| alexa1991 a întrebat:

Motivul pentru care ne-am despartit era mama mea.
Ea nu il suporta pentru ca e ungur! Am suferit mult din acest lucru si el nu mai suporta sa ma vada plangand.
Adevarul e ca in acest an au mai fost multe ocazii de impacare...dar...nu s-a intamplat.
Credeti ca exista sanse?

Răspuns Câştigător
| nicky a răspuns:

In primul rand conteaza parerea ta, daca tu il iubesti si el te iubeste atunci aveti toate sansele sa fiti impreuna si sa va iubiti. Doar tu ai de trait cu el nu mama ta. Si eu am avut divergente cu parinti exact din aceeasi cauza iar acum suntem casatoriti de 11 ani, ne intelegem si ne iubim si nu mai sunt discutii. Iti urez multa bafta!

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Incearca sa-i eplici mamei ca, asa cum nu putem alege, aprioric, unde, cand, din ce parinti, in ce tara, si cum sa aratam, la nastere, tot asa, nu ecorect sa -ti reproseze acest lucru! Si ei sunt tot oameni, ca toti ceilalti, iar DRAGOSTEA, nu tine seama de nationalitati, culori, rase, convingeri politice si alte alea! O mama adevarata trebuie sa-si inteleaga!, in primul rand fata, iar apoi s-o ajute!, nu sa-i raneasca sufletul si sa-i calce in licioare demnitatea! Stii k nu are dreptul, potrivit Legii, NICI la ginecolog sa te duca, fara acordul tau, sa vada daca mai esti fata?! ATENTIE! Ai dre3ptul sa refuzi, si sa te plangi, ori la psihologul scolii/facultatii, la Protectia Copilului, sau chiar la Politie! In acest caz, o vei face in scris, cu cel putin doua copiim xerox, pe care vei cere sa ti se aplice nr. de inregistrare si data, + stampila! Nu te lasa! SUCCES! Mai incearca sa te sfatuiesti si cu vreo matusa mai inteleapta, sau bunica!

Bula
| Bula a răspuns:

Prima data trebuie sa va intelegeti voi doi intre voi.
Dupa acea sa va intelegeti si cu familia, mai ales cu parintii, ca veti avea nevoie si de ajutorul lor pentru a intemeia o familie. Dar trebuie stiut: nu degeaba sunt bancurile cu soacre! Ele totdeauna vor sa demonstreze (in subconstient) ca sunt mai bune de cat tinerii, in special tanara nora, de acea cauta tot felul de "noduri in papura" (ca si acum, ca e "ungur" tongue ).
Daca esti constienta de cele de sus, vei putea rezolva problema inteligent.

| cribus a răspuns:

Am avut si noi problema asta parintii... dar am trecut peste noi am luptat nu am tinut cont de ei!

| ada a răspuns:

Snse exista intotdeauna cand iubire la mijloc. E adevarat ca amestecul parintilor are uneori o amprenta prea mare asupra relatiei, dar pana la urma voi trebuie sa decideti. Daca tu esti comvinsa ca relatia aceasta are un viitor, daca stii ca el este barbatul visurilor tale si al vietii tale implicit, atunci merita sa lupti. Poate ca mama ta iti vrea numai binele si de asta reactioneaza asa.Mai incearca sa vorbesti cu ea, sa ii mai explici ca in joc e vorba de fericirea ta, iar pentru a fi fericita trebuie sa stai alaturi de el.Pana la urma v-a intelege. Iar in fata lui incearca sa fi mai puternica, sa nu iti mai plangi de mila.Gandeste-te atunci cand sunteti impruna ca o sa reusiti sa treceti peste toate hopurile vietii.Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

No, si ce-i daca-i ungur? in ardeal majoritatea sintem corciti si traim bine si ne iubim. ce are mama cu el ca este ungur? nu a stiut de la inceput? si TU, tu ce faci? o asculti pe mama ta sau iti asculti sentimentele si sotul? eu nu pot sa inteleg cum pot unele fete sau baieti sa plece urechea la ceea ce spun parintii si nu este real. cind te casatoresti, ai familia ta si totul discuti cu sotul tau si nu plecati urechea la cei care au parerile lor personale si nedrepte fata de familia voastra. pur si simplu ii spui mamei poiticos, sa-si vada de sotul ei ca tu iti vezi de al tau. daca tu ai itr-adevar probleme mari cu sotul tau si te plangi mamei, sigur ca ea se implica. daca sint doar hirjoneli de acomodare intre voi, incercati sa ajungeti la consens fara sa "raportati"parintilor problemele voastre. trebuie sa aveti intimitatea si secretele voastre fara sa implicati persoanele din jurul vostru. le implicati atunci cand aveti situatii grave si nu le puteti rezolva singuri, cand intervine un divort etc. acum ce vrei sa faci? cheama-ti barbatul acasa sau pleaca cu el in chirie daca va iubiti. nu-l tine departe ca ochii care nu se vad.....se uita la altii si, il pierzi.