| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc alex sunt casatorit de 1 an jumate si stam la parintii mei care au o situatie materiala buna au 2 case:un apartament in care stam toti si o casa in care sta din cand in cand tata.Nu ne intelegem de fel stam in tensiune tot timpul din cauza ca nu ne lasa sa facem nimka in apartament cu toate ca de 20 si ceva de ani de cand il au nu au facut nimica in el.In afara de bautura nu au nimica in cap. Tata a facut deja 2 crize de nebunie din cauza la alcool si mai nou mama tine cu el si pune pret mai mult pe el decat pe noi.De nevasta mea s-a luat ca nu stie sa faca mancare si alte treburi cu toate ca ea gateste ea face tot in casa mama si tata nu fac nimica. Ce sa ne facem avem bani sa facem apartamentul si nu ne lasa.Si cel mai rau ca ne barfesc si ne injosec la toata lumea si toata lumea ne zice ce zic ei si toata lumea ne da noua dreptate si tin cu noi pentru ca stiu ca sunt fixisti si alcolici Ce sa ne facem?

Răspuns Câştigător
| cely a răspuns:

PLECATI DE ACOLO PANA NU SE STRICA SI VIATA VOASTRA. SOTIA TA NU VA REZISTA MULT.

6 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Cel mai simplu ar fi sa plecati de acolo. Daca aveti bani sa renovati apartamentul, ori mai strangeti si va luati o garsoniera, ori stati cu chirie o perioada. Probabil ca se simt amenintati de "noua generatie" si refuza sa va lase sa il renovati, chiar daca asta ar fi spre binele tuturor. Chiar daca ajungeti la intelegere, gandeste-te ca actele sunt pe numele lor si fara un contract, puteti "pleca" oricand. In plus, ai grija in primul rand de relatia ta: atatea certuri si tensiuni nu se poate sa nu se reverse si asupra vietii voastre de cuplu.

| LoryM22 a răspuns:

Prin asa ceva am trecut si noi(familia mea)insa parintii mei nu m-au ascultat si pana la urna ne-au data afara cu toate ca tatal meu avea acordul si era proprietar dupa moartea parintilor, justitia asta, Plecati cate mai repede, o sa iti strici relatia cu sotia ta, mai bine stai undeva cu chirie dar stati in liniste.

| MihaiA a răspuns:

Pai. daca nu ai ce sa faci pentru a te intelege cu ei. nu prea ai ce sa faci.
Cauta intelegere la ei, daca nu, presupun k aveti servici, mutati-va cu chirie o luna doua trei pentru a linistii apele. in rest. numai bine happy

| simona24 a răspuns:

Parerea mea este sa plecati undeva cu chirie daca nu aveti alta posibilitate de a va muta sau sa ii convingi sa iti vanda tie apartamentul ceea ce banui ca este dificil daca nu imposibil....deci ori faceti ca ei ori va mutati.

| camelia_1697 a răspuns:

Consultate cu sotia ta si amandoi veti lua cea mai buna decizie, mai ales ca mai devreme sau mai tarziu a sa vina si un copilas.

| milida a răspuns:

Incearca sa-i convingi sa-ti treaca casa pe numele tau, iar in cazul in care refuza mutativa cu chirie, chiar mai departe de ei, desi in aceeasi localitate pentru ca asa poate ii faci sa inteleaga ca e timpul sa-ti dea ceva. Daca exista patima bauturii cu reactii de acest gen, e si mai bine sa nu stati in preajma pentru ca nu se stie cum va reactiona mai dur vreodaat si nici ce urmari vor fi.In plus, daca vrei sa fi fericit si linistit, mai ales daca aveti copii e bine ca micutii sa nu asiste si sa vada reactiile provocate de crizele de alcool.Plecati si veti grija de voi.