| Elena11Che a întrebat:

Heyyy TPU! Am 11 ani și nu mi-a venit menstruația încă dar secreției vaginală am de o luna, problema e ca nu știu cum sa îi spun mamei mele. Nu vreau răspunsuri de genu e mama ta poți vorbi ori ce cu ea te va înțelege. Îmi puteți spune cum sa îi spun?

Răspuns Câştigător
| Emankonovici a răspuns:

`Mama imi este jena sa-ti spun, dar iti spun. Uite ce mi s-a intamplat... (aici spui tu) nu are de ce sa-ti fie rusine e mama ta si mie mi-a fost rusine de tata sa vorbesc probleme barbatesti cu el dar cu rusinea nu faci nimic, e mama ta. Bafta

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Eu unul zic sa-i spui direct, fara jena...
Este mama ta, si ea a trecut prin asta deci mi se pare mai mult decat normal sa vorbesti cu ea in cazul de fata...

Daca nu vrei sa-i spui direct sau daca cine stie, iti este rusine...atunci poti incerca sa-i spui pe ocolite.

Poti sa-i spui ceva de genul:
*Cand sunteti singure* "Mami, tie la cati ani ti-a venit menstruatia?" "Oare cand o sa-mi vina si mie?"

sau "Mama, stii, de o luna mi se intampla ___________" sau *varianta mea preferata* "Mami, am vorbit la scoala despre menstruatie si ne-au spus asistentele cate ceva... Oare mie cand o sa-mi vina?"

Bafta!

| Mayar a răspuns:

Esti luda... Chiar nu inteleg de ce nu ii spui la maicata. esti nebuna sau ce ai?

| Adry15 a răspuns:

Pai ii spui pur si simplu laughing Cauti un moment in care sa fiti doar voi doua si bine, poti incepe cu intrebarea: "Mama, tie la cati ani ti-a venit menstruatia?" si de aici ea iti va spune si te va intreba de ce si mna, dupa discutia vine de la sine si ii vei putea spune big grin