| LolaMona a întrebat:

Hey,am 16 ani si sufar de nervi laughingMama mea crede ca fericirea se cumpara,ca sa se revanseze imi cumpara lucruri foarte f scumpe cand ea nu imi poate cumpara un sendwich pentru ca efectiv mor de foame,deoarece ori eu sunt prea grasa desi sunt slaba bat(ea e grasa nu eu),ori are chef sa faca pe sefa. Si face pe sefa cand chiar nu e momentul,adica imi era foame in aeroport cand plecam undeva,si ea cum nu vrea sa imi dea mancare buna pentru ca asa e ea si a luat de acasa cascaval fara nimic,adica asta e mancare dupa ea,si stiu ca are bani,ca are mereu, dar eu ii ziceam, poti sa te duci sa vezi cat costa un sendwich? Si a inceput sa se certe cu mine ca de ce nu ma duc eu, ca ce FAC pe sefa aici? Mie de obicei nu prea imi place de obicei sa ma duc sa cumpar, dar in fine. Altceva e ca se poarta cu mine de parca as fi copil tampit de 1 an. E asa de jignitor. Altceva e ca atunci cand imi fac prieteni,incepe sa fie geloasa si foarte agresiva. Face mereu ce vrea ea,adica nu ce simt eu ca vreau sa FAC. Injura mereu si ma jigneste,spunandu.mi ca sunt proasta etc. Iar eu inteleg acum de ce am ajuns aproape ca ea,uneori imi mai scapa lucruri gresite pe care ea le face, nu mai vreau sa imi fac prieteni, si mananc gunoi in fiecare zi, si sunt uneori emotiva din cauza ei. O cert mereu pentru ca spune si face chestii oribile, pentru ca este atat de egoista incat nici mancare normala nu vrea sa imi gateasca, dar vad ca nu merge.Ma rog sunt mai multe chestii care nu imi dau de ales decat sa o cataloghez ca o ipocrita, pentru ca ma considera un copil mic, care nu poate sa mearga singur nicaieri si care trebuie sa stea numai cu mama lui, dar ce dracu e in capul ei? Dar ce as putea face ca sa se poarte ca un parinte normal? Stiu ca nu se va schimba niciodata, dar vreau cumva s-o manipulez spre binele meu am 16 ani lume si deja nu mai vreau sa cunosc pe nimeni pentru ca ea a luat asta de la mine ca asa avea ea chef. Help plzz

Răspuns Câştigător
| Iwliaaa a răspuns:

Off, Doamne, eu sunt cam în aceeași situație. Încearcă să te gândești că ceea ce face ea nu este tocmai ok, încearcă să îți impui ca tu să nu faci ceea ce face ea și așa mai departe. Încearcă să te „dezvolți" psihic singură.

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asa este, in 2 ani poti sa-ti faci valiza si sa te pleci in lume, pana atunci, cioculetul mic si asculta de mama, indiferent ca-ti place sau nu.
Inca ceva, daca nu-ti place ce-ti gateste maam, pune manuta si gateste-ti singura, ca nu-i mare greutate si banuiesc ca nu esti oloaga.
Cu nervii, poate-i bine sa-i potolesti inainte sa faci crize de copil nebatut, ca din afara, asa te percepe lumea. Ai totusi 16 ani si ca vrei sa accepti sau nu, esti inca copil.

| tril a răspuns (pentru Violleta2022):

Ei nu-i place nici sa mearga la cumparaturi, iar tu o pui sa gateasca? Hahahahaaaaaaaa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru tril):

Cand nu stie sa aprecieze un efort, este bine sa fie lasata sa-si gateasca singura.

| LolaMona explică (pentru Violleta2022):

Eu gatesc, si singura, dar se da mare ca ea inainte gatea super bine iar acum cica nu are timp, dar inainte lucra non-stop avea doi copii pe capul ei iar acum sta pe Facebook. Bun atunci de ce sa te dai mare ca tu gateai daca nu gatesti aproape deloc, pentru ca "nu ai timp" ce vrea, sa imi faca in ciuda? laughing

| tril a răspuns (pentru Violleta2022):

Corect. Numai ca, eu imi aratam indoiala ca o va face.

| danay72 a răspuns:

O discuție sinceră și deschisă cu ea te va ajuta sa poti sa vezi cum poti sa rezolvi problema. Dar vorbește cand e bine dispusa.Un răspuns blând îndepărtează furia. Vorbește cu blândețe și respect profund.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mare belea, nu ti-a dat maica-ta haleala care-ti place, eu zic sa-ti cumperi alta mama.

| tril a răspuns:

Esti cam rasfatata si foarte obraznica.

| LolaMona explică (pentru tril):

De unde sti? Judeci dupa aparente?

| tril a răspuns (pentru LolaMona):

Judec exact dupa ceea ce ai scris. Daca tu ai mintit, atunci si eu judec gresit.

| LolaMona explică (pentru tril):

Ok

| LolaMona explică:

Exact asta voiam sa ii zic ca e f superficiala cu propriul ei copil

Răspuns utilizator avertizat
| KuranYuuki666666 a răspuns:

Încearcă sa uit faci tu mâncarea cum fac și eu eu am aproape 17 și în casa ăsta mă simt ca în închisoare sunt singura fata din casa totuși am 2 frați și 2 surori mai mari sincer și eu sunt tratata destul de rău la noi nu îți place nu mănânci așa ca decât sa mor de foame mai bine mănânc nu îmi cumpăra nimic nici măcar un cadou de ziua mea totuși când vine sora mea în vizita îi da vreo 150 euro mie nici un amarat de euro nici măcar un leu și când i-am spus ca vreau sa îmi iau un serviciu part-Time a spus ca sunt prea mica deci tu o duci mai bine la mine în casa înjurăturile sunt ceva normal am fost și bătută cu cureaua de piele de tata când eram mai mica

| LolaMona explică (pentru KuranYuuki666666):

Aoleu,imi pare rau de tine.