| Wowhow a întrebat:

Mie a inceput sa-mi placa de un baiat din cauza ca mi s-a parut interesat de mine(imi tot dadea atentie),chiar daca eram grasa(nu foarte,dar destul de plinuta). Mentionez ca de atunci am slabit si am ajuns in prezent la greutatea normala.Eu am 16 si el 17 ani.La inceput nu i-am dat deloc importanta pentru ca baiatul asta(coleg de clasa cu mine) era dragut si popular si chiar nu gaseam motive pentru care m-ar placea. Mi-a spus ca sunt frumoasa(i-a spus si unei colege prietena cu mine) ,ca imi sta bine cu noua tunsoare,ca am slabit si imi face complimente. Cand vorbeau alti baieti cu mine imi zicea ca sunt fraieri si ca ei se dau la mine, dar ca ei nu au nicio sansa(cu sensul ca nu sunt de mine).Pare deranjat de fiecare data cand vorbesc cu alti baieti ( fac asta destul de des si rad cu ei, dar sunt doar amici) si am impresia ca ma analizeaza in timp ce le vorbesc.In plus,atunci cand e langa mine si mai sunt si alti baieti in preajma mea se da tot timpul mare si tare si le scoate lor defectele in evidenta. Ma tachineaza, se joaca cu mine,cauta sa vorbim din orice lucru mic si mi-a si zis ca ar vrea sa ma cunoasca mai bine (parea asa rusinat si simpatic cand a spus-o). Plus ca ma atinge de cate ori are ocazia (dar nu asa evident, ci o face sa para natural). Ma intreaba ce cred despre anumite chestii si e de acord cu mine; retine chestii despre mine pe care nici nu stiam ca i le-am spus. Dar se comporta si putin rautacios cu mine cand vorbesc mai apropiat cu alt baiat si el e langa mine.Am senzatia ca se uita cateodata in timpul orelor la mine (nu am verificat,totusi). Nu e cu nasul pe sus ca ceilalti baieti, e destept si implicat, chair daca afiseaza o masca de glume proaste. Nu pare deloc un playboy. El e sociabil si cu alte fete si asta ma nedumereste,mai ales ca nu stiu daca se comporta asa si cu ele.Stiu si ca a avut putine iubite pana acum.As vrea sa-i dau semne ca il plac, dar chiar nu sunt una din acele fete mironosite care se agata de baieti doar ca se le atraga atentia .Sunt mai rezervata de fel.Mi-e frica sa nu se indeparteze de mine o data ce si-a capturat "prada" . Deci ,ce credeti? Ma place? Ar fi o prostie sa-l plac? Cum sa-i arat ce simt cel mai eficient? Stiu ca am mai pus intrebarea asta de 2 ori si le multumesc celor care mi-au raspuns deja,dar mai am nevoie de pareri ca sa fiu sigura. Multumesc!

16 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Mhmm eu sunt baiat,sincer eu in locul lui.
As mai sta putin sa vad daca si tu ti la mine,daca ma bagi in seama daca dai ceva semne.
Daca nu, as intelege ca vrei sa ramanem doar amici.
Sper sa nu se intample asta, iti vei blestema zilele cand il vei vedea in bratele la alta.
Bine, acum nu spun sa te duci si sa te pui cu el, faci cum gandesti tu.
Si... uneori e mai bine sa gandesti cu capul decat cu inima.

| AlinKun a răspuns:

Eu cred ca te place de aceea e "protectiv" in prezenta altor baieti.
Nu nu ar fi o prostie sa-l placi
incearca sa te apropii mai mult de el tachinezal daca este cazul

| Wowhow explică (pentru AlinKun):

Da, si eu m-am gandit ca ar fi o idee buna sa-l tachinez si eu, mai ales pentru ca e ceva ce nu prea fac si poate se prinde.Plus ca e mai usor sa-mi raspunda asa.Mersi!

| Someoneeene a răspuns:

Pune un coleg sa-l intrebe daca te place de se tot da smecherwinking si apoi vezi daca te place sau nuwinking daca stii cat am stat si m-am gabdit.

| AngelOfNight a răspuns:

In primul rand a placea pe cineva nu e o prostie, nu poti sa te condami pentru ceea ce simti asa ca nu iti mai jigni sentimentele.
Dupa cate cred eu da, te place din moment ce zici ca pentru tine are o atractie mai aparte sa zicem happy
In leagtura cu aratatul sentimentelor incearca sa o faci cat mai natural. Incerca de exemplu sa ii mai raspunzi la o privire din ora sa-i mai arunci un zambet. Ai putea sa-i amintesti de atunci cand a zis ca vrea sa va cunoasteti mai bine si de exemplu sa-l intrebi cand o sa incepeti. Incerca sa iesi doar cu el (fara prezenta altor baieti ce l-ar face sa se 'umfle in pene' sau fete care l-ar intimida). Artata-i ca vrei sa te afli in prezenta lui si doar a lui...
toate astea ar trebui sa vina natural sau sa le faci sa para naturale tongue
Sper ca te-am ajutat

| Wowhow explică (pentru AngelOfNight):

Da,chiar m-ai ajutat.Multumesc.Faza cu privirea e o idee buna. Era o fata care se uita la el de fiecare data cand el vorbea si o data a intrebat-o daca il place, deci probabil ar functiona.Si eu as vrea sa stau putin timp cu el singur. Stiu ca asa ar fi mult mai explicit in intentiile lui(s-a intamplat o data), dar chiar nu am cum.Eu stau mereu cu grupuletul meu de fete si el cu cativa baieti. O sa mai incerc.happy

| AngelOfNight a răspuns (pentru Wowhow):

Ai putea de exemplu intr-o pauza sau ceva sa-l chemi la o plimbare pe afara (cum a venit cat de cat primavara) sau roaga o colega/pritena apropiata sa propuna chestia asta (ca sa nu zici ca il inviti u) si sa discuti cu ea in asa fel incat la un moment dat sa se razgandeasca... sa 'uite ceva in clasa' sau ceva de genu si daca el nu e cu grupuletul lui atunci o sa ramaneti singuri happy
Ei bine in momentul asta puteti sa vorbiti despre iesirile pe care le-ati avut in oras si de exemplu daca stii un loc mai retras, o cafenea sau pur si simplu in loc linistit (chiar daca ati mai fost pe acolo) sa-i propui sa mai iesiti dar sa nu mentionezi daca mai vi cu cineva... poate asa isi da seama (daca zici ca e destept) ca vei vrea sa fiti singuri happy Succes in continuare big grin

| deedeetzi a răspuns:

Aaah...acum te gandesti ca iti place de el, pentru ca si lui ii place de tine big grin Eu asa zic, ca ii place de tine, cu toate ca nu poti sti ce-i in capul lui.Si eu sunt intr-o situatie de genul, unul popular si dragut ma considera draguta si chestii trestii (la fel, mi-a zis o colega care stie de la un coleg de-al lui), si ma gandesc daca imi place.Cu toate ca e frumos, parca nu-s indragostita big grin
Eu as zice sa nu pui botu', ca dupa aia iti faci impresii, vise, si daca Doamne fereste nu e asa, e naspa.Been there, done that.Mai bine e doar sa vorbesti cu el mai mult si mai...altfeltongue
Mna eu ce pot sa zic, nu-s experta, dar iti urez mult succes, si te pupacesc:*

| Wowhow explică (pentru deedeetzi):

Da,chiar asa e. laughing Stiu ca nu sunt indragostita sau altceva de el, e senzatia aia draguta pe care o ai cand crezi ca cineva te place, in special daca e dragut.Nici eu nu sunt experta, n-am fost cu nimeni pana acum. De aia rascolesc totul pe aici si cer pareri. laughing Dar chiar nu m-ar deranja sa fie el primul meu prieten. Daca s-ar dovedi ca nu ma place nu stiu daca as fi chiar atat de afectata.E greu sa-mi dau seama inainte sa se intample. Oricum, mersi de sfat. :*

| deedeetzi a răspuns (pentru Wowhow):

Nici eu n-am fost cu nimenilaughing Am tot 16 ani, si din intrebarile tale, vad ca esti raraita, ca mine laughing Sigur nu suntem surori?!

| Wowhow explică (pentru deedeetzi):

laughing Surioara mea! love struck Mai stii? Oricum, imi pare bine sa vorbesc cu cineva ca mine!

| deedeetzi a răspuns (pentru Wowhow):

Si miee big grin

| Wowhow explică (pentru deedeetzi):

love struck

| JojoMuc a răspuns:

Mai... imi place ce ai scris, sunt baiat si stiu din propia experienta. Probabil el te place daca zici ca se da mare si tare cand sunt alti baieti langa el, incearca sa te atinga si astea. Incearca sa vorbesti si tu cu el si intreaba-l daca simte ceva pentru tine, si dupa dati frau sentimentelor si spune-i ce ai de spus. Ai grija de tine, si stai linistita ca nu ar fi o prostie sa il placi happy

| Wowhow explică (pentru JojoMuc):

Mersi mult pentru sfaturi, e chiar mai bine ca sunt venite de la un baiat.Dar nu indraznesc sa il intreb, nu pare genul care mi-ar spune in fata sau altora.Cred ca e mai mult genul subtil. happy

| Maddutza96 a răspuns:

Sigur te place. Eu as spune sa te porti normal ca pana acum. Cel mai bine e sa fii tu insati intrucat baiatul va observa personalitatea ta. Nu conteaza neaparat aspectul fizic, ci conteaza mai mult aspectul din interiorul tau. Cine stie, poate, pana la urma o sa vrea sa stea cu tine. Poate o sa-si faca curaj sa iti spune ce simte cu adevarat pentru tine. Cel putin, eu asta as face. As astepta sa imi spuna el. Cat despre aratarea sentimentelor pentru el, eu as da semnale numai daca ar da si el. Lasa totul sa fie natural. Si eu sunt intr-o situatie foarte asemanatoare, dar nu sunt disperata dupa o relatie, adica am decat 15 ani. Macar sa termin liceul si apoi am toata viata inaintewinking