| zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Mama e mizerabilă și toată ziua curăț după ea. De când mă știu numai asta fac, strâng după ea, curăț. În fiecare zi spune că se ocupă de curățenie când ajunge acasă și când ajunge acasă se pune pe Facebook. Dacă nu fac eu, nu face nimeni.
Dacă vrea să spele o oală de ciorbă în loc să frece puțin la ea, pune apă în ea,, să se înmoaie" și acolo o lasă. Îi zic degeaba să meargă să o spele, tot eu o spăl și mi-e foarte scârbă de zeama aia în care se transformă din resturile de mâncare. Mă enervează că de multe ori face o oală așa și o pune într-un loc unde eu nu o văd și o găsesc după o săptămână puțind oribil și vomit de 3 ori până o termin de curățat. M-am săturat de ea. E bolnava psihic? Camera ei e o cocină. Nu știu cum poate să trăiască. Odată am pus mâna în geanta ei că mi-a cerut portofelul și am scos mâna lipicoasă, plină de firimituri de biscuite, nu o mai suport. Cumpără prostii,, să o ajute să se organizeze" și dă banii pe ele degeaba că nu le folosește doar umple casa cu obiecte nefolositoare. Avem 4 suporturi de produse de igienă în baie. Le-a luat să se organizeze deși era deja unul pe care îl organizam eu zilnic adica puneam pasta de dinti, sapunul și toate cele la locul lor, că ia le ia și se plimbă cu ele prin casă și le lasă pe unde apucă, ea crede că dacă cheltuie bani e utilă. E nebună? Face multe multe faze scârboase mi-e rușine să le povestesc aici.
Are muncă ușoară nu lucrează cu normă întregă.
Mi-e frică să nu ajung ca ea

16 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Frumos ți-ai lăudat mama.
Păi fă și tu ceva. Învață!
Și de ce ți scârbă să speli oala? Când ai mâncat nu ți-a fost scârbă?
Pune mâna la lucru și nu mai vorbi așa de mama ta.

| zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru ancaval):

Și tu ești genul de mamă facebookistă care lasă zoaie în urma ei? Învăț bine. O să laud când o să am ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu ai un comportament exemplar iar ea, dupa cum spui tu, are asa o rutina, problema e la ea, clar. Dar, in acelasi timp, o problema ai si tu, aceea fiind chiar mama ta. Daca asta e cazul, iti recomand sa pleci din casa cat de curand (asta daca ai 18 ani si studiile incheiate).

Referitor la ce zice tipul/tipa de mai sus, de ce sa nu vorbeasca asa de mama-sa? Care e problema? Are cel/cea care a postat situatia, vreo obligatie de toleranta fata de nesimtire si jeg? Nu cred. Ce sa invete? Eventual sa ia aminte si sa nu ajunga intr-un asemenea hal, aia ar trebui sa invete sa nu urmeze, ca are exemplu in casa o problema clara de comportament. Oamenii in general sunt tare ipocriti, problema survine cand isi exprima ipocrizia (si prostia...). De ce sa nu-si "laude" mama in halul in care a facut-o? Daca e adevarat ce spune, o poate face fara retinere.

Din nou, unii cred ca daca parintii ne-au adus pe lume, noi, fii/fiicele, avem obligatia de a suporta orice tampenie a lor. Nimic mai gresit. Dar... Sa revenim, nu-ti convine, nu mai suporti lifestyle-ul parintilor? Get out of the freaking house. Nu te tine nimeni.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dezordine mentală numită hoarding, și tendința de a trăi în murdărie. La bază este o traumă profundă care trebuie dezgropată de psiholog și reparată.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cred ca ne-ar ajuta daca ne-ai zice si cu ce se ocupa mama ta, ce - cum face taica-tu in toata ecuatia asta. Cam sunt de acord cu sadrian in rest.

| Violleta2022 a răspuns:

Pe lumea asta sunt 2 categorii de oameni: ordonati si dezordonati.
Poate tu esti ordonata si mama ta dezordnata, ca eu nu cred ca aveti mizerie in casa, mai ales ca tu esti aia care te lauzi ca faci curat.
In ce priveste ce face mama ta, dupa ce vine de la munca, probabil ca are refugiul ei in care se ascunde, FB sau alt site, ca sa uite de depresie sau de probleme, poate chiar din disperare.
Daca esti destul de mare, de ce nu incerci sa vorbesti cu ea, sa vezi ce o blocheaza si de ce nu vorbeste.
Nu condamna pe mama ta, pentru ca nu si ce se intampla cu ea!
Poate are o boala foarte grava si este disperata, nestiind cum sa-ti spuna, poate avea o problema fara iesire... sunt atat de multe in viata unui om singur, mai ales ca nu aud nimic de al doilea parinte, tatal tau.
Poate-i bine sa nu mai povestesti nimic, nimanui, si sa incerci sa vezi ce este cu ea, ca nu-i normal comportamentul ei, dar cu siguranta este generat de ceva grav. sau serios.
In ce priveste "ajunsul ca ea", nu-i cazul sa exagerezi, ca-i maica-ta pana la urma.

| zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru GabiDumitrescu):

Tata are prietenă nu se bagă. Acum e reflexoterapeut. Lucrează 4 sau 6 ore și stă pe Facebook.

| Freya1 a răspuns:

Si eu cunosc persoane ce asa au fost crescute sau educate, daca părinți sau familia ei asa a trăit asa au invatat -o si pe ea asa traiaeste.Mai sunt altii ce in urma unei depresi, despărțiri, dezamăgiri, traume ajung asa.
Tu tot ce trebuie sa faci e sa nu
iei exemplul ei si vei reusi in viata.

Răspuns utilizator avertizat
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Făceai curat! big grin

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Îți este greu, nu neg, dar lucrurile astea nu se dau din casă. Nu orișicui happy Poate când mama ta nu o mai fi, o să-i poti aprecia si calitățile.

| zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru floresdemayo):

Sunt anonimă
Calitatea de a sta în pat pe Facebook? Yeah, right!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz):

Și ce-i dacă ești anonim? Expui niște lucruri jenante.
Nu îți mai judeca mama.
Peste câțiva ani, te-aș ruga să recitești postarea.

| zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru floresdemayo):

O judec. Și peste câțiva ani o s-o urăsc.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz):

Ei da, că tu ai calitatea de a preveda viitorul. Fii un om mai blând și nu mai lua decizii la nervi.

| zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru floresdemayo):

Am fost blândă toată viața.