| Mihaela230 a întrebat:

Hello????????
Doar ce am împlinit 26 de ani de curând, am o relație cu un băiat de 1 an și ceva de care părinții mei nu știu din cauza ca mi-a fost foarte rușine sa le spun, deoarece ma suna tot timpul ma verifica, îmi da o anumita ora sa ajung acasă și de aceea m-am ascuns tot timpul acesta.
Ne înțelegem foarte bine, și recent mi-a spus ca vrea sa vina din străinătate sa ii cunoască și sa le ceara voie sa ma lase cu el.
Decizia mea este sa plec pentru ca am foarte încredere în el, însă îmi e teama ca nu vor lăsa părinții mei, deșii sa plec este alegerea mea și ma face foarte fericita.
Ma ajutați va rog cu un sfat?! (menționez ca tatăl meu este alcoolic și de aceea mi este foarte frica, iar mama se comporta foarte urat de cele mai multe ori).

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Nu le zici nimic, pleci de buna voie. O sa faca urat daca nu teau inteles niciodata, trebuie sa ti cont si de calaretul salvator, sa nu te trateze prost cum fac majoritatea, la inceput e misto dupa comanda in casa sau femeia ii comanda daca sant slabi in putere

| Mihaela230 explică (pentru mgtow):

Multumesc de sfat!

17 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu te duce cu el daca nu sunteti casatoriti, daca chiar va iubiti casatoriri- va si mergi cu el oriunde.

| AnemonaP a răspuns:

La 26 de ani ai ora de venit acasa si asa mai departe? Doamne fereste. Fugi cât poți mai repede de acasa. Nu ai un job, de ce stai cu ei?,, Sa te lase" sa ai iubit? Părinții nu iti pot impune nimic, mai ales cand vine vorba despre viata ta personala. Mai ales ca traiesti cu un alcoolic, fugi cat poti de repede.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ai procedat gresit ca ai ascuns aceasta relatie de parintii tai, cel mai bine vorbeste cu mama ta spune i ca numai esti un copil ca ai crescut ca devii femeie, si ea a fost la varsta la care esti tu acum, tu te ai culcat cu acest baiat in tot acest timp? Nu este o idee buna sa pleci la el deoarece el poate acum se comporta frumos cu tine ca are un interes acela se)ual, dar odata ce tu pleci de linga parintii tai si ti se va intampla ceva in strainatate tu ce faci? Daca acest baiat fac e parte din rețea de trafic de persoane, adica te duce la el acolo cu promisiuni ca va fi ok, si apoi te foloseste ca crvă te va obliga de fapt sa practici multe fete au crezut ca au dat de baiatul ideal si cand au plecat in strainatate cu el au dat de dracu deoare ce ăla le-a transformat in sclave sxuale, aici zici ca tatal tau este alcoolic, poti sta in chirie, gaseste ti serviciu si pleci de acasa, dar in strainatate numai ai ce face esti sclavă, scapi de dracu si dai de tasu se spune in popor. Nu i ti irosii tineretea sperind ca in strainatate este lapte si miere, e o minciună, este greu peste tot, mai bine induri aici o familie de rahat decat sa te culci cu toti ne spalatii si nenorocitii din lume, arabi turci, țigani ca e plina strainatatea de țigani. Tu sti ce vrei sa faci cu viata ta.

| Mihaela230 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Îl cunosc de la 10 11 ani am copilărit împreună, el lucrează la amazon în Birmingham, vrea sa ma ia sa mai stau cu el încă o luna 2 cât mai sta și ne întoarcem amândoi acasă.

| Salontanul a răspuns (pentru Mihaela230):

Il cunosti dar viata ii schimba pe multi. Atentie mare! Daca se intampla ceva neplacut du-te rapid la cel mai apropiat politist! Nu lasa de astazi pe maine.

| Mihaela230 explică (pentru Salontanul):

Sigur, mulțumesc!

| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai 26 de ani, nu mai ai nevoie de consimtamantul parintilor si nici sa-ti fie frica de nimeni, ca poti sa-ti iei valiza si sa pleci in lume, cand vrei tu.
De ce dumnezeu mai stai acolo?
Nu te mai plange din lucruri pe care nu vrei de fapt sa le faci, ca nu te tine nimeni legata, exceptie facand doar cazul in care ai un handicap mental, iar parintii tai sunt tutorii tai legali care raspund de tine.

| Mosotti a răspuns:

Mi se pare ca ai mai postat problema asta, ca parintii nu te lasa, pai ce, ai 5 ani? Daca ai munca si tot, iei bilet, iti iei actele si pleci.

| Hammurabi a răspuns:

Nu te supăra pe mine că te întreb, dar la 26 de ani te mai cresc încă părinții?
Nu te simți încă suficient de matură încât să-ți faci viața ta, cu deciziile tale, fără să mai stai sub aripa părinților?
La ce vârstă crezi că ar fi potrivit să devi independentă și să iei propriile decizii, fără să mai ceri voie părinților?

| Mihaela230 explică (pentru Hammurabi):

Ei nu prea ma lasă să fac nimic, sa lucrez doar în oraș sa stau la ei și sa fac cam tot ca ei.

| Hammurabi a răspuns (pentru Mihaela230):

Păi o să ai probleme, Mihaela dragă.
Îți dai seama că viața ta sentimentală va fi extrem de dificilă dacă nu chiar imposibilă în condițiile astea?
Sfatul meu e să începi să-ți "proiectezi" viața personală, o viață în care să fi independentă și doar tu să hotărăști pentru tine.
Timpul trece... iar la 26 de ani, nu mai trece în favoarea ta din punctul ăsta de vedere.
Nu te supăra pe mine că-ți spun asta.

| mi25 a răspuns:

E un proverb romanesc: Cum iti asterni asa dormi. Dar se pare ca tu inca nu sti sa-ti asterni - la figurat zic - ca sa-ti fie bine. Eu la 26 de ani aveam 10 ani de cand traiam independent. Daca era dupa parinti, in special tata, ramaneam, vorba lui Cosbuc "la plug, ramaneam acasa".

| Mihaela230 explică (pentru mi25):

Asta vreau sa fac și eu acum sa plec, sper sa și reușesc.

| Thevanityoftheshadows a răspuns:

Relația cu părinții este importantă și îmi dau seama că ții mult la părerea lor, dar având în vedere că deja ești un adult responsabil pentru acțiunile proprii, eu consider că aproape orice alegere ai face este cea potrivită ție. Această alegere în mod evident nu este cea mai bună mereu, dar atâta timp cât este una asumată în totalitate, consecințele au un risc mai mic de a apărea. Din punctul meu de vedere poate ar fi mai bine să vorbești prima data cu părintele de care te simți tu cea mai apropiată și să îi spui cu calmitate despre acel băiat, ca să micșorezi eventualele reacții impulsive care pot apărea atunci când oamenilor li se fac diverse surprize (în cazul tău să vină partenerul fără să aibă un context deja pregătit în fața părinților tăi). Trebuie totodată să te gândești la toate posibilitățile și să te menții rațională. Ca orice părinte și ei s-ar putea să considere că alegerea ta de a pleca este una făcută irațional din cauza dragostei oarbe, dar dacă tu ai luat această decizie și rațional nu numai emoțional ar trebui să fie bine. Dacă ei se vor opune total ideii de a pleca în străinătate chiar și după ce ați discutat deschis toate posibilitățile ca acest lucru să iasă bine sau rău, gândește-te că este viitorul tău în joc, pe scurt viața ta. Nu este cel mai calitativ sau amplu răspuns, dar sper că am ajutat cel puțin într-o mică măsură. Mult succes și nu uita dintre toți oamenii tu ești singura care va rămâne constant în viața ta și singura care ar trebui să aibă decizia finală asupra modului în care îți trăiești viața!

| Mihaela230 explică (pentru Thevanityoftheshadows):

Mulțumesc frumos, decizia mea este sa plec, sa-mi fie mie bine, nu sa rămân cu părinții toată viata.

| Thevanityoftheshadows a răspuns (pentru Mihaela230):

Cu mare drag! Sper să îți fie bine! ☺