| 13paranoia13 a întrebat:

O colega m-a intrebat daca se poate da singura spre adoptie, chiar m-a facut curioasa, un copil de 13 ani se poate da spre adoptie singur daca are probleme familiare si nu mai suporta?

Răspuns Câştigător
| Dia007 a răspuns:

Draga Unnormal, pentru ca te intereseaza situatia colegei tale ar fi dragut din partea ta daca ai reusi sa discuti cu ea si sa o ajuti sa treaca peste problemele de acasa.Macar sa o asculti, sa ii fii alaturi de ea si sa o sustii cu sfaturi si optimism. Nu e o idee buna sa se gandeasca la adoptie. Uitati-va pe internet la ce inseamna un plasament pentru copii. Colega ta nu va fi data direct la o alta familie. Oricat de frumos ar fi in filme, situatia nu sta asa, oricat de mult ne-am dori. In primul rand un copil ar merge la un plasament de copii (ceea ce voi in filme vedeti sub denumirea de "orfelinat") si apoi, daca se gaseste, o familie care sa o adopte. De obicei familiile care adopta iau copii mici, pana in 3-4 ani pentru ca se crede ca un copil mic, mic se poate obisnui mai repede in noua familie decat unul mai mare care deja are obiceiurile si educatia de la familia anterioara.
Vorbeste cu ea si vezi si unde greseste colega ta. E posibil ca ea sa nu se inteleaga cu familia ei poate din ceea ce face ea gresit. Ajut-o sa vada care sunt greselile si sa inteleaga ca datoria unor parinti e atat sa creasca un copil, dar sa il si educe, sa il corecteze, sa il certe cand greseste. Ideal ar fi ca parintii sa nu tipe la un copil, dar ea trebuie sa inteleaga ca parintii au si ei problemele lor si nu intotdeauna reusesc sa se abtina in fata copiilor. Nu numai un parinte trebuie sa isi inteleaga copii, dar si copii trebuie sa isi inteleaga parintii. Are deja 13 ani, e o varsta destul de mare la care poate intelege ce se intampla in jurul ei. Mai important de atat, sa ii spui ca indiferent de problemele ce se ivesc in familie, parintii ei naturali o vor iubi cel mai mult si mai mult! Mai mult decat o alta familie ar putea-o face.
Fii un prieten bun si ajutati colega sa treaca prin perioada asta grea.
Numai bine
Dia
P.S.: Daca mai aveti intrebari nu ezitati sa le puneti aici pe TPU. Sunt foarte multe persoane care va vor ajuta cand dati de greu. Sa nu va fie rusine sa intrebati. Numai intreband puteti afla happy
V-am pupat pe amandoua :* :*

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate sa se duca la protectia copilului si aia cand vad ce e in casa lui il duce la centrul de minori pana face 18 ani apoi se descurca singur.

| NatureSelf a răspuns:

Eu zic ca familia ei are nevoie de un psihiatru. si ea la fel, nu spun cu parere de rau.Doar el poate da sfaturi utile, ca doar e posibil ca familia ei sa se desframe.

| janeD0oe a răspuns:

Nu se poate asa ceva.un copil care nu a implinit nici varsta de 16 ani nu prea poate face nimic singur.sa se adreseze rudelor sau profesorilor care vor anunta autoritatile sau unor asistenti sociali care vor face o ancheta sociala a familiei si daca ei decid prin ordin judecatoresc o vor scoate din familie dar asta se intampla pentru probleme grave de violenta sau abuz nu pentru ca nu se intelege cu mama...lucrurile astea trec.

| Încrucişătorul a răspuns (pentru janeD0oe):

Eheee, pana s-o face si ancheta aia + decizia judecatoreasca... cel putin 6 luni.

| janeD0oe a răspuns (pentru Încrucişătorul):

Normal ca nu se iau decizii de genul asta peste noapte e vorba de viata unui copil la urma urmei.eu i-am raspuns din punct de vedere legal in mare cam care e procedura. oricum daca problemele sunt grave(dupa cum a mai zis abuz sau supunere la rele tratamete de orice fel ) copilul este scos din familie imediat inainte sa se rezolve problema lipsei de eficienta din sistem.

| BiuL a răspuns:

NU.
Insa poate apela la Direcţia Generalã de Asistenţã Socialã şi Protecţia Copilului. Exista in fiecare judet. Daca ei considera ca parintii ei nu sunt apti sa fie parinti, vor cere sa fie decazuti din drepturile parentale, iar colega va fi adoptata de o ruda apropiata sau incredintata unui centru pentru minori.