| サクラ a întrebat:

Hey,tpu.De la un timp ma simt mereu singura, tata fiind mai mult plecat la servici(lucreaza in 2 locuri iar mama nu mai am.Ne-a parasit pe mine si pe sora mea cand aveam 2-3 ani, au divortat in conditii mai speciale iar eu ii simt mereu lipsa.Chiar daca am aproape 18 ani simt nevoia sa vorbesc cu tata.El vine mereu obosit de la servici si nu vorbim deloc.Ce sa fac ca sa nu mai am starea asta?

12 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Sincer,nu prea ai cum sa scapi de starea asta. Poti sa inveti sa o controlezi totusi.Fiecare familie e disfunctionala in felul ei, poate suna ciudat dar mie mi se pare ca esti norocoasa ca il ai macar pe tatal tau langa tine(chiar daca vine mereu obosit si nu prea vorbiti), macar simti ca ai un tata si stii ca e acolo sa te sprijine la nevoie.Doare mai tare sa ai un tata care sa fie zi de zi cu tine in casa si sa nu ai nicio relatie cu el, sa nu vorbiti NICIODATA. Vorbeste despre asta si cu sora ta si ati putea stabili o zi in weekend in care sa faceti ceva voi trei, ca o familie.Adica tu, sora ta si tatal tau. Poate doar sa mergeti itr-un parc sau ceva.

| grab a răspuns:

Vorbeste cu el scurt si la obiect, de preferat cand se trezeste ca atunci are creierul odihnit si nervii relaxati.

Fa-ti asa scurta descriere a problemei si roaga-l sa iti acorde 3 minute nu mai mult. nu te va refuza.

Bafta!

Intre timp apuca-te si citeste literatura universala de referinta corespondenta varstei tale. Te va ajuta ENORM sa iti intelegi viata mai bine.

| fuzzer a răspuns:

Situatia ta, nu e una tocmai usoara. E de apreciat, ca-ti iubesti parintii, foarte multe persoane de varsta ta, deja o iau razna, cluburi, droguri, stii ce vreau sa spun.
Trebuie sa fii tare!
Sa continui sa speri, oamenii fac multe greseli, probabil si parintii tai au facut, si tatal tau vrea doar sa fii in siguranta. Chiar daca nu puteti vorbi mai tot timpul, trebuie sa-l intelegi si pe el, e tulburat de o asemenea situatie.

Asigura-ti viitorul prin intelepciune practica!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... Nu stiu ce sa zic, vorbeste cu el cand il prinzi mai liber, inainte sa plece la munca... Incearca sa iei legatura cu mama ta, desi eu nu as face asta, totul depinde de tine si de cand iti alegi ce sa zici si cand sa zici.

| Mikhtarian a răspuns:

De apreciat tatal tau.
Te inteleg,esti la varsta in care vrei sa ai pe cineva,sa vorbesti,sa te inteleaga,dar tu trebuie sa intelegi in primul rand.
Poti incerca cu un iubit,dar ai grija sa nu fi cumva dezamagita si sa faci din rau si mai rau.
Dar sora ta,vorbiti, ca sunteti surori, vorbiti tot, de aceea e sora, si la bine si la rau!
O seara buna incontinuare!

| Never4ever a răspuns:

Of,imi pare rău pentru tine.sad Părerea mea este să îi spui tatălui tău ce ai pe suflet, chiar dacă e greu.

| Comunity a răspuns:

Incearca sa iti ocupi timpul ce ceva creativ sau fii sigura pe tine si spune-i tatalui tau ce simti, sunt sigur ca o sa se schimbe ceva.

| SparkleO a răspuns:

Salut. Am stat si m-am gandit.

Poti sa-l astepti intr-o seara pe tatal tau, pana vine de la servici. In momentul in care intra in casa, imbratiseaza-l si spune-i ca nu mai rezisti... ai o varsta, si multe responsabilitati pe cap. Roaga-l sa-si sacrifice putin timp, acordandu-ti atentie. Curaj fetito, ai ajuns pana aici... esti tare. Altii nu ar fi putut rezista atat de mult.

Daca incerci prima varianta si nu functioneaza, ai nevoie de unul sau mai multi prieteni, carora sa le impartasesti secretele si greutatile. Povara e mai usoara cand mai stie cineva de ea...

parerea mea e ca nu poti spune oricui greutatile tale. Daca ai un prieten sau o prietena bun/a, bun/a care te-a ajutat cand ti-a fost greu (tuturor ne mai e greu din cand in cand) zi-i lui/ei. Daca nu, fa ca mine. Spune-ne noua, Spune-i lui TPU... esti o persoamna demna de invidiat. Niciodata nu vei fi singura.

Prieteni nu sunt doar cei pe care ii vezi in fiecare zi. Sunt si cei despre care nu sti decat ca vor sa ajute.

| Voicu_Andrei_1994 a răspuns:

Spune-i tatalui tau ce simti

| Plankton a răspuns:

Buna, este destul de dificil sa vrei sa vorbesti cu cineva si sa nu poti.
Singura varianta la care ma pot gandi este sa te mai descarci prin intermediul unei prietene/prieten bun sau apropiat.
Incearca sa iti gasesti un iubit, caruia poti sa ii mai spui lucruri dupa o anumita perioada de timp petrecuta cu el.
Sper sa iti fi fost de ajutor, mult noroc!

| maryanavl a răspuns:

Fa-ti o prietena cu care sa poti vorbi trebuie sa al antelegi ca face totul pentru tine