| WhiteWings a întrebat:

Luna viitoare implinesc 18 ani am un prieten de jumatate de an dar parintii nici nu vor sa auda de el.Imi spun ca sunt mica ca nu exista relatie la varsta asta. El ma respecta foarte mult face orice ii cer ma intelege ma ajuta orice s-ar intampla. Vorbim mereu deschis despre orice.Mama lui ma cunoaste e fericita pentru noi dar ai mei au o placere sa ma vada suferind.Nu am intimitate aproape deloc parintii mei ma urmaresc mereu.Mama imi spune ca ea m-a nascut si ca tot ea ma omoara si vorbeste serios.Va rog frumos sa ma ajutati am uitat sa va spun ca saptamana trecuta m-au batut parintii si prietenul meu e foarte suparat si ii e frica ca nu am voie sa ies nici din casa sunt pedepsita se supara din orice pe mine si vroiau sa ma mai bata. Ce credeti ca ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| mitzulik a răspuns:

Daca ai curajul necesar, ia-ti viata in propriile maini.

10 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Vb cu ei, explica-le cum sta treaba, daca nu inteleg atunci fa-ti curaj sa fugi cu pers iubita daca vei fi curand majora...

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Incearca sa te muti, sa nu mai depinzi de ei. Nu au dreptul sa te trateze asa.

| remus a răspuns:

Asculta-ti parintii in toalitate, respecta-i si cauta sa le faci bucurii cit mai traiesc, vei avea tot timpul sa faci ce vrei cind nu vor mai fi... atunci te vei ruga sa vina sa te bata, nu se va putea, viata ta va fi o continua suferinta. Vai de copii care nu isi asculta parintii. O spun sincer din proprie experienta. Sa retii aceste cuvinte toata viata. Sa stii ca nu ai numai drepturi, ai si obligatii.

| jo a răspuns:

Nimeni nu are dreptul sa dea in tine si cu atat mai mult cei care trebuie sa te protejeze si sa te ingrijeasca. Cauta ajutor la un adult normal si in care ai incredere - matusi, profesori - si cere-i sa fie alaturi de tine la o discutie cu parintii tai. Imi pare rau pentru ce ti se intampla, dar sunt sigura ca vei gasi o cale de comunicare cu ei.

| Encore a răspuns:

Nu de indemn la rau dar daca eram in locul tau ori fugeam de acasa ori chemam protectia copilului straight face E inacceptabil sa iti distruga adolescenta, este cea mai frumoasa perioada a vietii parerea mea...

| JesterRO a răspuns:

Daca e chair groasa treaba si se continua asa vorbeste la protectia copilului. Nu e normal sa nu-ti dea libertate...
Sau sa pleci, sa te muti... daca mai stai asa, o sa te afecteze psihologic. o dai in boli de nervi

| VladDu a răspuns:

Sa te prefaci ca te-ai despartit de elwinking

| troxanici a răspuns:

Incearca sa discuti cu parintii tai si sa-i faci sa inteleaga ca el este iubirea vietii tale, iar daca nu merge incearca sa te intalnesti cu el fara sa stie parintii tai, macar pana cand va veti putea muta impreuna... succces!

| samantha_4979 a răspuns:

Incearca sa discuti cu ei, sa le expilici ca deja esti la o varsta la care ai nevoie de mai multa libertate si la care esti destul de costienta de pericole vietii. Un pas bun pentru a'l accespta pe prietenul tau e sa il prezinti lor. Daca zici ca te iubeeste, atunci va accepta sa vina si sa stea de vorba cu parinti tai.
Succes!

| PrettyWoman a răspuns:

NU au dreptul sa te bata... daca esti majora poti face ce vrei u.Incearca si vorbeste cu mama sau cu tatal tau, ai putea sa le explici ca deja nu mai esti o fetita si poti sa ai prieten.Ca ai gria de tine, mama ta nu cred ca iti vrea raul, ea poate asa a fost crescuta si asa ar vrea sa te creasca si pe tine.
Poate numa daca incerci sa vorbesti cu ea o sa poti face ceva.Cu mama nu am avut aca probleme, ea imi este cea mai buna pritena si vorbesc orice cu ea.

Ai gj de tine si bafta cu prietenul si parinti tai:*:*