| Andreea478 a întrebat:

Hei. Sunt într-o situație foarte nasoala. Am un tata psihopat nebun(ca altcumva nu il pot numi) și este foarte violent cu mine. Toată ziua ma lovește, îmi da cu pumnii și cu picioarele, ma înjura și ma ameninta ca ma baga în spital. Azi eram cu o fata, ne plimbam și ea s-a oprit să stea de vorba cu 2 băieți și el m-a văzut și m-a bătut foarte tare, m-a tras de par și m-a lovit cu pumnii peste fata (eu nu aveam nicio legătură cu acei băieți). Îmi vine sa fug de acasă nu știu ce sa fac. Și încă ceva, el a fost de acord ca eu să mă vopsesc pe par și acum ma pune sa îl șterg ca dacă nu, ma tunde cheala. Spuneți repede ce sa fac ca vine acasă.

37 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns (pentru FaraNume1245):

Incercatul de noi chestii este normal la aceasta varsta.
Un parinte destept PREVINE aceste situatii si le explica copilului consecintele.

Daca copilul devine mai apropiat de "prieteni", atunci cauza este deja pierduta de sub control (din punctul de vedere a parintilor). Iar "educarea cu forta" duce doar la adancirea dusmaniei intre copil si parinti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Telefon la 112, plângere la poliție și la Protecția copilului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce au fetele vopsite? sad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Daca te comporti ca un imbecil cu copilul il faci sa isi doreasca cu orice pret sa plece de linga tine, nu il educi!

Bula
| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Din pacate, la scoala nu se invata nici cum sa (nu) faci copil, dar nici cum sa-l cresti, educi.
Rezultatele se vad mai ales in familiile unde ambii parinti lucreaza si doar cateva minute raman pentru asa zisa "educatie parinteasca".

| LoveSleep a răspuns (pentru Bula):

"Toată ziua ma lovește, îmi da cu pumnii și cu picioarele, ma înjura și ma ameninta ca ma baga în spital...m-a bătut foarte tare, m-a tras de par și m-a lovit cu pumnii peste fata"

"Expert TPU": " Probabil si tu dai motive... Daca continui atitudinea ta rebela fata de parinti"
Bulă, ești rău. Nu rău, în sensul ăla. Rău și încă ceva, dar nu pot scrie aici.

| LoveSleep a răspuns (pentru Bula):

E ok, nu mai contează. Nu știam că tu ești în poza de profil.