| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea face o femeie sa fie geloasa daca suntem la distanta? Motivul : In urma cu doua luni cand eram in strainatate am inceput sa ies la intalnire cu o femeie mai mare cu cativa ani decat mine. Eu am 33 ea 39.Stiam ca este maritata deja, dar asta nu ma deranja la vremea aceea deoarece stiam ca nu se intelege bine deloc cu sotul ei.Eu imi doresc o relatie serioasa cu ea,chiar am si intrebat-o daca ar vrea sa divorteze de actualul si a spus ca da,dar toate la timpul lor. Apoi amandoi am plecat in Romania inapoi,de data aceasta separat deoarece eu am mai ramas la munca,iar de cand m-am intors in tara am mai vazut-o doar o singura data si atunci chiar de fata cu sotul ei.Iar aceasta intalnire in trei s-a produs din cauza ca ea... femeie cinstita si care nu este mincinoasa de felul ei s-a pus sa ii povesteasca tot despre relatia cu mine in amanunt. Nu m-am certat cu el,nu ne-am injurat, nu ne-am batut,nu am fost agresivi unul cu celelalt, el incerca sa para calm dar mie mi se parea ca de fapt ar avea ganduri cum sa o tina "cu japca" sau pe santaj cum s-ar zice. Ce ma sfatuiti sa fac pentru a putea rezolva cu bine situatia aceasta si pentru a o castiga pe ea cat mai repede si sigur? Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Danny, stiu ca nu-ti convine ceea ce incerc sa-ti spun, dar LEGAL ea este inca sotia lui, nefiind pronuntat divortul, el este inca SOTUL EI, iar el poate sa o acuze la tribunal de infidelitate, aducand dovada exstentei tale in viata ei.
Ca vrei ori ba, ea este inca maritata cu sotul ei, nu cu tine, deci, in fata legii ea este cea care a comis adulterul.
Daca era femeie cinstita, intai astepta sa divorteze, sa fie libera legal si dupa aceea sa se cupleze cu tine, ori ea a preferat sa-ti sara direct in pat.
Ma rog, stiu ca nu-i mai pasa de casnicia ei, dar asta o incrimineaza dupa cum am spus, in fata tuturor.

Normal ar fi sa mearga de urgenta la un notar public si sa intenteze actele de divort, daca nu au copii si nici o obiectie din partea lui. Sper sa se rezolve totul pe cale amiabila si sa fie libera.

In alta ordine de idei: nu prea poti face nimic daca esti la o distanta considerabila de ea si nu sunt sanse sa fiti aproape prea curand.
Stiu ca acum pare cea mai tare poveste de dragoste, dar am vazut in viata mea, cupluri despartite, care nu credeam ca se vor desapartii vreodata, dragostea lor era prea puternica si erau atat de apropiati, de nu-mi pot explica paradoxul care le-a distrus dragostea.

Poate ca, dupa divortul ei, veti gasi o cale sa fiti impreuna, acolo la tine sau in tara, dar daca este sa fie, veti fii impreuna.

Mai am o singura alarma sa trag: ea este mai mare cu 6 ani ca tine, acum este ultimul ei tren sa te impresioneze, pentru ca in 10 ani, nu va mai impresiona pe nimeni, iar tu te vei trezii la realitate, alaturi de o femeie in varsta.
Poate si asta este motivul pentru care ea a sarit pe tine, imediat cum te-a intalnit.
Stiu ca nu vei fii de acord cu mine, dar uita-te in jur de la celebritati ca: demi moore si ashton kutcher, pana la barbatul obisnuit, care vrea dupa 50 de ani o femei frumoasa si mai tanara.
Crede-ma ca, ce te invata ea acum, va trece, vei asimila si la un moment dat relatia se va plafona, aparand rutina si abia atunci vei observa diferenta de varsta si te vei trezii la realitate.
Stiu, toti spuneti ca nu -i adevarat acum, cand sunteti indragostiti lulea de femeia care v-a subjugat, dar rutina atinge absolut toate cuplurile si cand sunt diferente de varsta implicate, relatiile respective sunt primele care se destrama.

Sfatul meu este: sa nu te grabesti sa sari din lac in put! daca ai stat neinsurat 33 de ani, poti sa traiesti cu ea cativa ani (ca oricum nu-i pasa daca este relatia legalizata sau nu, asta a dovedit de fapt pana acum), deci, fara acte legale, ca sa-ti dea tie oportunitatea sa vezi clar, cat de mult tine ea la tine si cat de sincera este relatia voastra.

Personal, nu cred ca femeia asta este atat de sincera pe cat ti s-a destainuit tie, doar a vazut un june viril si frumos, pe care il vrea in patul ei, restul, nu conteaza, daca va reusii sa te convinga cat de mult te iubeste si te vrea de barbat.
Ideea este ca, te vei trezii tu la realitate peste 5-10 ani si vei realiza ca ai facut o greseala.
Oare nu-ti doresti sa ai o femeie tanara, frumoasa si afectuoasa langa tine? Oare nu-ti doresti sa ai copilasi frumosi si sanatosi cu femeia aceea?
Ce-ti poate oferii o femeie de 40 de ani? Sex bun pentru inca 10 ani si atat!
Daca vrei un viitor fericit, cu copii si viata implinita, gandeste-te la una de 25-30 de ani, cu care ai putea realiza foarte multe in viata, langa care ai putea imbatranii frumos.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu inteleg ce sens are gelozia unei femei aici?
Poate gelozia sotului ei...
In orice caz, nu vad nici un sens, de ce ai vrea sa faci geloasa o femeie pe care o iubesti?
Ma rog, poate nu o iubesti si de aceea vrei sa o faci sa sufere... pentru ca altfel nu ar face sens intrebarea ta!

Totusi, daca femeia aia si-a inselat sotul (pentru ca legal inca este sotia lui) cu tine, ce te face sa crezi ca, dupa ce divorteaza si va fi cu tine, nu te va insela pe tine cu altul?
Femeia nu mi se pare cinstita, daca era cinstita, intai divorta si apoi intra intr-o alta relatie. Acum, in ochii sotului, tu esti cel care a distrus relatia lor.
Situatia asta nu-i niciodata de bun augur, mai ales cand vrei sa incepi o relatie fericita, pe sechelele unei relatii distruse.

| DannyVanDerStephan a răspuns (pentru Violleta2022):

Buna dimineata Anna Maria! Imi cer eu scuze in numele telefonului meu fata de tine fiindca este aiurit.Intrebarea care voiam sa o postez azi noapte era ''Cum as putea apropia o femeie cat mai mult de mine daca suntem la distanta'' nu ''Cum as putea face o femeie sa fie geloasa daca suntem la distanta? Iar cuvintele au fost auto-corectate.In fine...lasand tehnologia deoparte sa revenim la subiect. Sotul ei nu este gelos.Am tras concluzia asta si din conversatiile pe care le-am purtat la telefon si din conversatiile pe care le-am avut fata in fata.Iar pe ea o iubesc, cum as fi putut sa nu iubesc femeia care tot timpul a fost langa mine si m-a invatat numai lucruri bune, utile si frumoase si care ma oprea si ma certa cand mai scapam cate un injuriu vrand-nevrand sau care ma corecta cand faceam cate o mica greseala gramaticala.Da si-a inselat sotul, doar cu mine...asta stiu sigur fiindca am discutat si subiectul acesta cu ea, iar parerea mea personala este ca nu se numeste inselat din moment ce ea nu il mai sufera de mult timp pe el iar el e constient de asta insa ar avea o imparteala de facut si am impresia ca el ar vrea totul sau macar 50%.Tin sa precizez ca totul este muncit de ea iar el nu a muncit o zi in viata lui.
Pe mine nu m-ar insela deoarece este femeie cinstita...din moment ce i-a povestit si sotului totul in amanunt despre asa zisa relatie cu mine.Iar doi la mana : si daca Doamne fereste ar face-o, atunci ar veni sa imi zica adevarul fiindca nu poate sa tina in ea si nu m-ar putea privi in ochi si mai ales fiindca stie ca eu sunt cum s-ar zice ''dintr-o bucata'' si i-as spune: ''Bine, du-te la cel cu care m-ai inselat, va doresc numai bine, pa!''
Iar despre divort am discutat inca de la inceput fiindca eu stiam situatia lor deja, iar replicile ei erau foarte explicative si dezvoltate.
Tu spui ca acum in ochii sotului eu sunt cel care a distrus relatia lor. Dar de fapt nu este asa.El este constient ca relatia lor nu mai exista demult si ca pur si simplu o tine fortat datorita propriilor lui interese. Mi-a spus el mie cand vorbeam fata in fata sa consider ca relatia mea cu ea a fost un cadou din partea lui pentru mine.Cata aroganta si cat tupeu...Tin sa precizez ca nici macar nu a avut curajul sa ma injure sau sa ridice tonul la mine.nu mi-a spus nici ''da-te mai incolo''. Iar asta din doua motive....parerea mea : din cauza ca stie cine sunt si ca nu este asa de usor cu mine, sau din cauza ca nu da doi bani decat pe interesele lui. Sau varianta 3 optionala : Amandoua variantele combinate.
Ai dreptate, situatia asta nu este niciodata de bun augur si asta din cauza ca trebuie sa treci prin cate si mai cate probleme si trebuie sa ai foarte multa rabdare.Iar relatia lor nu am distrus-o eu...relatia lor este distrusa de foarte mult timp. El insusi si-a distrus-o facand de foarte multe ori lucrurile rele care le-a facut si cu indidelitatile lui si jocurile lui de noroc.
Astept raspunsul tau in continuare.Cu drag Danny Van Der Stephan

| DannyVanDerStephan a răspuns (pentru Violleta2022):

Draga Anna, sunt total de acord cu raspunsul tau.Doar ca multe din chestiile care le-ai pomenit le-am si rezolvat deja iar restul sunt ca si rezolvate, sau nu depind deloc de mine. Am fost si l-am infruntat pe "dobitoc" acum cateva zile, iar el pe cat e de masiv si la cat se crede de smecher pe atat e si de prost.Trece prostia peste el...Cand l-am luat un pic mai tare s-a pus jos pe scaun si se uita blocat la mine in timp ce eu vorbeam.Precizez ca era si ea de fata ca altfel nu se putea...El spunea ca ar fi vrut sa o bata di cauza mea; eu i-am spus ca atat ii trebuia si ca atat ii trebuie numai sa aflu ca a pus mana pe ea sau ca a patit ea ceva.El spunea ca nu o sa renunte niciodada la ea eu ii spuneam : Zau? Nu stiam ca depinde totul numai de tine. M-am uitat si la ea si i-am spus : eu te stiam femeie independenta nu stiam ca porti o lesa transparenta de care eu nu stiam si ca ai stapan.Pai sunt! Nu am stapan! Atunci de ce ii permiti astuia sa se creada stapanul tau si nu pui in aplicare tot ce m-ai invatat si pe mine? Te auto-contrazici cumva? Asa i-am zis.Nu a mai zis nimic, a ramas blocata. Iar el la fel. Iar cabd am plecat a spus el cu un sfert de gura ca mai bine sa nu ne mai vedem niciodata. Iar eu am spus ba da o sa ne mai vedem! Si am plecat. Iar legat de ce ai zis in ultima faza.Normal ca mi-as dori un viitor fericit cu copilasi. Iar o viata implinita pot sa zic ca am deja. Nu ma plang. Dar din pacate femei serioase si cuminti, genul de femei despre care spui tu, sunt foarte rare, iar pana acum nu am dat de niciuna cu toate ca mi-as dori din tot sufletul, si sa o pastrez pe viata!

| Violleta2022 a răspuns (pentru DannyVanDerStephan):

Danny, stiu ca nu-ti convine ceea ce incerc sa-ti spun, dar LEGAL ea este inca sotia lui, nefiind pronuntat divortul, el este inca SOTUL EI, iar el poate sa o acuze la tribunal de infidelitate, aducand dovada exstentei tale in viata ei.
Ca vrei ori ba, ea este inca maritata cu sotul ei, nu cu tine, deci, in fata legii ea este cea care a comis adulterul.
Daca era femeie cinstita, intai astepta sa divorteze, sa fie libera legal si dupa aceea sa se cupleze cu tine, ori ea a preferat sa-ti sara direct in pat.
Ma rog, stiu ca nu-i mai pasa de casnicia ei, dar asta o incrimineaza dupa cum am spus, in fata tuturor.

Normal ar fi sa mearga de urgenta la un notar public si sa intenteze actele de divort, daca nu au copii si nici o obiectie din partea lui. Sper sa se rezolve totul pe cale amiabila si sa fie libera.

In alta ordine de idei: nu prea poti face nimic daca esti la o distanta considerabila de ea si nu sunt sanse sa fiti aproape prea curand.
Stiu ca acum pare cea mai tare poveste de dragoste, dar am vazut in viata mea, cupluri despartite, care nu credeam ca se vor desapartii vreodata, dragostea lor era prea puternica si erau atat de apropiati, de nu-mi pot explica paradoxul care le-a distrus dragostea.

Poate ca, dupa divortul ei, veti gasi o cale sa fiti impreuna, acolo la tine sau in tara, dar daca este sa fie, veti fii impreuna.

Mai am o singura alarma sa trag: ea este mai mare cu 6 ani ca tine, acum este ultimul ei tren sa te impresioneze, pentru ca in 10 ani, nu va mai impresiona pe nimeni, iar tu te vei trezii la realitate, alaturi de o femeie in varsta.
Poate si asta este motivul pentru care ea a sarit pe tine, imediat cum te-a intalnit.
Stiu ca nu vei fii de acord cu mine, dar uita-te in jur de la celebritati ca: demi moore si ashton kutcher, pana la barbatul obisnuit, care vrea dupa 50 de ani o femei frumoasa si mai tanara.
Crede-ma ca, ce te invata ea acum, va trece, vei asimila si la un moment dat relatia se va plafona, aparand rutina si abia atunci vei observa diferenta de varsta si te vei trezii la realitate.
Stiu, toti spuneti ca nu -i adevarat acum, cand sunteti indragostiti lulea de femeia care v-a subjugat, dar rutina atinge absolut toate cuplurile si cand sunt diferente de varsta implicate, relatiile respective sunt primele care se destrama.

Sfatul meu este: sa nu te grabesti sa sari din lac in put! daca ai stat neinsurat 33 de ani, poti sa traiesti cu ea cativa ani (ca oricum nu-i pasa daca este relatia legalizata sau nu, asta a dovedit de fapt pana acum), deci, fara acte legale, ca sa-ti dea tie oportunitatea sa vezi clar, cat de mult tine ea la tine si cat de sincera este relatia voastra.

Personal, nu cred ca femeia asta este atat de sincera pe cat ti s-a destainuit tie, doar a vazut un june viril si frumos, pe care il vrea in patul ei, restul, nu conteaza, daca va reusii sa te convinga cat de mult te iubeste si te vrea de barbat.
Ideea este ca, te vei trezii tu la realitate peste 5-10 ani si vei realiza ca ai facut o greseala.
Oare nu-ti doresti sa ai o femeie tanara, frumoasa si afectuoasa langa tine? Oare nu-ti doresti sa ai copilasi frumosi si sanatosi cu femeia aceea?
Ce-ti poate oferii o femeie de 40 de ani? Sex bun pentru inca 10 ani si atat!
Daca vrei un viitor fericit, cu copii si viata implinita, gandeste-te la una de 25-30 de ani, cu care ai putea realiza foarte multe in viata, langa care ai putea imbatranii frumos.

| kandaraki a răspuns:

Esti prost daca vrei sa faci asa ceva.
Esti matur si prost!