| Eleny18 a întrebat:

as avea o problema si as vrea daca se poate sa ma ajutati pentru ca nu mai stiu ce sa fac.
Povestea mea incepe in 2012 (acum 2014)un baiat roman a venit din Grecia in scoala in care invatam.Practic nici nu il bagam in seama nu ii acordam atentie dar brusc dupa 1 luna am inceput sa il iubesc(nici eu nu stiu cum)dar de atunci ma gandesc tot timpul la el.Am si fost de trei ori cu el dar el si-a batut joc de mine de toate trei ori(adica el zicea ca ma iubeste dar lui de fapt ii placea de alta fata)In fine iar in vara anului 2013 parintii mei mi-au spus ca vor sa plec cu ei in Grecia si acum sunt in Grecia dar problema este ca in fiecare zi de de cand sunt aici in fiecare noapte si in fiecare zi ma gandesc la el nu mai stiu ce sa mai fac.Va rog ajutati-ma si scuze ca este cam lunga povestea

Răspuns Câştigător
| anabelisa a răspuns:

Grecia este o tara minunata pe care as revedea-o ori de cate ori as avea ocazia! Eu zic sa te bucuri de faptul ca esti alaturi de parintii tai, intr-o tara, care chiar daca din punct de vedere economic nu sta bine si sa te bucuri ca poti sa cunosti o noua cultura, oamenii de acolo si mai ales ca ai posibilitatea sa inveti o limba noua, dar cam dificila.Trebuie sa profiti la maximum de aceasta oportunitate, sa nu te mai gandesti la trecut ci sa privesti cu optimism spre viitorul care te asteapta, pt.ca nu ai nimic de castigat daca ramai prinsa in amintiri si regrete.Fii sigura ca si in Grecia o sa gasesti baieti poate mult mai frumosi si inteligenti decat cel care te-a batjocorit.Concluzia:nu te merita! Si din acest lucru ai ce invata:sa nu te mai injosesti niciodata pentru un baiat care nu te respecta, de fapt pentru niciun baiat din lumea aceasta!
Mult succes pe viitor!

6 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Nu cred ca e dragoste.Cum sa iubesti pe cineva care-si bate joc(asa cum spui tu).Cel mult e o fixatie, obsesie.Mai devreme sau mai tarziu il vei uita. Poate peste ani va fi un prilej de amuzament pentru tine.

| neutrino a răspuns:

Dupa ce ai facut de 3 ori aceeasi greseala, o poti face si a patra oara, ca tot la fel se numeste.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Iubirea adevărată nu apare brusc, ci pasiunea.

http://www.jw.org/......intalniri/
http://www.jw.org/......-potrivit/

Cele bune.

| Peaches a răspuns:

Daca esti la scoala in Grecia, poate ca ar trebui sa-ti indrepti atentia spre unul dintre colegii tai. Daca nu mai esti la scoala, probabil ca faci ceva acolo, ai niste prieteni, doar nu stai toata ziua in casa. Ideea este ca tu ai facut o obsesie pentru un baiat care chiar nu merita atentia ta, mai ales dupa cele "trei ori".

| Eleny18 explică (pentru Peaches):

Da este adevarat ce spui dar aici la scoala nu am nici un baiat de care sa imi placa si mintea mea este tot la el

| Peaches a răspuns (pentru Eleny18):

Educa-ti mintea. Totul depinde numai de vointa ta. As mai adauga ca putina mandrie nu ar strica in cazul tau. Da-o-n colo de treaba, dragoste cu sila nu se poate. Te-a mintit? (ca sa nu folosesc cuvintele tale "bataie de joc" ) Sterge-l din memorie!