| Amiram a întrebat:

Hi, asta cred ca va suna ciudat, dar totusi o sa postez. Sunt student in anul 2 la bucuresti, si de ceva timp, imi sta gandul la o noua colega de facultate. De obicei nu am probleme de genul asta, am mai fost in 2 relatii lungi, dar de data asta e cam diferit. Ne intelegem bine, adica vorbim destul de mult, glumim, ne tachinam uneori, merg cu ea pana la camin aproape in fiecare zi, desi eu nu stau acolo, cred ca e destul de evident ca imi place, totusi ea are prieten, la ea in sat. Din cate am inteles tipul e foarte posesiv si gelos. Mai demult am sunat-o sa iesim in oras, ca prieteni, apoi mi-a spus ca nu vrea sa-l minta pe tipul ala, si ca ar fi fost ok sa iesim ca prieteni, dar el e farte gelos. Am ramas amici, si uneori mai pierdem ceva timp in fata caminului vorbind despre orice. Scriu pentru ca sunt un pic frustrat, mai mult de faptul ca ma gandesc la ea mai mult decat ar trebui, imi place compania ei foarte mult, dar cel mai probabil nu va fi niciodata nimic.

14 răspunsuri:
| romancuta02 a răspuns:

Mda...o situatie cam naspa. Daca esti sigur ca si ea te-ar place drept iubitul ei, atunci spune-i ce simti si ca ai vrea sa fiti mai mult decat amici dar daca ea nu da semne cum ca nu te place in sensul asta, atunci nu-i spune nimic. Fa-i si tu complimente, de exemplu: esti foarte frumosa sau imi place cum iti sta cu bluza asta si vezi reactia ei.Incercarea moarte n-are. Bafta!

| Ela234 a răspuns:

Ar trebui sa ii zici ce simti

| cotcodac4 a răspuns (pentru Ela234):

voua fetelor va mai pasa da ce simte ala?! iubiea e pana la 16 ani, iar dupa aia va pasa de ce $$$ are familia lui si el in bujunare, si ce masina.iar mie imi pare bine ca va plac $$$

| Ela234 a răspuns (pentru cotcodac4):

Nu toate fetele sunt asa.De exemplu eu nu

| cotcodac4 a răspuns (pentru Ela234):

Ba ela tu iti faci reclama?! dar tu stii ca e cum zic eu. ultima care a zis ceva cam ca tine dupa cateva ore cand i-am pus in mana ceva,a cascat niste ochi mari ca farfuriile, si a intrebat pentu ce sunt si cei cu ei, si pe urma a inteles ce are e facut

| Ela234 a răspuns (pentru cotcodac4):

big grin nu stiu ce sa zic

| cotcodac4 a răspuns (pentru Ela234):

Deci imi dai dreptate!?

| Ela234 a răspuns (pentru cotcodac4):

In mare majoritate da

| andrei a răspuns (pentru cotcodac4):

Bravo, frate!

| cotcodac4 a răspuns (pentru andrei):

Ma stiu ca am deptate.ia si pune in portofel tufa, si pune-l in bujunarul din fata si mergi pe strada si ai sa vezi si tu cum se uita direct la portofel.eu nu sunt cine stie ce fat frumos sau biletar mai ales ca sunt si taiat pe fata dar cand vad in fata tufa parca is Antonio Banderas

| dnsmnl a răspuns:

Relatiile la distanta nu merg.Deci daca mai sta mult la facultate probabil ca tipul isi va gasi pe cineva si chiar daca nu isi va gasi, ea nu va rezista atat de mult fara prieten.

| KathleenVJ a răspuns:

Hm...Nu stiu cat de mult te pot ajuta, fiindca experienta mi se limiteaza la filme si carti. Din cate imi dau seama esti destul de confuz in privinta locului in care te situezi. Adica, pe de o parte te resemnezi sa stai deoparte sa o privesti cum pleaca cu altul si pe de alta parte, cred ca ai vrea sa fii cu ea, mai mult decat un prieten.
Dar am o intrebare. Esti sigur asupra a cea ce simti pentru ea? S-ar putea sa fie cam complicat sa te gandesti la asta, dar fa-o. Am inteles ca ai mai avut 2 relatii de lunga durata care nu s-au sfarsit ca-n filme. Deci chiar merita sa te gandesti daca ce simti tu e intr-adevar diferit. (Mai ales ca in primele cinci luni de "relatie" hormonii o iau razna.Asa am citit intr-un articol. Probabil ca se poate repeta de mai multe ori).
Insa, la fel de bine trebuie sa o intrebi si pe ea ce simte. Nu neaparat fata de tine. Dar sa stii daca in preajma iubitului ei, se simte bine, daca o deranjeaza posesivitatea lui. Si daca e intr-adevar asa, probabil ca ati avea o sansa.
Oricum, solutia sigura, in oricare dintre situatii, este sa vorbesti cu ea.(Asta daca iti dai seama ca tu chiar o iubesti) Indiferent daca reciproca e valabila sau nu. Daca e valabila, norocul tau, ai facut pasul cel mare. Daca nu, gandeste-te, macar veti putea ramane prieteni si vei scapa de gandurile constante.
Oricum, decizia ramane a ta. Sper ca te-am ajutat happy

| Amiram explică (pentru KathleenVJ):

E cu tipul ala cam de un an. Nu stiu ce sa zic, tin la ea cam prea mult Imi place si psihologia, si analizez omul. Din cate am inteles nu prea e multumita de relatia actuala, dar avand in vedere ca e de la sat, adica un loc mic, si merge acasa in fiecare saptamana, si probabil se vede cu el, au ramas impreuna din "inertie". Nu vreau sa ma bag aiurea, chiar nu sunt genul, poate el o iubeste pe ea mai mult decat ea pe el... si nu e chiar ok. Tin la ea, rar mi se intampla sa gasesc o fata care sa aiba un asa efect asupra mea. Relatiile mele au fost de 3 ani si 1 an, si nu regret nimic, totul se termina undeva. happy

| KathleenVJ a răspuns (pentru Amiram):

Atunci, fii sincer cu ea. Probabil e cea mai buna solutie.Asa vei afla si in mod direct daca totusi e iubire intre ei, fiindca, dupa cum au mai spus unii de mai sus, s-ar putea ca respectivul sa tina la colega ta, dar sa nu fie in stare sa si-o exprime. Dar daca ea nu e multumita, atunci (ma repet, stiu si imi cer scuze) poate vei avea o sansa sa fii cu ea. De altfel, asa iti vei da cel mai bine seama ce reprezinta ea pentru tine, in adevaratul sens al cuvantului. Oricum, nu cred ca e bine sa tii in tine, fiindca la un moment dat poate vei innebuni. In fine, repet din nou, conversatia e solutia. Daca chiar tii la ea si daca ea chiar te merita, inseamna ca ai un motiv sa lupti pentru ea.