| bogdannn114 a întrebat:

Mama imi zice mereu ca incepe scoala, adica face misto pe subiectul asta si daca iau note proaste ma cearta imediat, e normal ce face?

8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai e cam normal sa te certe, doar nu vrei sa te pupe ca iei note proasta, trebuie sa inveti sa ai note bune, ca te asteapta un examen de capacitate, sau bac, ori admitere in facultate.
Ca face misto cu inceperea scolii e amuzant.

| bogdannn114 explică (pentru Mosotti):

Mai am cativa ani pana la bac si am dat examenul de capacitate

| Mosotti a răspuns (pentru bogdannn114):

Pai tocmai, inveti ca vei avea bacul, nu e usor, deci trebuie sa inveti pe parcursul anilor, nu atunci abia cand vine, inainte de bac doar repeti.
Plus ca la facultati mai are pondere si media de la bac, deci ar conta si ce note iei.

| LPCTSTR a răspuns:

E normal, te-asteptai cumva sa fii indreptatit s-o reclami cuiva pentru rele tratamente sau ceva?
Bineinteles, ii pasa de odrasla sa si bine face ca-i pasa si ca se implica.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Depinde. Faptul ca iti aminteste ca incepe scoala cred ca e doar o incercare (nereusita) de a te tachina. Cat despre notele proaste, cred ca 98% din elevi trec prin asta. Mama ta iti vrea binele si posibil sa nu inteleaga ca materia e schimbata de cea 'de pe vremea ei' si ca e greu sa inveti la mai multe materii in conditiile in care se pune mai mult accent pe memorare si nu pe intelegere. Nu e okay ca te cearta, insa nu cred ca o face cu intentii rele.

| al0o0o0 a răspuns:

Nu am fost niciodata de acord cu cearta pe seama notelor proaste, dar nu prea au legatura misto-ul cu asta.

| Katsune a răspuns:

Nu e chiar ok sa faci misto-uri asa, dar poate se amuza pe seama ta. In ce priveste certatul, e bine pentru tine. Cu siguranta, nu o face cu rautate, ci ca sa-ti atraga atentia sa inveti?

| PrisonBreak112 a răspuns:

Și a mea face la fel. Nu trebuie sa pui la suflet. Faptul ca îți amintește ca începe școala încearcă sa te tachineze iar dacă te cearta ca iei note mici este absolut normal. Și pe mine ma cearta. Nu pune la suflet. Zi ca ea și fa ca tine?