| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, vreau sa imi spuneti daca am facut ceea ce trebuie
Decii tata este in Germania de 4 ani si mama il inseala inca de cand a plecat eu stiind de relatiile ei, in noiembrie 2016 am decis sa ii spun fiindca n-am mai putut rezista si de atunci a inceput cosmarul meu... a urmat un divort de vreo 6 luni si in tot acest timp mama ma injura, blestema si a dat in mine de vreo 2 ori, mi-a confiscat telefonul vreo 2 luni ca sa nu mai vorbesc cu tata etc (mentionez ca eu am avut o relatie buna cu ea pana la divort) si pana la urma din cauza mea s-au impacat pentru ca i-am obligat intr-un fel (stiu ca nu trebuia) si pana la urma am ajuns in Germania si mama va pleca inapoi in tara de curand. Tata mi-a fost mereu alaturi si mereu mi-a dat sfaturi, m-a invatat cum sa ma comport in viata.Este bine ca am ramas cu el?

Răspuns Câştigător
| Kryeno a răspuns:

Bună!
Judecând după comportamentul ei, nu cred că are rost să te mai gândești cu cine ar trebui să rămâi - răspunsul este, evident, tatăl tău. Sunt de părere că mama ta nu are nicio scuză pentru felul în care a început să te trateze, pentru că ea e cea care a greșit alegând să-ți înșele tatăl. Ce era să faci, să-i iei apărarea? Să fim serioși, te-a durut atunci când te-ai gândit la tatăl tău (că este trădat) și ai acționat în consecință.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, pe langa ca tara e mai buna ce a facut maica-ta mi se pare ridicol. S-a purtat ca o adolescenta razvratita ca au aflat parintii de relatia ei.

| MihaelaDart a răspuns:

Rămâi cu tatăl tău, decât să fi stresat psihologic cu cineva care te maltratează psihic și fizic.

| Freya1 a răspuns:

Toata lumea isi da cu parerea "Ea a gresit hai sa o omoram cu pietre".Nu aveti voi de unde sa stiti ce au avut parinti nici macar el propriu copil.Mama putea insela petru ca asa vroia sau pentru ca ii simtea lipsa sotului care hotarase se plece fara sa ii ia cu el si atunci si ea simtea nevoia de un sprijin si suport pentru ca nu bani sunt totul sau poate omu facuse asta si el in nenumarate randuri si ea stia.Sunt foarte multe cauze din pricina careia sa ajuns aici si e clar ca femeia chiar daca inselase avand in vedere comportamentul ei dupa ce s-a aflat era cert ca nu vroia sa isi lase familia a fost o ratacire de moment sau alte situati mature care au inpinso catre asta

| Catalina1654 a răspuns (pentru Freya1):

Nu, tati de cand a cunoscut-o umbla cu altii...mama mi-a zis ca nu l-a iubit niciodata si a vrut ca copilul sa fie doar al ei si tata a iertat-o de fiecare data

| Freya1 a răspuns (pentru Catalina1654):

Ce mi se pare mie ciudat in toata situatia asta e ca tu ca si copil stiai toate lucrurile astea ceia ce denota ca nici unu nu e mai breaz ca celalalt.Nu stiu cati ani ai dar de la o varsta cred ca poti sa decizi tu

| Bondarel99 a răspuns:

Ramai unde îți este ție cel mai bine. Nu a fost frumos ca i-ai spus tatălui, nu știi ce relație a fost între părinții tai, poate tatăl tăia greșit mai mult fata de mama ta, sunt anumite lucruri pe care copiii nu le știu. Oricum mama ta te va ierta pentru ca ești copilul ei, probabil e foarte suparata ca ai lăsat-o singura, dar nu trebuie sa ii întorci spatele, încearcă sa ai o relație buna cu ea.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Consider ca trebuie sa ramai cu tatal tau. Chiar daca mama ta s-ar fi comportat frumos cu tine, tot cu tatal tau ar fi trebuit sa ramai. De ce? Pentru ca nu din vina lui s-au despartit si ar fi greu pentru un parinte sa stie ca fiul/fiica l-a ales pe parintele vinovat, in defavoarea lui. Ai procedat corect spunandu-i.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi pare rau pentru tine si familia ta. Ai procedat asa cum ai stiut mai bine. Nu puteai sa il minti pe tatal tau, iar mama ta nu procedeaza corect. Multi au plecat la munca in strainatate pentru o viata mai buna, dar pretul platit e mult prea mare si multe familii se destrama. E o mare drama a intregului popor.

| JDBere a răspuns:

Suporti urmarile comportamentului tau. Considerai ca daca-i spui, tatal tau o va ierta? Divortul, in cazul lor, e cel mai bun caz. Mama ta a inceput sa se comporte diferit deoarece propriul ei copil a tradat-o. Posibil sa fi inselat, dar nu esti in masura s-o judeci. Trebuia sa fii impartiala deoarece posibil, si tatal tau a clacat in Germania sau cu alta ocazie, iar mama ta sa fi aflat si..cui pe cui se scoate. Acum faptul-i consumat, reseamneaza-te si ramai cu tatal tau.

| Kimberly2005 a răspuns:

Ramai la tatal tau, pentru ca el e alegerea corecta. Decat sa vina mama ta cu tot felul de oameni prin casa.