| iFeelinfiniteLove a întrebat:

Heiiihappy Uneori ma simt ciudat. Mai ales cand merg singura pe strada, parca toata lumea se uita doar la mine(si parca toti ma barfesc). M-am gandit ca toate sunt doar in capul meu, dar chiar unii dintre "prieteni" imi spun ca sunt ciudata'crying. Nu ma prea simt bine in pielea mea mai niciodata.Se intampla des sa ajung cu moralul la pamant din aceeasi cauza. Voua vi se intampla asta? E ceva normal?

Răspuns Câştigător
| justme_4720 a răspuns:

Asa am fost si eu de multe ori.Am realizat ca asta se intampla doar cand ma retrageam in casa si nu mai prea socializam cu cei din jurul meu.Cand ieseam afara parca toata lumea se uita ciudat la mine,de parca as fi iesit dezbracata afara sau mai stiu eu cum.
Dupa un timp,am inceput sa ies mai des cu prietenii,sa socializez.Mi-am facut prieteni buni si i-am intrebat ce cred despre mine, daca e ceva in neregula cu mine.Dar bineinteles ca "obsesia"asta era doar in capul meu.Mi-au raspuns ca totul e ok cu mine, ba chiar am primit si complimente.Doar asa mi-am recapatat increderea in mine.
Intreaba-ti prietenii in ce sens esti "ciudata",ce li se pare lor in neregula cu tine,dar ai grija, dupa cum ai spus acestia sunt "prieteni" si s-ar putea sa fie rautaciosi cu tine. Poate ca lumea se uita dupa tine pentru ca esti frumoasa, sau arati bine.Intreaba-ti prietenii adevarati ce cred despre tine si vei sti raspunsul!

12 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Trebuie sa existe si un motiv pentru asta...Da e ceva normal, multe persoane sunt in situatia tahappyCred ca tu pui mult pret pe parerea altolara despre tine sau poate ma inselbig grinNu trebuie sa te simnti ciudat daca mergi pe strada, e doar imaginatia ta si relitatea altabig grinDaca te simnti singura si vrei sa vb cu cineva add rob3rt_trebor21 sau lasa-mi id-ul tau pe privathappyO zi buna

| plasticsmile a răspuns:

Si mie mi se intampla deseori din cauza coafurii ca sunt tunsa intr-o parte scurt, cu masina, iar in cealalta parte am parul mai lung dar efectiv le arat ca nu imi pasa ca ma privesc ciudat sau ca ma si barfesc. Deseori incerc sa ma simt bine in pielea mea si sa evit ce este prin jur. Te-as sfatui sa faci la fel.Nu da atentie la priviri

| Filip23 a răspuns:

Probabil ca ai o activitate mai "solitara" (fie ca inveti, fie ca lucrezi). Iesirea este in practicarea unui sport (care te va ajuta sa te simti mai bine in pielea ta), intr-un voluntariat (unde in general se FAC lucruri impreuna si comunicarea vine mai usor, nu e ca atunci cand iesi cu un grup, te asezi la o masa, si fiecare trebuie sa spuna ceva). Insa e f important sa nu dai o importanta prea mare faptului ca esti "ciudat(a)", acum in general se lucreaza in colectivitati si apar probleme opuse (conflicte, socializare cu "cercuri rele"). Cea ce conteaza este ca tu sa te porti bine cu cei din jur, sa fii amabil(a), sa ajuti cand ti se cere. Daca nu ai lucrat pana acum poti sa incerci un job (evident ca nu marketing stradal, care nu te ajuta sa te simti bine).

| Ezyo a răspuns:

Ca sa faci fata cu brio situatiilor pe care le-ai considerat pana acum stanjenitoare priveste in ochi si asculta cu atentie la persoana cu care vorbesti dandu-i importanta celui cu care ai inceput o conversatie, ii vei oferi ocazia de a simti ca se afla in prezenta cuiva care este interesat de ceea ce spune. Nu te gandi la ce vei spune tu, dar, cand iti vine randul sa zici ceva, continua ideea pe care cel cu care vorbesti a inceput-o. Astfel, prezenta ta va fi placuta si vei avea satisfactia ca ai implinit-o nevoia cuiva.
Bucura-te de rasplata. Persoanele carora le-ai oferit atentie printr-un salut calduros, iti vor oferi afectiunea lor, insotita de o atitudine prietenoasa. Recompensa pe care o primesti pentru stradania de a-ti transforma sentimentul asta in avantaj, este satisfactia ca ai contribuit la bucuria celor din jur, ca ai invins singuratatea proprie, reusind sa iti faci prieteni.
Propune-ti cateva lucruri pe care trebuie sa le indeplinesti. De exemplu: voi face cunostinta in fiecare zi cu cineva, prezentandu-ma singura, imi voi aminti numele celor pe care i-am cunoscut la intalnirea la care am participat, voi privi in fata fiecare persoana pe care o voi intalni astazi.
Fii cu simtul umorului daca ai senzatia de anxietate. Daca esti la o petrecere, unde nu prea cunosti personajele si nu prea stii ce sa discuti cu ele, fa o gluma ca sa destinzi atmosfera si razi, arata ca te simti bine.
Invata sa primesti complimente. Multumeste-i persoanei imediat si folosindu-te de asta, incearca sa legi o conversatie.
Nu te hartui singura. Ganduri despre cat de aiurea vorbesti sau ca nimeni nu te agreeaza, poate ti-au trecut de multe ori prin minte pana acum. Totusi, sa stii ca nimeni nu te judeca atat de aspru cum o faci tu. Si nici nu are dreptul! In plus, nu generaliza esecurile sociale.
Spune-le celor din jur ca esti timida ca sa nu creada ca esti distanta si aroganta, cand tu doar vrei sa stai in coltul tau, pentru a nu iesi in evidenta.
Invata sa accepti si respingerea. Este unul din riscurile pe care oricine si le asuma in contactele sociale. Incearca sa nu o mai iei ca pe ceva strict personal.

| ßΘɱßΘɴίκ a răspuns:

Da...dar nu'i asculta pe eioh go on si mie mi s-a zis ca sunt ciudata dar asta imi da un plus de originalitate b-) nu te schimba pentru altii ramai asa cum estihappy vrei sa ajungi ca celelalte, niste papusi din placstic toate la fel? nu cred happy fi tu insuti si asa va fi cel mai bine :X

| mFlorian a răspuns:

Da... si eu am aceste idei in cap. Dar am reusit sa trec peste ele.Nu trebuie sa-ti pese ce crede lumea de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ciudat, dar mi se intampla de fiecare data cand merg pe strada.

| Limo a răspuns:

Hei. E ceva normal. Tuturor ni se intamplaasta. Toti mai avem perioade din astea, cand credem ca toata lumea ne vrea raul. Incearca sa nu ii mai asculti pe prietenii tai. Ei nu inteleg ce simti tu cand spui ca esti barfita. Da, si mie mi' s-a intamplat asta. Eu chiar credeam ca pana si prietenii ma barfesc si se uita ciudat la mine. Trece. Incearca sa te simti frumoasa si atunci vei sti de ce se uita lumea la tine pe strada. Pentru ca noi fetele suntem create sa atragem privirile oamenilor. Sper ca am ajutat.^^

| T3qUyLa a răspuns:

Da...si mie mi se intampla la fel happy incearca sa gandesti pozitiv nu-i baga in seamawinking

| PăpușăDePlasticPrefăcută a răspuns:

Why? hey? depresie cumva? trebuie sa revii cu picioarele pe pamantwinkinghmmm. dramatizezi, victimizezi., dar vaai daca ai sti ca "unii" sunt cu mult inferiori tie and ...nu uita:"take care,roata se intoarce, astazi ploua, dar maine...iese soarele". te pwpicesc:* >:d

| LovelyGirl4ever2 a răspuns:

Si daca esti ciudata ce? Si eu sunt ciudata si sunt mandra de asta.Ciudata=speciala,originala,deosebita.Fii tu insuti oricat de nebunesc ar parea.Si daca te barfeste lumea ce? te invidiaza! Daca se uita ce? esti importanta si in centrul atentiei! Hai capul sus! Viata e frumoasa!

| RaLLuRoCKer a răspuns:

E o chestie foarte stranie ...si mie mi`se intampla cateodata ma gandesc ca am eu un defect. sad