| Sportacus123 a întrebat:

O persoană și-a descărcat de vreo trei ori nervii pe mine.
Întrebarea mea e următoarea: Dacă se mai întâmplă, cum îi explic frumos că m-au deranjat cuvintele pe care mi le-a spus, tonul vocii cu care mi-a vorbit?

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Fix asa,

"m-au deranjat cuvintele pe care mi le-a(i) spus, tonul vocii cu care mi-a(i) vorbit"

pe scurt si un ton neutru.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sau te apuci de mma si ii aplici o corectie, glumesc
mai intelept este cu vorba buna, pentru ca vorba buna nu aduce probleme in viata!

imi aduc aminte de un eveniment intamplat in trafic pe patriile noastre, pentru ca serviciu m-a purtat peste tot in tara, o intamplare in judetul Braila unde sunt multi rromi, la un moment dat m-a sicanat in trafic din prostia lui un bmw, era o masina plina de rromi, cand mi-am dat seama ca lucrurile vor degenera dar nu in bine am lasat geamul si am vorbit cu ei cu calm si cu un ton frumos, lucrurile s-au rezolvat atunci instant, nu am lasat nicio secunda capul plecat si am poker face adica nu citesti teama in ochii mei, dar nici nu am vorbit ofensator, cand deschizi gura si stii ce anume sa spui si mai ales o faci intr-o forma elevata si placuta, chiar si personaje rau famate o sa se dea la o parte in anumite situatii, pentru ca le arati o anumita forma de superioritate intelectuala, daca aceasta superioritate intelectuala vine la pachet si cu scoala vietii atunci cei care au doar scoala vietii o sa se simta oarecum descurajati

deci este adevarat faptul ca 'creierul' bate muschii! creierul aici fiind in acceptiunea de inteligenta

Răspuns utilizator avertizat
| asuari a răspuns:

E foarte important când vorbești cu o persoană care își iese din pepeni des să îi spui la începutul discuției că:
"uite, eu nu am nimic cu persoana ta, ci doar la felul în care te comporți tu ACUM, ÎN ACEST MOMENT"
Pentru că adesea personale care își varsă nervii pe tine nici nu acceptă să fie corectați deoarece simt că au dreptate și se enervează mai tare dacă începi și tu să îi reproșezi chestii. Așa că, atenționând de la început că e o problemă doar la modul în care se comportă pe tine strict în acel moment va fi mult mai bine.
Poți încerca!

| Tputpu35 a răspuns:

Pur si simplu ii explici frumos

| GabrielaaGbai244 a răspuns:

Spune-i că te-au deranjat cuvintele și timbrul vocal exprimă-ți sentimentele cam și liniștit, și explică-i cum ai prefera să comunicați în viitor.