| jumper a întrebat:

Ma mut la alt liceu din toamna.Cum ar trebui sa ma comport cu colegii si profesorii pentru a face o impresie buna? Nu m-am mutat din cauza ca nu ma intelegeam cu colegii ci din cauza liceului.(nu vreau sa comentez prea mult in legatura cu asta). Mentionez ca sunt cateodata timid cu persoanele pe care nu le cunosc.

Răspuns Câştigător
| yadora a răspuns:

Fi tu insuti si nu te lasa prada timiditatii; incearca sa fi respectuos si la locul tau, sa nu intri in gasca direct (ca sa nu pici de fraier) ci sa-i cunosti mai bine pe noii colegi sa vezi ce intentii au in general; cu profesorii - e bine sa te afirmi si sa le porti respectul chiar daca te mai sicaneaza din cand in cand, dar te testeaza. Nu face compromisuri daca nu e cazul si nu fi "cocos" doar ca sa te afli in treba si sa faci impresie.Bafta.

8 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Degajat si natural, respectuos si decent. Fii echilibrat si evita sa fii prefacut. Nu esti primul care se muta in alt liceu si cata vreme te porti normal ceilalti sunt datori sa te accepte asa cum esti.

| monyk a răspuns:

Buna, fi cat se poate de natural, vb frumos, fi respectuos, dar ai grija sa nu fi luat de fraier, nu te lasa batjocorit si pune la punct cand cineva te ia peste picior, succes.

| scootsie a răspuns:

Fata de colegi sa fii cat mai sincer, dar nu depasind intimitatea... Fata de profesori, invatand si cerand sfaturi cand esti in impas...Cred ca esti pe drumul bun in ceea ce priveste timiditatea care de fapt cred ca e precautie in cazul tau...Numai unui f. bun prieten ii pui inima pe tava...

| adeana a răspuns:

Ar trebui sa te comporti cat mai natural. Oricum comportamentul tau o sa fie influentat si de ceilalti oameni. Incearca sa nu intri in conflicte, vezi-ti de treaba ta si cauta oameni cu care ai putea avea ceva in comun (stil de imbracaminte, sporturi sau materii preferate etc.).
Poarta-te cu restul asa cum ai vrea sa se poarte ei cu tine.

| inna a răspuns:

Sa te comporti normal, sa fi tu insuti.Si eu am trecut printr-o astfel de experienta. Mi-a fost mai greu primele 2 zile, apoi m-am descurcat.Ai grija ca deja sunt formate grupurile ca in orice alta clasa de altfel, ai grija sa faci de right choice.winking. Bafta

| Dorinel a răspuns:

Ar trebuie sa te comporti ca un elev perfect cu profesori, cand iti zic ceva faci ca iei, cu acei profesori care sunt de gasca fi si tu de gasca... iar cu colegi fi cat mai de gasca glume etc...si numai fi timid ca nu te ajuta cu nimic tongue bafta

| WhiteWings a răspuns:

Ar trebui sa fi tu insusi si ca sa-i impresionezi pe profesori ar fi bine sa te pui pe invatat si sa fi respectuos

| jumper explică:

In primele zile, cum fac ca sa intru in vorba cu ei. Ii las pe ei sa vina la mine sau ma bag si eu printre ei?