| anonim_4396 a întrebat:

Hey,TPU!
Am mare nevoie de ajutor!
Este vorba despre bunica mea. Această lună sunt la tatăl meu, deoarece părinții mei au divorțat, iar tatăl meu stă la bunica. Eu dorm în ultima cameră, iar în seara asta vine și îmi zice că doarme în prima cameră. Ea are altă cameră. Dacă vreau să închid ușa este problemă. Nu îmi place când nu am intimitate. Tot timpul intră peste mine în cameră fără să bată înainte la ușă. Sau când sunt la baie, încui ușa și vrea să intre peste mine, dar nici nu bate la ușă să vadă dacă e ocupat. Când vorbesc cu mama mea la telefon, stă și ascultă. Nu am niciodată intimitate. Sau ieri a fost un prieten la mine și am comandat pizza. Bunica mea a venit în bucătărie și am servit-o și pe ea și a spus că nu îi trebuie. După căteva minute l-a sunat pe tatăl meu și i-a spus că eu nu am servit-o cu pizza și când a venit acasă m-a certat. Și minte uneori că nu vorbesc cu ea și nu o bag în seamă, iar taică-meu mă ceartă.
Vă rog să mă ajutați!

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bunica este senilă. Ce varsta are?

| Freya1 a răspuns:

Poti pur si simplu sa ii explici tatalui tau ce ne-ai explicat noua si sa ii spui ca daca nu ia atitudine sau nu vorbeste cu ea tu nu vei mai merge pe la el, probabil atuncia va intelege ca nu glumesti sau minti si va face ceva in privinta asta.

| anonimg a răspuns:

Fără fundă!
D-asta îmi place mie legile de protecție ale copilului din Norvegia: când copilul nu este tratat bine de către familie, statul îl ia departe de familie și crescut în condiții mai bune, unde i se oferă respect, iar demnitatea nu-i este călcată în picioare.
Bănuiesc că tu ești o fată minoră. În cazul tău nu prea ai ce face decât să anunți de problema ta toate autoritățile care luptă pentru drepturile copilului: protectia copilului, telefonul copilului.
Bine a numit-o cineva de aici pe acea femeie cotoroanță. Părinții tăi sunt vinovați în aceeași măsură ca și ea din pricina judecății lor biolnave.
Dacă maică-ta e ceva mai sănătoasă la minte, caută să te muți la ea; dacă și ea vrea să stai la ea.
În ce mă privește, nu dau doi bani pe părinții care nu-și iubesc copiii. Pentru că dragoste înseamnă înțelegere, respect, demnitate și intimitate. Una singură dacă lipsește nu mai este dragoste.
Cât despre cotoroanța aceea, să știi că oamenii răi nu trăiesc întotdeauna mult; dar moartea lor va fi întotdeauna în chin și suferință din pricina răutății lor.
Repet: tu sună la autoritățile care le-am menționat mai sus. Poate ele vor rezolva cumva problema. Este o instituție și la nivel european pentru protectia copilului. Poți apela și la aceasta, dacă cele din țară nu dau doi bani pe copii și nu-și fac treaba.

| Mircea08 a răspuns:

De cate ori face ceva ce nu trebuie sa faca, ii spui, cat mai calm si linistit cu putinta, ceva de genul - " e rusinos ca la varsta ta sa faci greseli pe care numai un copil needucat le face!" Iti faci o fraza de genul asta si o spui numai pe aceea de fiecare data cand face vreo boacana, fara sa schimbi nici macar un cuvant din acea fraza. Acest lucru va avea un impact f. puternic, asupra ei.

| GouDidodino a răspuns:

Încearcă să o filmezi pe cotoroanța si apoi arăți dovada tatălui tau

Răspuns utilizator avertizat
| Madalin220 a răspuns:

Frate e complicat, nu te sfatuiesc sa vorbesti cu bunica ta, dar ar trebui sa vorbesti cu tatal tau si dupa aceea el cu ea, si daca nu merge, data viitoare cand face cv atragei atentie, nu stiu ce varsta ai dar pare ca esti adolescent, si este evident ca ai nevoie de spatiu

| darrio2007 a răspuns (pentru Madalin220):

E fata, daca nu ai observat.

| Madalin220 a răspuns:

Ar trebuii sa vorbesti cu tatal tau si apoi el cu ea, si daca nu merge cand mai intra peste tine atragei atentia, in mod repetat