| anonim_4396 a întrebat:

Hello TPU!

Cum imi pot convinge parintii sa imi cumpere o consola, nu am cerut prea multe chestii de la ei. si consola asta mi-o doresc mult, e in jur de 200 lei, si am si banii stransi. Ideea este ca ei nu prea sunt ok cu jocurile (mai ales mama) Acum trebuie doar sa ii conving. Cum?

7 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

Iti dau o metoda sigura prin care iti vei rezolva multe probleme in viata, nu numai problema consolei:

Poarta o discutie directa si sincera cu parintii tai. Arata-le ca e important pentru tine e sa faci lucrul asta (adica sa ai consola).

Dupa care asculta argumentele lor:

- Daca sunt argumente intemeiate (gen "tu o sa te joci toata ziua si n-o sa mai inveti"), incearca sa le demontezi logic ("n-am cum sa ma joc toata ziua, mai am si altele de facut").

- Daca sunt argumente neintemeiate (gen "pleaca de aici si lasa-ma in pace, nu-ti iei nicio consola") asuma-ti responsabilitatea si mergi inainte (ia-ti consola) fara sa mai ceri nicio parere. Pentru ca nu ti-au prezentat niciun argument logic impotriva a ce vrei tu sa faci.

Daca se supara si te cearta, deja poti sa arunci vina in curtea lor fiindca nu ti-au prezentat niciun motiv sau argument logic pentru care sa nu faci lucrul ala.

Dar deja i-ai pus in fata faptului implinit si nu mai au ce face :-)

| Violleta2022 a răspuns:

Daca termini scoala cu 10 pe linie, sunt convinsa ca vor accepta.

| DamianTPU a răspuns (pentru Violleta2022):

E cam greu avand in vedere ca am 8-9 laughing
Sunt la un liceu de elita si e mai greeu :\

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DamianTPU):

Daca esti la liceu atunci fii baiat destept si perfectioneaza-te in FACUT bani. Nu zic sa te apuci de bisnita sau mai stiu eu ce, ci sa iti imbunatatesti skillurile cit sa poti sa zbori din casa parinteasca imediat ce termini liceul. Cel mai simplu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DamianTPU):

Nimic nu-i greu sau imposibil, cand iti doresti ceva cu ardoare.
Este chestie de vointa!

| PoganR a răspuns:

Eu te-as sfatui sa nu iti cumperi consola. De ce? Iti ocupa tot timpul si pe ea te poti doar juca cand pe PC poti face mai multe lucruri. Consola este doar pentru JOCURI si mai trebuie sa cumperi si PS PLUS sau XBOX GOLD

| DamianTPU a răspuns (pentru PoganR):

Cine a zis ca imi iau Playstation sau Xbox?