| anonim_4396 a întrebat:

Mă simt demoralizat rău, după cum știți vin simulările(clasa 8). La Română voi fi praf că nu mă pricep mai deloc, la Mate nu prea mai vad șanse, am note destul de mari, dar am făcut câteva exemple din alea și îs cam praf...mda, ce as putea face sa îmi mai ridic moralul?

Răspuns Câştigător
| DenisaNicoletaG a răspuns:

Nu este asa de greu! La romana este foarte usor, sinonime, explici fragmente... etc. Faci compunerile alea...
La matematica pentru mine a fost mai greu, ma inteleg mai ciudat cu ea. Chiar daca nu te pricepi asa bine la romana, totul o sa vina de la sine acolo. Doar fii calm si citeste de multe ori cerinta ca sa nu gresesti, unele sunt puse sa te incurce.

| anonim_4396 explică (pentru DenisaNicoletaG):

La compunerile alea is praf, poate mai reusesc asa eu ceva, dar sigur o sa pierd foarte mult.
Si la mate, nu e greu, dar nu-mi dau seama pe moment cum sa fac alea.

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu te grabesti doar de dragul de a avea ceva scris acolo. Gandeste mult pana sa scrii acolo pe foaie si sa fie si corect. Scrie pe ciorna aia pe care ti-o dau ei si treci dupa pe foaia initiala. Si la fel si cu matematica, nu trebuie sa te grabesti, scrii mai mult pe ciorna.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Invata

| Sn4k3 a răspuns:

Inveti, te uiti la un film de comedie gen Hangover 1-3, 21 and over, How High, Three Kings, Road Trip, serialul BMS

| anonim_4396 explică (pentru Sn4k3):

Nu am ce învăța, știu ce e de știut, dar nu îmi dau seama cum se fac alea.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ai putea incepe prin a te plange mai putin si a lucra mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

De acord, dar la mine nu merge fara motivație.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Si atunci noi cu ce sa te ajutam, din moment ce tu nu te poti ajuta singur?

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Imi trebuie doar niste incurajari/motivatie ca sa incerc din nou. Asa functionez eu si altcuiva n-am cui cere.

| TheRealFantasy a răspuns:

Ai putea fie sa le lasi balta pe toate si sa nu te intereseze deloc si poate (putin probabil) sa ai bulan sa iei bacul (si eventual sa intri la o facultate) fie sa te mobilizezi si sa incepi sa inveti.
Mai ai o luna de invatat doar pentru simulari si inca alte cateva pentru BAC, de ce sa ai moralul la pamant?
Eu sunt la facultate si in ultima zi dinainte de BAC stateam cu maldarele de carti si caiete cu o melodie numita "Mintea imi pleaca" *ironic*, fiind si prima zi in care "invatam". :))
Cel mai bun lucru ar fi sa te mobilizezi cat mai mult sa iei o nota maxima la simulari, sa vezi care e exact maximul tau actual daca te-ai chinui pe bune. Daca iei peste 4 (media) e foarte ok, e un inceput.

O scurtatura sa zic asa la romana ar fi "Varianta rapida de pregatire a eseului pentru bacalaureat", o carte care acopera cam tot ce trebuie sa stii. Un mod foarte usor de a te pregati pentru eseu e sa faci 2-3 modele maxim pentru un subiect anume si sa iti dai seama cum sa dezvolti (modele facute bine, de care sa fii multumit), dupa poti sa inveti caracteristicile pentru restul modelelor de subiecte sau speciilor/curentelor literare, o sa iti vina mult mai usor sa dezvolti un eseu pe subiectele alea chiar daca nu lucrezi pentru ele.
La mate eu am scos teoria (toate capitolele din toti anii, gasesti programa pe net) si am lucrat pe fiecare capitol in parte; toate sunt utile deci pe toate trebuie sa le inveti dar trebuie sa stii pe care sa te axezi si pe care sa le lasi pe plan secundar.
Iti sugerez la mate sa te axezi pe clasa a11a si a12a fiindca din alea pica la subiectul 3 si conteaza cel mai mult, ma refer la functii si elemente de analiza matematica, inele, corpuri si d-astea (mai ales daca vrei sa mergi la facultate pe inginerie sau un domeniu similar unde vei avea matematica), pe functii simple din clasa a10a, ecuatii de gradul 1 si 2 si neaparat (desi pare inutil), legi de compozitie si lasa putin timp si pentru numere complexe si vectori, te vor ajuta mai mult decat crezi tu, dar nu m-as axa pe ele mai mult de 1 saptamana-doua (maxim). Numerele complexe te ajuta la ecuatiile de gradul 2 si functii automat (tot gradul 2) si vectorii pica mereu, desi toti ii ignora; alt capitol ar fi trigonometria, se poate sa pice la subiectul 1 cu functii trigonometrice.

Varianta rapida de pregatire a eseului pentru BAC (pdf, poti sa o tragi la xerox):
https://www.scribd.com/......Bac-Ed-Art

Programa mate:
http://www.mateinfo.ro/......m2-m3-2016

| adrew a răspuns:

Fii ca apa, daca dai testele bine daca nu tot nu-i asa rau, o sa fii si tu un mucitor de rind cu sau fara teste

| Olga12 a răspuns:

Trebuie sa găsești o ocupație care să te motiveze. La mine tot așa a fost nu de mult eram distrusă și am început să mă ocup cu dansuri nuștiu cum la alții dar eu așa m-am motivat.