| anonim_4396 a întrebat:

Neata tuturor. Situatia e cam asa ..eu am ramas in tara de 1 an iar sotul a plecat in Anglia (am ramas pentru ca eram gravida) in prezent am un bebelus de 6 luni jumate... tatal suna o singura data pe zi sa il vada cate 2-3 minute numai noaptea ca atunci intra in casa de la pescuit, de la gratar, plimbari ..de mine nici atat sa il intereseze. Ii dau mesaje ce face, il sun si ori nu imi raspunde, ori imi zice (urla) ca de ce dracu il sun, ca sa il controlez? Si eu nu apuc sa il intreb nici ce face! Voi cum vedeti situatia?

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Are alta femeie in uk... halal tata, bun de nimic nu e doar chefuri si femei daca nu amanta

| darrio2007 a răspuns:

Deja il doare in dos de tine si de bebel. Asta e clar ca lumina zilei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Divorțați, ceri pensie alimentara si iti vezi de viata ta si a copilului

| Raulcbr2001 a răspuns (pentru suntserios):

Să zicem că divorțează. Omul vine în România și se angajează pe 15 milioane ca să nu aibă de dat pensie mare.
După care se duce în Anglia, pe salariu plătit la săptămână, și posibil să-și refacă viața. big grin
Dar ea nu poate atât de ușor, având în vedere că are și un copil.
Nu-i cea mai bună idee...

| suntserios a răspuns (pentru Raulcbr2001):

Lol, pai pensia alimentara se calculeaza la venit. Nu e constanta. Se duce in Anglia, plătește la ce câștiga.

| sierra1 a răspuns:

Nașpa de tot, pare că se destramă

| Freya1 a răspuns:

Asa se intampla la un moment dat cu relatiile la distanta.
Dacă stati la distanta asa mare unul de altul atata timp relația se răcește, poate unul din voi isi gaseste pe altcineva pentru ca bani nu vor compensa niciodata căldură, atenția si afecțiunea unui om.Pur si simplu probabil a constientizat ca nu mai are sentimente pentru tine ci doar era obisnuit, iar plecând de atat timp ia trecut si obișnuința deci a rămas doar nepasarea.
Mai bine deschizi un subiect pe tema divorțului si pana la urma sa si faci asta.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Nu eu am ales sa stam asa, am ramas insarcinata amandoi fiind de acord ca e vremea sa avem un copil, dupa ce am ramas aveam o saptamana de sarcina am inceput sa vomit de cate 10 ori pe zi starea de moloseala nu imi.mai permitea sa ma duc la munca.la fabrica am mai fost cam 3 saptamani apoi sefi m-au vazut ca tot vomit in continu si au lasat-o mai moale cu munca grea pentru mine dar chiar si asa crde.ma iti spun sincer dimineata cand ma trezeam sa ma pregatesc de munca eram ca o leguma si i-am spus ca eu nu pot sa mai merg si asa au inceput certurile.el imi striga ca de aia am facut copilul ca sa nu ma mai duc la munca ca sunt o javra ca el nu ma intretine pe mine si eu sa stau acasa! Apoi am venit in tara pentru ca aveam nunta.nu imi mai reprosase absolut nimic era totul normal.am trecut de nunta trebuia sa ne intoarcem inapoi amandoi in Anglia dar el nu ma mai luat pe baza ca daca mie imi rau cine merge cu mine la spital ca el nu poate ca e la munca.a zis ca sa nasc in tara apoi se intoarce si el acasa.bun.am ascultat de el dar cum a plecat inapoi nu mi-a raspuns 2 3 zile deloc la telefon. cand mi-a raspuns a urlat si m-a facut cu ou si otet ca el vroia sa divorteze de mine dar nu a facut-o ca sa nu se faca de ras.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am o concepție diferita despre viața fata de multi altii si poate de aceia ce iti voi spune ti se va parea ciudatel.
Eu cred si consider ca un bărbat adevărat ce te iubeste si tine la tine te ia însărcinată, te tine acasa sa mai faci mâncare sa mai bagi o haină la spălat ca atat după ce iti mai reveneai până seara reușeau si avea grija de tine, sau venea acasa si stătea cu tine pentru ca asa e normal sa faca un bărbat îngrijorat pentru starea nevestei si copilului.Eu sunt contra "plec in strainatate sa fac bani" cand am o soție ce trebuie sa nască si se chinuie sau copii acasa ce au nevoie de afecțiunea si educatia mea.Chiar dacă sunt dură in afirmații si poate o sa fiu contrazisă dar plecările asta asa de unul singur a unui partener sau părinte este un egoism, nu un ajutor pentru familie ci pentru el. Daca ceilalti din cadrul familiei tale, partener, copil nu poate sa fie alaturi de tine nu pleci pentru ca asa este familia daca ne chinuim ne chinuim impreuna, daca o ducem bine o ducem impreuna.In fine, astea sunt percepțiile mele de viata poate la alti e altfel.
Ti-a spus clar ca vroia sa te lase de mult, doar ca nu te-a lăsat nu ca se făcea de ras ci ca nu ii mai era lui comod sa stea singur, sa stie ca nu mai are o proasta acasa ce il asteapta, poate un venit in plus un ajutor casnic etc.Cred ca daca acum a vorbit asa nu e prima oara cand o face, ceia ce inseamna ca tu ai observat mai demult ca el nu prea e ok cu tine si nu inteleg de ce totusi ai facut si un copil cu el.
Tu trebuie sa ai incredere in tine ca o sa fie bine. Daca ai muncit până acum trebuie sa ai o indemnizație, alocația copilului plus ca mai ai si familie. Spune-i clar si verde in fata ca nu te-ai chinuit atata vreme si prin strainatate si sa ii faci lui un copil si sa fi femeie pentru el ca sa iti faca figurile astea. Spune-i frumos ca o sa il faci tu de ras cu un divorț si sa se pregătească de pensie alimentară.Si nu incerca sa iei custodie totală neapărat ca sa aiba si el obligația legală sa stea cu copilul lui si sa il mai dai si lui din cand cand cand sa vada daca e usor sa il crești pentru ca si tu esti om sa te relaxez iar el e tatăl lui nu il lasi la străin.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Ai dreptate iti spun din suflet ca asa i-am zis si lui cum poti sa pleci si sa ma lasi in starea in care sunt avem ceapa cu paine mancam ceapa cu paine amandoi ca mai rau ma chinui singura dar nu am avut cu cine eu eram noptile singura si rau zi de zi la ai mei.m-au ajutat ai mei ca altfel era sa pierd sarcina de 3 ori.o data am vomitat de 18 ori pe noapte si mi s-a desprins membrana alta data am cazut pe strada ca era gheata jos ca a trrbuit sa ma duc la magazin si eram foartr greoaie si am alunecat iar a 3 oara am lesinat in supermarket si am dat cu burta de cosuri iar el nu a avut nici o reactie adevarata in timp ce ii spuneam ca patisem el se juca pe calculator si nici macar nu asculta.eu ziceam una el intelegea alta

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi vezi tocmai de asta ti-am spus că nu mai are vriunu rost sa stai langa un asemenea om.

| anonimg a răspuns:

Eu nu sunt de acord ca să plece doar unul singur în străinătate. Cele mai multe căsnicii așa s-au destrămat.
Iar tu, cum de ai găsit un om cu un astfel de caracter? L-a aruncat vreuna de rău, și tu l-ai luat de bun? Un caracter care urlă și țipă l-ai făcut să fie tatăl copiilor tăi? De fapt, toată societatea românească este compusa din astfel de relații, de căsnicii. Nu este de mirare că numărul divorțurilor a ajuns din urmă pe cel al căsătoriilor.
Nu ai decât două alternative:
1. Te duci cu copil cu tot în Anglia ca să salvezi căsnicia. Dacă spune că nu are loc pentru tine, atunci să ști că nu mai are loc pentru tine în viața lui.
2. Nu îl mai suni; și îi închizi telefonul mereu când te sună.
Nu te mai sprijini pe banii care îi trimite (dacă trimite).
Și cel mai important lucru este să nu te cerți cu el. Dacă inima ți s-a depărtat de el, poate că acest lucru este spre bine. Cel mai rău este că un copil va crește fără un părinte. Abandonul este pedepsit de lege.
Nu încurajez despărțirea. Dar știu că nici n-ai ce discuta cu un om care nu se teme de Dumnezeu. Se mai putea face apel la sentimentele lui; dar dacă nu mai are așa ceva, la ce să mai apelezi? La o inimă de piatră? Eforturile ar fi zadarnice.
Lasă-l în țara în care a plecat, să se ducă cu plăcerile lui. Poate că într-o zi îi va veni mintea la cap. Dar cei mai mulți merg atât de departe încât uită drumul spre casă și rămân rătăciți toată viața lor. Mă refer la inima lor. Poate că ei se vor întoarce acasă, dar niciodată nu vor mai fi la fel. Nu dau doi bani pe astfel de caractere.
Nu degeaba spune apostolul Pavel că este mai bine ca oamenii să nu se mai căsătorească. Oamenii ar fi fost mult mai fericiți dacă nu s-ar mai căsători. Cine nu mă crede, am ca dovezi pe toți aceia care astăzi sunt divorțați. Si nu sunt puțini. Dar oamenii continuă să se căsătorească crezând că vor găsi fericirea. Că le place sau nu, fericirea se găsește numai în ascultare de Dumnezeu. Orice altceva este înșelătorie, amăgire -eu îi spun lipsă de educație.
Caută să trăiești în ascultare de Dumnezeu. Adu problema înaintea Lui, și nu căuta să rezolvi tu situația, pentru că vei face mai mult rău. Doar în felul acesta îți vei simți inima în siguranță. Atunci tu vei fi la adăpost, sub ocrotirea Celui Prea Înalt, și vei vedea pe bărbatul tău ca pe un om pierdut, străin de Dumnezeu, de oameni, și chiar de propria familie. Îl vei plânge pe el atunci de milă, ca un om care nu are niciun scop, niciun țel în viața.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Buna ziua. suntem casatoriti de aproape 4 ani iar relatie 6. totul s-a schimbat de cand a ramas el in Anglia.a ramas in Anglia ca asa e vrut el ca a zis ca el.nu e prost sa.mai.munceasca pe 15 milioane pe luna, in timpul sarcinii nici nu se interesa dr mine sau de copil, am avut nunta anul trecut imediat dupa nunta a plecat in Anglia, am incercat sa dau de el 2 3 zile la rand apoi intr.un final mi-a raspuns dar m-a facut cu ou si otet ca eu disper cu telefoanele ca el a vrut sa divorteze de mine da nu a vrut sa se faca de ras,, nu este un om.foarte destept este chiar putin prostut. toti il vedem chiar si eu, vorbeste palavre vorbeste cand.nu trebuie si mai tine si cu tarie ca el e cel mai destept.nu stiu ce sa mai fac

| Yurisa a răspuns:

Stii exact ce raspunsuri o sa primesti: Te desparti ca nu merita sa mai stai cu el. De cat timp il cunosti pe acest tip?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Yurisa):

De vreun an jumatate, probabil...

| GouDidodino a răspuns:

Probabil are deja o relație cu o alta/altul acolo si deranjezi cu telefoanele. Cel mai bine rasplateste-l cu aceeași monedă cand te suna, nu-i răspunde sau fa scandal. Si nu aștepta să mai fie totul ca la început pentru ca aceasta relatie o sa se destrame. Nu pierde timpul si căuta sa-ti refaci viata. Succes

| Ale5184 a răspuns:

Asa a fost de la inceput de cand a plecat sau doar fe ceva vreme se comporta asa?

| anonim_4396 explică (pentru Ale5184):

De cand a plecat singur in Anglia.

| PeggyRock a răspuns:

Înainte de a pleca era la fel? Din ce trăiește el acolo? Vouă vă trimite bani? Nu știu dacă poți sta în Anglia la grătare, pescuit, plimbări. Încearcă, atunci când sună să vadă copilul, să discutați situația voastră. Explică-i că nu-l controlezi, ci doar te interesează soarta lui. Dacă nici așa nu merge, încearcă cu indiferența. Nu-i răspunde ocazional la telefon, spune-i că ai fost ocupată. Dacă situația rămâne la fel, gândește-te dacă merită.