| Pixxie00 a întrebat:

Hey TPU! Am o problema, parintii mei m-au lasat cu bunicii de cand aveam 9 luni si au plecat in america sa isi faca facultatii. Tata s-a intros cand eu aveam 8 ani jum si mama cand aveam 10 ani. Tata se purta foarte frumos cu mine si cand a venit mama a inceput sa se poarte urat pentru ca o iubeste pe ea mai mult. Mama nu ma iubeste deloc si se poarta cu mine ca si cu un gunoi, imi zice in toate felurile si ma obliga sa mananc scarboseniile pe care le face ea si pretinde ca e mancare. Am 12 ani si nu am voie sa plec din fata geamului cand ies cu prietenii si i-am explicat si ei si tatalui meu ca ea e prea severa si nici nu ma iubeste dar amandoi au tipat si m-au pedepsit si mi-e frica sa le zic ceva. Stiu ca nu ma iubeste pentru ca ii zicea bunicii mereu : dar de ce nu va luati copilul pentru ca eu nu o iubesc decat ca pe o prietena. si mie imi zicea inainte : dar de ce nu te duci la tara la bunici? straight face si nu stiu cum sa le explic ca nu mai vreau sa stau cu ei si sa ii fac sa ma lase mai libera putin si macar sa nu se mai prefaca de fata cu tata ca ma iubeste si dupa imi zice ca sunt un drac sau ca sunt oriblia. Si se vede ca mama il iubeste pe tata doar pentru banii. CE SA FAC? sa ii deschid ochii lui tata si sa ii fac sa ffie mai draguti cu mine

19 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Iubeste-o tu chiar daca ea are momente in care este mai rea Este mama ta Sigur si ea te iubeste dar in felul ei Iubeste-i pe amandoi Nu iti da cu parerea Esti prea mica si nu este nici frumos sa bagi rautate intre parintii tai La varsta care o ai nu cred ca iti dai tu seama daca mama sta cu tata pentru bani Sfatul meu este sa-ti vezi de copilaria ta si sa-ti lasi parintii sa traiasca in armonie pentru ca este mai bine pentru tine

| XDarkAngel a răspuns:

Asta e o situatie foarte grava sad. nu prea mi se pare ca asta e locul potrivit sa rezolvi asta. daca chiar e asa cum zici tu atunci spune-le in fata raspicat: voi nu ma iubiti deloc, si chiar daca probabil ca vor incepe sa urle la tine spune-le sa se uite in ochii tai sincer si sa-ti spuna adevarul. apoi daca zic ca da, atunci spune-le ca daca uibesti pe cineva cu adevarat vrei s-o faci fericita, deci spune-le ce ai pe suflet si ca vrei sa ai o reatie deschisa cu ei si o viata normala happy. si daca totul merge prost, du-te la un psiholog. sa stii ca e gratis, si intai cereleo, iar daca nu te lasa, poti sa mergi si pe ascuns da va fi cam greu. sau cereleo de Craciun sau de ziua ta happy.
sper ca te-am ajutat, bafta!

| harciog a răspuns:

Eu cred ca in calitatea lor de bunici au lasat severitatea la o parte si tu ai facut numai ce ti-au dorit tie muschiuletii.E ceva normal pentru cineva care a facut numai ce a vrut sa-i vina greu sa se supuna unui regim sever si face tot posibilul sa scape chiar inventind balarii cum faci tu.

Răspuns utilizator avertizat
| brandiburu a răspuns:

Nu te supara dar mama ta numai mama nu este. Nici tatal nu este prea departe dar hai sa zicem, e in niste limite ale decentei... daca se poate spune asa.
Iti spun aceste lucruri din prisma unui alt parinte: am o fetita de 2 ani si aproape jumatate. Lucrez, atat eu cat si sotia, de dimineata de la 7-8 pana seara pe la 18.00. Pot sa iti zic ca abia astept sa ajung acasa, sa vad eu ca e copilul bine si sanatos (desi, pe post de dadaca, e taica-meu si ii face toate poftele).
Nu vreau sa imi imaginez cum este sa stai cu anii departe de copil si, cu atat mai putin, nu pot accepta/intelege cum sa nu iti iubesti copilul, mai ales dupa ce-l vezi odata la nu stiu cat.
Pur si simplu, ceea ce spui tu, daca este 100% adevarat, intareste zicala "mama nu e cine te naste ci cine te creste".
Imi pare foarte rau dar cred ca ar trebui sa-i scoti pe ai tai din ecuatia...vietii. Nu pune pret prea mare pe parerea si, mai ales, pe ajutorul lor (ajutor de care, ca vrei sau nu, vei avea mare nevoie, si nu odata in viata).
Pur si simplu, sunt oameni care primesc totul de-a gata in viata si altii care rateaza ocazii foarte mari doar pentru ca n-au intelegere si sprijin din partea celor care ar trebui sa alcatuiasca familia.

| xAndraax a răspuns:

Tata-l tau nu te va crede, pentru ca in sinea lui zice ca esti un copil, dar tie nu trebuie sa iti fie frica de tipetele lor. Fii mai puternica si arata-le ca nu esti u gunoi. Fii mai tupeista! Cu mama ta nu mai vorbi, las-o sa se poarte cum vrea si in fata ei doar taci si asculta, inghiti si pleci. Cand iesi afara cere.i voie tatalui nu ei, astfel nu te va obliga sa stai lipita de geam. La Bunici du-te mai des, iar pe tata.l tau incearca sa.l ai mai mult doar pentru tine! Oriqm daca ea nu te iubeste inseamna ca asa e, dar fa-o sa zica asta de fata cu tata.l tau! Succes!:*

| Hirako a răspuns:

Nu-i asculta pe cei care tocmai "ti-au dat sfaturi".Poate ca e normal sa fie severi dar in niciun caz nu e normal sa vorbeasca urat cu tine sau sa te oblige sa mananci "scarbosenii".Cel mai bine ar fi sa o inregistrezi pe maica-ta cand te insulta si sa ii arati tatalui tau.Daca nu merge vorbeste cu tatal tau in particular despre asta. Daca nici asta nu merge ( daca e casa bunicii tale ) vorbeste cu ea, sa te tina la ea si sa nu te lase pe mana celor 2. Daca ei fac scandal poti chiar sa le comentezi si probabil te vor lovi, atunci mergi la politie.Da-mi un PM daca te-a ajutat ceva, te rog.happy

| Radu1 a răspuns:

Incearca sa-i deschizi ochii lui taicatu. Daca ai un mobil sau ceva aparat de inregistrat ' inregistreazo pe maicata pe ascuns cand sunteti doar voi doua si-ti vorbeste urat si apoi dui inregistrarea lui taicatu! Daca maicata este o scorpie si il iubeste pe taicatu pentru bani iar taicatu este prea orbit de iubire sa o vada, din pacate doar tu poti sa-i deschizi ochii si doar cu o dovada palpabila!

| Roberto a răspuns:

Pixxie draga, eu la 12 ani fugisem deja de 2 ori de acasa, la 16 ani deja de 4 ori.Si rezolvam cate ceva da putin.Nu zic ca fuga de acasa ii o solutie. Dupa mintea mea de atunci asta a fost.Insa acum vad ca la tine este putin mai rau.Arata-i ca nu iti este frica de ea si ca nu poate ea sa faca ce vrea din tine. Daca este asa rau sunati bunicii si explica-le situatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmm cunosc putin sentimentul e ciudat

| Чернобыль a răspuns:

Ambii sunt draci, nu tu esti drac!
Fugi de acasa!happy

| calutuuuu a răspuns:

Dificila situatia ta... Se vede ca se poarte foarte urat cu tine, deci sa inteleg ca mama ta il iubeste pe tatal tau pentru bani. Asa, deci fii atenta: poti sa il faci pe tatal tau sa isi dea seama ca maica-ta e o scorpie (fara suparare...)
1. Du-te odata la tatal tau si spune-i ''Tata, te deranjeaza daca iti pun o intrebare? Una marunta, nu este grea...'' daca spune ''DA'' trage aer adanc in piept si intreaba-l
''Tata, sincer vorbind, pe cine iubesti mai mult? Pe mine, sau pe (ii spui numele ei, pentru ca nu merita sa ii spui mama)? Spune-mi!''
Daca spune ca pe tine, intreaba-l ''DE CE? Pe (numele scorpiei) nu o iubesti?'' si etc, incearca sa il tragi de limba un pic... si daca spune ca pe scorpie o iubeste mai mult intreaba-l ''De ce? Pe mine nu ma iubesti? Deci de asta va purtati asa de urat cu mine? Nu va pasa de propriul vostru copil? Sa stiti ca oameni ca voi nu am vazut in toata viata mea, si ám observat ca eu sunt de 1000 de ori mai matura decat voi! Puteti sa ma pedepsiti si toata viata, dar sa stiti ca niste parinti normali nu ar evita acest subiect si ar sta sa vorbeasca si sa ii explice copilului situatia fara teama sau rusine! Imi este rusine ca am niste parinti ca voi!'' si asa poate tatal tau va vorbi cu mama ta sa se poarte mai frumos si tot felul, pentru ca ii vei schmba complet modul de gandire cu aceste vorbe! Si asa va vedea ca scorpia de maica-ta nu este de fapt mama ta, ci este de fapt mama diavolului! Daca nu merge asta, incearca sa vorbesti cu bunicii tai si sa le spui problema ta!winking Te vor ajuta foarte mult! Si iti vor tine mereu partea, pentru ca ei sunt singurii ce tin la tine!winking Deci cere-le ajutorul si lor, asa poate te vei descurca mai bine! (roaga-i sa vorbeasca cu parintii tai si sa le spuna ca nu asa ar trebui sa se poarte cu tine!)winking Daca nu reuseste nici asta, incearca sa dai exemplu pe parintii altor copii. ''Uite, cutarica mananca nu stiu eu ce si mereu pleaca in oras cu nu stiu eu cine, parintii lui/ei se poarta frumos cu ea/el si o/il iubesc foarte, foarte mult!'' Daca nici asta nu merge, invita-i pe parintii lor la voi si zi-le situatia ta deschis. Vor intelege si nu vor reactiona urat pentru ca se vor face de ras in fata altor oameni. Incearca sa fi mai matura si mai desteapta decat ei, vei vedea ca totul va iesi bine!winking Ai incredere! Esti o fata desteapta si u ai cum sa nu te descurci!winking BAFTA! Te pup, sper sa iti rezolvi problema!winking

| CaRaMiDa a răspuns:

Fi atenta: fura banii din casa(ca ai zis ca taicatu e bogat), ia autobuzul si pleaca intr-un oras indepartat, incepe sa furi ca sa traiesti.cand ai facut destui bani si ani.deschideti un chiosc. dupa ce mai strangi niste bani o alimentara, pana ajungi sa deti un mall.

| Lighto a răspuns:

Ia-ti inima in dinti si spune-le in fata tot ce gandesti! chiar daca o sa fi pedepsita crede-ma ca o sa te simti mult mai bine tongue

| MadisonMDX a răspuns:

Offfffffff parca ar fi o poveste de film. Stiu cum e sa vrei mai multa libertate din partea parintilor, eu am 13 si mama nu ma scapa din ochi o secunda( ca sunt asa severi din punct de vedere cu libertatea inseamna ca nu vor sa ti se intample ceva rau).
Daca tu crezi ca mama ta sta cu tatal tau numai pentru bani...nu prea ai cum sa-i deschizi tatalui tau ochii, daca nu a vazut de 12 ani de cand te are si cine stie cati ani au stat parintii tai impreuna, nici acum nu o sa vada. Vorbeste cu bunica sau cu bunicul tau, ei trebuie sa te inteleaga. Nu te da batuta, daca ai o mama asa rece si distanta fata de tine nu ai ce sa-i faci. Mai ai 6 ani pana faci 18 ani ca sa poti sta pe "picioarele tale" si sa nu depinzi de parintii tai. Daca nu exista nicio solutie, din pacate trebuie sa te adaptazi si incearca sa stai mai mult in preajma tatalui( ca tu ai zis ca atunci cand e el de fata nu se poarta asa urat cu tine). Imi pare atat de rau pentru tine sad

| aly02 a răspuns:

Eu as fugii de acasa il locul tau cand ei nu.s acasahappy...Ca doar nu te incuie!batting eyelashes...Si fugii si tu la bunicii tai. Fara hainee fara nimica.happy

| maya_8507 a răspuns:

Scuza ma:-| ca iti spun dar ce familie mai e si asta... te-a lasat la bunici si apoi se intorc la tine dupa nu stiu cati ani. Doamne fereste ma eu nu iasi mai numi parinti. bunicii tai merita toata dragostea ta.

| kim_9112 a răspuns:

Nu este vorba ca nu te iubesc.intelege si u ca poate pentru ei a fost o perioada dificila ca nu te-au avut langa ei.si acum poate ca sunt mai severi din simplu fapt ca au grija de tine in subconstiientul lor poate sau gandit si in fond u esti mica.e normallaughing eu sunt mai mare ca tinelaughing si mama mea si acum mai are momenti cand imi interzice anumite lucruri.happy si gandeste-te si u in ziua de azi nu e asa usor sa fi parinte happy :* sper ca am fost de ajutorr happy

| andreiutza_2411 a răspuns:

Fa-ti curaj si spune-le ceea ce gandesti.Nu cred ca nu te iubesc deoarece esti copilul lor, sange din sangele lor. Spune-le si vei vedea ca va fi altfel happyhappyhappyhappyhappy