| Alina0124 a întrebat:

Hei. Trec printr-o despărțire, prima iubire si nu am prieteni sau posibilitatea financiară de a vorbi cu un terapeut. Poate stie cineva un grup de suport pentru oameni ca mine, multumesc.

10 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Timpul le vindeca pe toate, sentimentele vor scadea in intensitate putin cate putin pana ajung sa nu te mai doara, dar cu timpul.
Ce iti recomand e sa nu faci greseala de a tine amintirile vi, cu cat te gandesti mai mult acolo cu atat nu le lasi sa treaca, daca despartirea e recenta o sa simti acest val de emotii un timp, nu il poti opri dar eventual te vei obisnui cu situatia, stiu cum e prima iubire dar peste ani vei rade.
Mereu fac recomandarea asta asa ca iti propun sa te apuci de sport, putin alergat daca nu iti place sala, poti incerca sa gatesti sanatos, ocupa-ti timpul cu cateva retete sanatoase, experimenteaza, orice activitate care iti aduce lucruri pozitive, evita sa stai in pat pierduta in ganduri daca nu vrei sa prelungesti aceasta stare, incepe-ti ziua cu muzica preferata, cu haine in care sa te simti bine, cu un mic dejun fain.
Si pe TPU exista lume cu care poti interactiona prin mesaje private fara sa fie nevoie sa oferi vreun cont, userul dullcat il apreciez si ti-l recomand oricand, exista persoane dispuse sa te asculte happy

| dullcat a răspuns (pentru MarianWLF):

Multumesc, apreciez mult!

| Violleta2022 a răspuns:

Se zice ca trecerea timpului te ajuta sa treci peste suparari si necazuri, DACA te focusezi pe ceva care iti tine mintea si mainile ocupate, evitand sa te mai gandesti si sa faci obsesie din ceva ce a trecut si nu nu mai exista.

Acelasi lucru ti-l recomand si eu: ia-ti de munca, fa ceva ce te tine ocupata toata ziua iar noapte vei pica franta de oboseala si nu vei adormi imediat fara sa te mai gandesti, la un trecut dureros.
In weekend spala, calca, fa curat in dulapuri, freaca vesela, covoarele, baile, fa orice te tine ocupata si te epuizeaza fizic ca timpul sa treaca si uiti, ca asta ajuta.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cati ani ai? Poti scrie povestea ta aici, pentru o vorba buna, sau poti scrie pe reddit, de exemplu, si vei da, cel mai probabil, peste multi oameni cu situatii relativ asemanatoare:

https://www.reddit.com/......espartire/

https://www.reddit.com/r/CasualRO/

In timpul liber poti asculta:

https://youtu.be/NnKO1hrBxZM?si=MTpKfC-xPDeXZzUP

https://youtu.be/zQZo0ktimqk?si=VwdxlHdmvWITH1iO

| anonimg a răspuns:

Biserica adventista de ziua a șaptea. Este cel mai bun suport.

| mODIN a răspuns:

Daca stii engleza: grupuri pe reddit speciale pentru asta (r/rant; r/breakup; r/datingadvice) sau poti intra in orice grup de discord pentru tineri si sa spui acolo tot ce simti sa spui. Succes!

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Timpul estompează orice durere.
Peste 6 luni incepe si devine amintire.
Incearca sa te uiti in oglinda si sa ai o conversație cu tine.
In primul rand fii tu prietenul tau cel mai bun.
Si incearca sa nu creezi atasamente si asteptari.
SI ca sa glumesc putin cu tine...pana la următoarea iubire trece.

| Alina0124 explică (pentru ioana748):

Stiu ca va trece, dar la momentul de față ma simt foarte consumată, nu pot mânca si nici dormi. Ziua ma iau cu treaba sa uit, dar seara raman cu gândurile mele și e haos

| ioana748 a răspuns (pentru Alina0124):

Nu putem opri gandurile.
Le scrii pe o hartie, absolut orice iti trece prin cap, inclusiv injuraturi.
Apoi le dai foc.
Privești hartia cum arde si ti sugerezi ca arzi si haosul
Faci asta inainte de culcare.
Atata timp cat este necesar.

| norisorulpufos a răspuns:

Chiar și aici, suntem toți alături de tine, sa poți depăși acest moment dificil și să fii bine.