| UnAdolescentRebel a întrebat:

Ma cunosc cu o fata si nu sunt sigur daca ma place sau nu. Am observat mai multe semne ca m-ar placea (ex:Rade la chiar si cele mai proaste glume, de multe ori iesim afara doar noi si ea vine cu initiative), dar ma induce in eroare ca imi mai spune de un "crush" al ei si ca cica "O sa ma combin cu el", dar o spune pe un ton asa...neserios si totusi nu sunt sigur. Ma puteti ajuta cu pareri, va rog?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Este o practică tipic atât fetelor cât și femeilor să vorbească partenerilor lor despre alții. Și crede-mă că nu știu de ce.
Dar odată ce iese cu tine înseamnă că te place oricât de puțin. Dar tu nu trebuie să o lași să mai vorbească despre alții când este cu tine. Poți să îi spui: "Nu sunt gelos, dar te superi daca vorbim despre altceva?" Dacă se repetă, atunci este semn că trebuie să o lași să se ducă în brațele crush-ului ei. Posibil ca astfel de manifestări să fie semne că nu vrea să mai ieșiți sau să mai vorbiți, și ei îi este rușine să îți spună în mod direct acest lucru.
Mai înainte de orice prietenie, adolescenții trebuie să citească cartea "Iubește inteligent":
https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent
Adolescenții sunt complet lipsiți de educație atunci când este vorba de relații. Este vital ca un adolescent să gândească matur. Pentru că dragostea este ca o armă: fără experiență în a o mânui, adolescentul se va răni și pe el și pe partenerul lui.
Fata cu care ești este complet lipsită chiar și de cea mai sumară educație. Oricât de mult ți-ar plăcea de ea, îți spun că nu are educație. Ea nu trebuie să rănească nici pe dușmani; cu cât mai mult pe acela cu care iese împreună, și îl consideră prieten.
Ea poate fi educată, dar numai dacă în clasă ar ține cineva o lecție despre relații. Ea, ca de altfel cei mai mulți adolescenți n-au primit de la părinții lor delăsători și o educație în privința aceasta.
Pe orice cale posibilă, că îi faci cadou sau printr-o altă metodă, cartea de mai sus trebuie să ajungă neapărat în mâinile ei, dar și în mâinile tale.
Iar dacă vei spune ca alții că relația dintre voi este doar una amicală, că nu este ceva serios, o să înțelegi mai târziu. Atunci când te va răni, atunci o să vezi cât de important este ca o relație să fie tratata cu cea mai mare seriozitate, maturitate. Și deja începe să te rănească; altfel nu ai fi scris aici. Tu nu te implica sentimental în această relație.

| AdrianPetru98 a răspuns (pentru anonimg):

Subscriu!?

| UnAdolescentRebel explică (pentru anonimg):

Chiar îți mulțumesc, și pentru sfat și pentru sursa. Ești tare!?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti prostut, pentru ca vorbeste de tine! happy
Spune-i fetei ca o placi si cere-i sa fie prietena ta!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te lua după vorbe.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Cred că vrea să te facă gelos.

| DataScience a răspuns:

Uite un plot twist care sa iti "clarifice" gandurile si mai mult:
-Tu esti crush-ul ei! K-BOOOOM!; 3

| GracielaMoreno a răspuns:

Hmm este probabil ca fata sa te placa. Totusi ai putea sa o intrebi cine este crushul ei

| womble a răspuns:

S-ar putea sa ii placa de tine. O fata facea exact cum iti face si tie. Si cu mine vorbea de crushul ei, care eram eu. Dupa cum am zis, s-ar putea. Poate o face sa te faca gelos, poate ii place de tine.