai pentru inaltimea ta (gastesi usor). Apoi te cantaresti si tragi concluziile: daca ai mai putine kg decat tebuie atunci mama ta vrea sa te aduca la greutatea normala (chiar si daca ai avea 10kg mai putin mi se pare ca ce face mama ta nu e normal). Daca ai cate kg trebuie sau peste atunci spune-i mamei tale sa se opreasca si sa iti dea de mancare atat cat iti pica tie bine. La faza cu ciclu menstrual doar daca abia mananci corpul tau nu il va mai produce. Daca mama ta te contrazice spune-i sa mergeti la un medic ginecolog sa vadad daca esti destul de dezvoltata.