| Rock2000 a întrebat:

Buna TPU sad La 10-11 ani am avut 63 de kg si toti imi spuneau ca-s grasa. acum am 12 ani si am slabit mult. adica am 52 de kg acum si toti imi spun ca daca mai slabesc o sa devin prea slaba dar mereu cand ma uit in oglinda mi-e sila de mine :crying(( in fiecare zi fac sport, 1 ora cu rolele, sarit coarda, 1 ora de aerobic etc. si nu mananc mult, un om normal cica ar trebui sa manance in jur de 2000 de calorii pe zi, eu mananc doar 500 ca sa slabesc mai mult crying( da, am sanse sa ajung la spital pentru ca mananc prea putin dar nu mai stiu ce sa fac crying chiar daca toti imi spun ca sunt slaba, eu ma consider grasa si nu mai suport asta! In mod special vreau sa slabesc la talie si solduri. Ma puteti ajuta?

7 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Caută să îți schimbi mentalitatea și nu trupul. Tu riști să dai în anorexie, ceea ce e grav. Sunt prea multe riscuri și pur și simplu nu merită să îți strici sănătatea doar pentru a arăta mai bine, mai ales că ai greutate foarte bună. În plus, ai doar 12 ani. Pentru ce naiba vrei să arăți bine?

| loredanalorena a răspuns:

Ca sa fi slaba nu trebuie sa renunti la mancare, dulciuri, etc.Scecretul este sa mananci din toate cate putin! Nu trebuie sa te infometezi! Si trebuie sa mananci 2 felii de paine pe zi neaparat, caci ajuta creierul! P.S.:Inca un sfat! Nu pune la suflet ce spun alti! Ci fa cumm iti dicteaza inima! Succes!

| Tmcn a răspuns:

Păi..eu am 18 ani şi am 52 kg..deci nu eşti slabă. eşti ok.

| Sweetyass a răspuns:

Exact aceeasi problema o am si eu. Am tinut o cura de slabire ca si tine si am slabit, dar tot mi se pare ca sunt grasa..Am 1.70 si 56 de kg dar asa vrea sa mai slabesc pana la 50. Problema in toata faza asta este ca am devenit anemica, am fost de 2 ori la spital si daca uit sa mananc doar putina mancare lesin. Am dureri de stomac enorme. Asadar te sfatuiesc sa mananci mai mult de 500 de calorii pe zi. Ai putea avea probleme foarte mari. Poti sa mananci 1300 de calorii si daca nu mananci dupa 6.30 sigur va fi mai bine. Ceea ce faci tu e infometare nu cura de slabire. Stateam numai lesinata pe la scoala. Sport poti sa faci cat vrei. E sanatate.dar trebuie sa mananci mai mult. Evita pur si simplu mancarurile grase...Aaa si ai numai 12 ani..Iti poate afecta grav cresterea. Daca prinzi vreo anemie nu mai scapi de ea toata viata. Ai grija de tine. Am trecut prin asta si stiu ce se intampla.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sweetyass):

Scuza-ma ca ma bag, dar la 1.70 si 56 de kg, tot mai vrei sa mai slabesti? Vrei sa fi doar piele si os, sa ti se vada coastele?

| Sweetyass a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, dar nu ma simt bine deloc....Ma simt enorma! Sper sa scap de chestia asta mai tarziu. Numai fotomodelele alea slabe imi vin in cap chiar daca am prieteni baieti care au vazut fotomodele si au spus ca asa fete urate nu au mai vazut in viata lor...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sweetyass):

Nu ai cum sa fi enorma, nu stiu de unde te simti tu asa.

Genul asta de femeie e cel mai bun :
http://3.bp.blogspot.com/......rls-10.jpg

Daca o sa slabesti prea mult o sa arati ca naiba, noi baietii vrem o fata CU FORME ( fund, sani, picioare, etc. ), nu vrem o schiloada.