| jacexoxo a întrebat:

Hey...
Nu stiu cum sa incep, daca se ofera cineva sa citeasca va rog.

Ma simt ciudat si simt ca am nevoie de alta familie care sa ma aprecieze, deoarece prima data m-am mutat pe religia mamei, in care trebuie sa fii linistit si sa ai pace in inima ta (nu jainismul, nu dau amanunte) si tot asa a fost parintii radeau de mine, mama spunea ca tata nu are niciun spate ba ca sunt de neajutor sau ca nu am "vlagă" in mine ( sa nu-mi fie rusine gen) eu care nu mi-e rusine in multe lucruri si ma feresc uneori de ceea ce simt ca e rau dar parintii imi spun sa o fac..mai am si o sora casatorita care gen sa zic ca era mai "baietoasa" si ea procedeaza la fel.mi-a zis odata ca sunt gay deoarece am niste gesturi urate sau ca stau prea mult la calculator sau ca n-am niciun prieten, in realitate am multi prieteni online si ma simt apreciat de ei mai mult decat de familia mea. Sa mentionez ca ma rugam in fiecare seara ca nu-mi mai suport viata si vreau sa se schimbe totul dar totul venea si mai rau si da urmeaza acum in 2021 sa ma si botez fiind practic obligat deoarece multi sunt nebotezati in biserica si trebuie sa fiu linistit si gen "apropiat de dumnezeu " cat mai mult, am nevoie de un sprijin, uneori dintr-o data simt ca vreau sa ma dau cu capul de pereti, nu-mi mai pota ccepta viata, i-am zis mamei mele sa-mi cumpere o banda led deoarece mau mutat intr-o camera nefacuta si i-am zis ca este 12 lei si ea m-a facut de ras in fata la o fata si un baiat spunand ca ce fac cu ea ca sunt lunatic- sincer nu mai pot. as vrea sa am alta familie, uneori simt ca vreau sa mor crezand ca ma reincarnez in alt bebe si o sa traiesc o viata mai buna cu alti parinti mai buni si mai intelegatori... dar uneori mai simt ca vreau alti parinti de aceeasi religie de frica "rapirii" si "intrarii in iad". sper sa ma intelegeti si sa ma faceti sa ma simt mai tare, adica mai bine.

4 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Este troll intrebarea? Nu pot sa disting daca tu chiar ai o problema sau cauti atentie.
Daca totusi esti serios,iti recomand cu caldura sa vorbesti cu cineva in care ai incredere,sa ceri parerea mai multor oameni si in cel mai rau caz sa apelezi la protectia copilului,presupunand ca esti inca minor,daca este o problema grava,desi ma indoiesc.
Nu ar fi problema religia sau ca nu ti-au dat bani,dar ce spui tu suna a abuz emotional,sa nu te lase sa fii tu insuti, sa rada de tine. Poate esti si mai timid de fel si iei lucrurile prea in serios, dar, in orice caz, parintii trebuie sa fie langa tine, sa te sustina, nu sa faca ce spui tu pe aici.Nu prea te inteleg,ce rapire,ce intrare in iad? Eu sunt crestin ortodox,dar religia mea ma invata sa fiu bun cu ceilalti,toti suntem egali in fata lui Dumnezeu,planul Lui si scopul final al vietii e ca noi sa ne desavarsim,sa traim fericiti atat aici,cat si dupa ce murim.
Parintii nu prea poti sa ii schimbi,adica na,asa te-ai nascut,poti in schimb sa vorbesti cu cineva care te-ar putea intelege,sa faci cunoscuta problema ta,daca chiar esti serios,poate cineva exterior,un prieten in care ai incredere,un profesor,cineva care nu te-ar judeca ci te-ar putea ajuta si indruma.
Ar mai fi si posibilitatea ca tu sa dramatizezi un pic, sa ma ierti, daca e o presupunere falsa, dar cu totii ne-am simtit constransi de parinti la o anumita varsta, nu deznadajdui, cauta sa te accepti tu pe tine, ceilalti daca nu te accepta e problema lor.
Bafta si sa ne spui ce ai rezolvat!

| Mopmop a răspuns:

As vrea sa te intreb un singur lucru: de ce TREBUIE sa te botezi? Dupa mine... Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa vina la El...

| jacexoxo explică (pentru Mopmop):

Deoarece am nevoie de alegerea asta dar mai tarziu si mi-e rusine ca o sa ma fac de ras daca le spun ca vreau mai trz...

| Mopmop a răspuns (pentru jacexoxo):

Daca chiar vrei sa faci pasul asta... e mai bine sa il faci atunci cand esti pregatit sufleteste. Explica asta familiei tale si sigur te iubesc si vor intelege!