| Mosotti a întrebat:

Ma intreb de ce tot zice lumea ca in relatie apare plictiseala? Pai de ce? Ca viata e banala, servici, vii la ora 19 acasa, te speli, mananci, un ssex, un TV, o plimbare si culcarea si iar de la cap.
Si asta faci cu orice partener ai avea, e tot aia, ce ar vrea, sa se duca pe luna, sau? Crede ca altul sau alta face altceva? Sau e altfel? E cam la fel si altul.

Ce rost are sa strici o relatie ca sa o inlocuiesti cu alta la fel?!

121 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu de asta că eu lupt de foarte multi ani cu așa ceva, și să lupți și să nu cazi in vicii urate e foarte greu, la mine încet încet dispare văd, gândurile sunt inamicul Nr 1, de astea trebuie reautorfucat tiparul gândirii, refluxul gândirii, tiparul anxios
Eu îmi știu calitățile eu pot combina oricând daca mă simt bine, eu nu m-am resemnat, daca slăbesc câteva kg arăt că la 20 de ani,îmbătrânesc greu văd la fata așa e și sorămea și ea e mai in vârstă dar nu arata deloc de vârsta ei.
Na tu ști Man eu nu mai mă contrazic eu doar vreau sa îți spun că și bărbații sunt foarte înșelați și cei doar buletinul, daca sunt înșelați asta nu ii face mai putin bărbați aici ai dat-o de gard, ci face că alea automat sa fie niște zdrențe, așa e caracterul lor, așa vor rămâne la fel că prostituatele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești un soldat de elita având în vedere că încă îi faci față unei depresii devastatoare de peste 20 de ani, alții nu rezista nici câteva luni cu așa ceva. Oare rezistai atât daca nu aveai prietenii aia 3?

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pai gandurile la tine vin de la boala, nu ai tu ce sa faci, asta e jobu ei, sa-ti dea ganduri, scenarii idioate, trairi, odata ce boala se duce, totul se aliniaza de la sine la normal.
Asa ca te bati cu cineva mai tare ca tine si vei pierde mereu, pana ce nu omori pe acel cineva, nu sa incerci sa blochezi efectele doar.

Logic ca si barbatii sunt inselati, nu doar nebarbatii, eu doar am zis ca barbatii au sanse mai mari sa nu li se fure gagica de sub nas pe la spate (ca pe fata nu se pune problema), atat timp cat aia e indrag de el, dupa aia...pericolul e mare si acolo.

Asa cum si femeile sunt inselate in egala masura, poate mai mult, deci e tot aia si la ei si la ele, ca oricum barbatu inseala cu femei si ele cu noi, deci inseala toti la fel de fapt.

Nu stiu daca rezistam daca nu aveam amicii astia 3, daca nu era nici mama, nu rezistam clar.
Dar oricum mai rezist ca inca ceva bun mai am, mai ma bucur de unele mici chestii, altfel nici vorba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

La anxietate mă refeream nu la depresie. Știu că nu ai cum sa te bati cu depresia,ani de zile știu așa ceva,e de la mediatorii chimici, nu poți scăpa de starea aia daca faci ceva forțat cum spun unii că dacă muncești trece depresia, trece olae că munceam și tot oribil mă simțeam, știu bine mecanismele cum se manifesta ea.
Eu nu am inselat niciodată așa că nu suport astfel de persoane. Și la anxietate de fapt tot așa funcționează dar de multe ori persistă și că o anticipezi, ești prea interesat de ea, sa afunzi in gândurile alea

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Normal ca stii mecanismele, ca treci prin anxietate si depresie.
Si eu, ieseam la plimbare si imi era mai rau ca in casa, cel mai bine imi era sa stau in pat sa dorm sau la tv. Deci nu merge oricum, daca problema e serioasa.

Iar daca puteam noi controla astea si anxietatea si depresia, nu se mai numeau boli. Ele pun mana pe gandirea ta si fac ce vor cu ea, tu nu ai ce face, intra la butoane si tu iesi de la butoane.

Pai asta e jobul anxietatetii, ca si asta are un job, nu doar depresie, sa anticipeze nenorocirile, sa persiste gandurile, sa fi tare afundat si interesat de ea, asta e boala, nu ai ce-i face, trebuie eliminata si se duce totul de la sine.

Sincer nici eu nu vad sensul inselatului, daca iau pe una, apai cu aia stau daca mi-a placut, e un nonsens sa ma incurc si cu altcineva.

Insa sa stii ca...am patit ceva ff nasol.
Si sa-mi zici ce ai face tu in situatia aia.
Prin 2001 imi placea mult de una. M-as fi cuplat cu ea si asa mai departe.
Asta pana in 2015 cand am vazut o alta si de atunci imi place f tare aia, si ailalta imi placea dar nu asa mult.

Ma gandesc eu daca eram cuplat cu prima, ce faceam, daca aveam ocazia sa trec la a doua?!
Dar pot zice ca nu neaparat sexual era atractia, cat figura, sexual mergeau ambele.

Tu ce faceai? Stateai cu prima, sau treceai la a doua? Nefiind vb de sex, nu puteam trece la a doua doar sexual fara sa stie prima, ca nu ma ajuta cu nimic, eu voiam sa stau cu a doua asa sufleteste, sa ne luam in brate si asa mai departe, ca faceam sex si cu aia, asta e altceva, ca asta faceam si cu prima.

Poate e mai atipic cazul dat fiind ca nu atractia sexuala e problema.

Iar f ciudat, de ex sunt unele tipare de femei cu care doar as face sex si ma excitta sexual doar, si n-as face relatie de suflet cu ele, altele care nu neaparat ma int sa fac sex, dar mai mult asa de luat in brate, mangaiat, etc.
Ce draci o fi asta?! Si culmea, a doua categorie arata mai misto decat prima categorie, deci sexual ma atrag alea mai jos fizic ca celelalte.

Da na, fiind dus cu barca, nu ma mira ca la mine multe-s ciudate. Ca eu unu asa ceva n-am mai auzit pana acum la cineva.

| ania a răspuns:

Asa e n-are rost sa tot schimbi.

| Mosotti explică (pentru ania):

Pai cam da. Desi sincer sa-ti zic ceva, eu am trei prieteni buni, nu se aseamana unul cu altul la cum e! Fiecare are felul de a fi diferit.

Insa la relatii nu se pune, pentru ca de la inceput stii cum e acel om, si cum felul nu se schimba, ramai mereu asa, asa ar trebui, ca strici si viata aluia pana la urma, ala si-a format o viata ca sa stea cu tine, inchiriat apartament, vandut si asa mai departe, si vine asa "aaa, pa, ca m-am plictisit".

Ar trebui o lege sa fie despagubita victima, adica clauza, in caz ca nu respecti ce ai zis la casatoreala, despagubesti asa si asa.

| MihaiG9192 a răspuns:

Salut! Consider ca nu toata lumea are aceeasi experienta. In mare parte din prietenii mei au facut excursii si tot felul de lucruri doar ca lucrurile sa nu devina repetabile. Odata ce vezi lucruri noi si inveti ceva nou, nu prea mai ai cum sa te plictisesti...
Sunt atatea lucruri interesante de facut in lumea asta. Conteaza foarte mult cum vezi tu lucrurile. Si asta inseamna ca in fiecare week vizitati muntii Sinaia si alte obiective, sa nu mai zic de sex? ala nu ii plictisitor niciodata
Si daca muncesti foarte mult si nu ai timp de excursii, trebuie sa schimbi locul de munca. Doar ai prietena, nu mai strangi banii la fel ca si pentru tine doar.

| Mosotti explică (pentru MihaiG9192):

Depinde si de creier cum e programat, nu neaparat trebuie lucruri mereu noi ca sa nu te plictisesti, nu poti umbla mereu pe munti, oamenii sunt obositi, vor sa se mai si relaxeze la un film, la un joc, o plimbare pe langa casa, etc.
Sexu clar nu e plictisitor niciodata.

De ex eu rotesc pasiunile la infinit si nu m-am plictisit niciodata in 19 ani de cand sunt acasa.
Nu e nevoie sa ma duc neaparat undeva unde n-am mai fost.
Ma mai plimb pe langa casa ca am parc aici, ma mai duc la o terasa in oras, mai ma duceam inainte la sala, TV emisiuni, documentare, filme.

Calculator jocuri, grafica 3 D, programare, muzica, pe telefon jocuri, stat de vb cu prietenii, mai fac cu unul din ei problema la fizica si mate, deci nu ma plictisesc.

Aia care mereu au nevoie de ceva nou, nu-s chiar asa in ordine, pentru ca viata nu prea e asa. Nu e bine ca starea si multumirea sa depinde mereu de ceva nou si iar nou si din nou nou.
Le e mai bine la aia care nu-s ca ei.
Nu vb de bogati care aia pot sa se duca unde vor si cand si cat vor.
Trebuie sa fi f bine cu ce ai la indemana usor chiar daca rotesti acele lucruri mereu

| RAY a răspuns:

Nu e la fel,simti noi experiente,noi trairi,descarcari in creieraul tau de serotine, dopamina, de asta fetele vor o experienta cu un baiat de viata sau au amant, omul este facut ca mereu sa vrea ceva nou doar ca noua ne e teama, rusine si stam in zona de confort desi inselam, primi 0-5 ani sunt cool apoi apare obligatia,resemnarea,mai ei faza cu viata modesta,ne multumim cu orice, asta nu duce la progres si la invidie, barfe, judecata, critica

tu ai vise lucide?

| Mosotti explică (pentru RAY):

Nu am vise lucide, simti noi experiente, dar nu te joci cu viata altuia sa i-o strici doar ca vrei tu asa mereu ceva nou.
Vrei ceva nou, dar in alte ramuri, sau dai despagubiri daca lezezi cealalta persoana, asta e.
Ca omu ala poate si-a facut un rost cu tine, si-a vandut casa, s-a mutat cu serviciu, s-a departat de rude, prieteni ca sa fie cu tine.
si dupa 1-2-3-4 ani, ti se scoala tie de ceva nou, si pa adios, nu merge.
Sau platesti, si e okey. Ala care face asa, plateste despagubiri.

| MorcovMajestic a răspuns:

Ce prostii zice drimero rolling on the floor ce nu inteleg majoritatea care au gandirea lui de copil de 15 ani e ca atractia si toate lucrurile se duc cand nu lucrezi pentru ele.
Eu gatesc cu sotia, ne jucam cu bebe, il mai lasam 2 ore la bunica si mergem la un film, mergem la intalniri ca atunci cand eram la inceput de relatie, mergem mereu in weekenduri undeva, mergem cu bicicletele, facem sala impreuna de minim 3 ori pe saptamana chiar daca amandoi muncim
Daca faci sex doar in pozitia misionarului, stai pe TPU toata ziua si nu ai activitati cu sotia normal ca va ingrasati si deveniti niste lenesi care nu se mai suporta
Oamenii nu vor sa accepte ca e responsabilitatea lor sa faca o relatie sa mearga cred ca se pun in pat stau cu p0lzxa in sus si atractie si toate lucrurile vin si pleaca singure cand au chef
Daca esti sau nu pe aceeasi lungime de unda ar trebui sa iti dai seama de la inceput, daca iti dai seama dupa un an si dupa ce v-ati mutat impreuna, dupa ce ati vorbit atata timp trebuie sa accepti ca ai luat decizii proaste și irationale
Hammurabi si Emma zic foarte bine

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Pai asta e problema ta, ca tu crezi ca exista flacari si chimii si scenarii de filme disney rolling on the floor de aia esti singur la 35 de ani

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Nu chimia, dragostea si pasiunea sunt motorul oricarei relatii? Fara astea la revedere, dar nu am pretentii de la tine, traiesti in lumea ta "neidealista".

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Nu, respectul, prietenia si scopul comun sunt motorul oricarei relatii, fara astea poti sa iubesti in draci si sa nu realiezi nimic cu acea persoana.
Nu am pretentii de la tine ca esti netrecut prin viata si se vede ca ai o viziune idealista despre relatii pentru ca nu te-a lovit inca realitatea

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Da, ma, ca iti faci o relatie doar pe baza respectului, prieteniei si bla bla fara sa te simt atras de omul ala, fara sa depui sentimente, fara sa fie o urma de lungime de unda, ce dracu relatii ai avut pana acum?

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Nu ma iti faci in functie de cate gesturi romantice disney face la prima intalnire rolling on the floor
Ce dracu de relatii ai avut tu daca ti-ai dat seama dupa un an ca nu sunteti pe aceeasi lungime rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Intr-un an se pot schimba atatea, mai ales o relatie, poti sa ajungi sa simti ca nu e ce trebuie, de aici imi dau seama ca ai o casatorie inchipuita. Asa e cand nu te cere nimeni,, iti imaginezi ca joaca cei 7 pitici pe mese la nunta ta : ) ) )

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Intr-un an se schimba multe, dar nu identitatea unei persoane rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Succes in a sta unul cu tine vesnic asa cum visezi : ) ) realitatea bate la usa. Pe tine nici rata divorturilor in crestere nu te convinge in ce colaps a ajuns casatoria, stai sa vezi peste inca 10-15 ani

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Casatoria e un colaps pentru femei care stau cu porci, nu pentru oameni cu relatii sanatoase rolling on the floor rata divorturilor e mare din cauza astora ca tine, care cred ca iubire inseamna gesturi disney, nu efort rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Cata misandria... pute! Vezi ca din cauza ambelor sexe moare casnicia.
Hai sa fie egalitate si sa zic ca divortul creste si din cauza vacilor cu care s-au incurcat barbatii

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Pute lipsa ta de educatie pe subiect. Din partea unui misogin care nu stie sa gateasca, ii da masa casa si nu stie sa isi spele singur ciorapii... misandrie e un compliment rolling on the floor esti exact tipul de ''barbat'' care a distrus casatoria si a transformat-o in sclavagism pentru femei.

Oricat vrei sa negi realitatea, daca citesti statisticile legate de casatorie o sa vezi ca cel mai frecvent motiv de divort e faptul ca femeia se imbolnaveste si barbatul isi pune mana in qur si pleaca. In timp ce femeile in cazurile astea raman si slugaresc. De la femei exista asteptarile ca ele sa munceasca si sa si faca curat, sa si gateasca, in timp ce barbatul vine acasa si se uita la fotbal. Asta a fost si inca este model familial frecvent. De aia a picat casatoria in ultimii ani pentru ca femeile nu vor sa mai fie mamele voastre si barbatii nu mai sunt in stare de nimic, pleaca la cea mica inconvenienta sau sarcina nedorita si asta se poate verifica, vorbeste cu orice avocat de divorturi, citeste statistici rolling on the floor nu exista egalitate la subiectul asta.

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Stiu, pentru tine orice afirmatie care mai urecheaza femeia pe buna dreptate din cand in cand e misoginie, de parca n-as sti ca discut cu o persoana care crede ca orice femeie e sfanta si de asemenea barbatii, dar absolut toti sunt niste nenorociti care fac doar belele lumii.
Sigur, sunt convins ca un barbat care isi iubeste femeia fuge si nu ii este alaturi, ce ar fi sa mai iesi si tu din casa? Nu se asteapta nimeni ca femeia sa fie o sluga in casa sau un obiect pentru barbat, unele de buna voie fac asta pentru ca zic ele "asa trebuie sa ascultam de barbat, el decide ce se intampla intr-o casa" lucru total eronat mai ales ca ma-sa, adica mamele lor le mai baga idiotenia asta in cap pentru ca si ele la randul lor au primit aceleasi afirmatii.
De fapt cauzele reale pentru divort atat la femei cat si la barbati e infidelitatea, ambele sexe insala la fel de mult, nimeni nu vrea sa stea cu o femeie usoara/un curvar, nimeni sanatos la cap, o alta cauza e alcoolismul care devine deja toxic pentru o familie, e moartea pasiunii. Rata divortului pare sa fie mai mare in randul femeilor decat in randul barbatilor, asta de ce nu o zici? Orice mi-ai spune nu am cum sa neg realitatea, ambele sexe gresesc intr-o casnicie sau relatie, nu e niciunul sfant atunci cand o face.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti explică (pentru AlexCucuBaw):

Ofera si ele destule, ca n-au cum sa nu ofere acum, muncesc ca si barbatii, fac treaba in casa, pe undeva barbatu e mai bine, el are avantaje de fapt.
Oamenii de rand asa sunt acum, alea care stau cu bogati, sunt exceptii, alea cam da, nu prea ofera mai nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti explică (pentru AlexCucuBaw):

Are barbatu avantaje, ala vine de la munca si citeste ziaru, ea se ocupa si de casa, daca are copil, ea se scoala noaptea sa-l spele, etc, nu el, el nu are nici o treaba.
Si barbatii ce treburi fac? Ca nu trag la haltere, vin de la munca ca si ele pe la ora 19.
Se urca in masina, se duc la birou, se urca in masina, vine acasa.

Iar cu banii nu exista asa ceva, contribuie ambii, pai stiu de la colegii prietenului meu "ce ba, sa se duca in pm daca nu contribuie juma juma daca avem acelasi salariu".
Nu exista...in lumea de rand.
Doar in lumea bogatilor exista ce zici tu. Acolo da, femeile-s mai rasfatate, desi si alea au job de nivelul lui, ca doar nu se prea uita ala la amarate, ca are si el destule in cercul lui de bogatasi, mai rar unu sa se uita la o amarata de rand de varsta lui.
Sau aia care vor mai tinere poate sa stea cu una misto de rand, ca alea tinere bogate nu stau cu ei.

Deci nu e cum zic, nu mai e ca inainte acum 50 de ani ca femeia statea acasa si facea casa si copilul, si el muncea din greu in fabrici.
Desi sa muncesti era mai usor decat sa stai acasa cu un copil care-ti mananca sufletul.

Plus ca barbatul era adaptat sa faca muncile alea, pentru el nu era ceva asa de neimaginat, ca avea forta fizica, pentru femeie ar fi, ca ea nu avea forta lui.

| timidu89 a răspuns:

Vor c0rve ca în filme, nu le ajungea mâncare bună și curățenia... Obsedați de sex ca maniacii

| Mosotti explică (pentru timidu89):

Curatenie si mancare pot sa-si faca si ei, ei vor ceva ce ei nu pot face, dar care au nevoie.
E normal sa fie obsedati de sex, ca de aia li s-a dat testosteronul sus de catre natura, tocmai ca sa fie asa, asta a fost si scopul, sa fie obdedati ca sa f cat mai multe.
Ca daca le cobori testo jos, ai sa vezi ca nu mai sunt obsedati, ca pofta de sex scade, deci nu-s ei de vina.

E ca si cum ti-e foame tare si des, nu esti obsedat de mancare? Esti.