| anonim_4396 a întrebat:

În această seară, iubitul meu și-a spart telefonul și s-a lovit la mână într-o bătaie la locul de muncă. După ce a ieșit de la muncă, m-a sunat și mi-a spus: "M-am lovit la mână și mi-am spart și telefonul că a sărit unul la mine", iar eu am întrebat: "Ce s-a întâmplat?", dar el s-a enervat, mai tare decât era deja și a început să-mi zică că nu-mi pasă de el, că întreb doar așa, că se vede din tonul vocii mele, că dacă el pățește ceva eu nu sunt lângă el, să-i ridic moralul, nu-l întreb dacă e bine. După asta m-am enervat și eu, și am fost foarte indiferentă și nu l-am mai întrebat despre ce s-a întâmplat. Nu înțeleg ce a fost greșit cu întrebarea mea? Ar fi vrut să-l întreb prima dată dacă e bine? Cred că era nervos și și-a descărcat nervii pe mine. Iar tonul vocii era normal, calm, doar că el e mai dus cu pluta și interpretează orice. Eu sunt de vină în această situație? Fizic nu am cum să fiu lângă el, că e plecat în alt oraș, abia mâine vine acasă, dar eu voi fi foarte indiferentă cu el, pentru că îmi trece greu supărarea, și va spune: "Am venit acasă pentru tine și așa te comporți cu mine? Ești rece și neiubitoare?" Cum mama soarelui voia sau era bine să reacționez sau să zic?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Invata sa te stapanesti cand omul este necajit si sa nu-l agasezi cu interbari.
Ai rabdare si nu rasucii cutitul in rana!
Ai sarit la gatul lui, enervandu-l si mai mult si evident ca nu i-a priit sa strigi la el si sa-l agasezi.
In sfarsit, dati voi la pace, dar nu asa ar fi trebuit sa te comporti cu el!

| Andreeush a răspuns:

Dacă continui să fii indiferentă când vine la tine te asigur că ai toate șansele să îl pierzi.
Normal că era nervos că și-a spart telefonul și a reacționat aiurea.
Lasă-l să se liniștească, nu îl stresa.

| BrianSpilner a răspuns (pentru Andreeush):

Daca tine de caracter, probabil va fi violent si cu ea, unii oameni reactioneaza tot timpul asa fara sa se controleze, eu nu cred ca ea l-a stresat cu nimic. in plus dupa o bataie cand iti vezi iubita cu fata ei inocenta uiti de tot necazul laughing

| Emma30555 a răspuns:

E normal ca l ai întrebat ce s-a întâmplat. Adică nu e un lucru banal sa faci acest lucru sa te iei la bătaie. Ii explici acest lucru, în principiu ai presupus ca e bine. Era doar foarte nervos. Nu trebuie sa mai fii supărată, trebuie sa îl înțelegi dar normal este sa explice și sa încerce sa nu se mai bata sa fie mai calm

| ywar a răspuns:

2 imaturi la superlativ: el ca se ia la bataie la locul de munca si tu ca te infoi din nimic.
Pentru bataie la locul de munca ar trebui dat deindata afara si daca e cazul dat pe mana politiei. O sa ajungem ca la americani: este un drept (cica-i constitutional) sa ai arma letala si ne vom impusca intre noi. Acum suntem in faza de aratat coltii si de dat cu pumnul, uneori mai vizibil. Vai de societatea asta.
Cum sa reactionezi? Sa nu tipi ca descreierata, sa fii calma si sa dai atat cat ti se cere. Secretul unor relatii reusite.

| bbnnmm a răspuns (pentru ywar):

El e poliția... a bătut un tip care viola o fată.

| sadrian46 a răspuns (pentru bbnnmm):

O funcție în poliție este prin natura ei o activitate cu implicații emoționale.
Când ești în exercițiul funcțiunii acolo nu poți fără consum psihologic mare.
Am auzit o discuție reală între doi foști colegi de liceu americani.
Unul, pastor, către fostul lui coleg, acum polițist.
-Cum reușești să te descurci cu infractorii când interacționezi cu ei, ca să nu ai traume emoționale.
- Gândesc despre ei că sunt niște băieți buni care au avut o zi proastă.
Dacă dimineața a avut o activitate violentă, o luptă cu infractorul, este normal să sosească acasă tensionat.
Ar trebui să se descarce înainte de a sosi acasă, dar nu totdeauna asta reușește.
Astfel, dta care conduci acasă gospodăria trebuie să fii înțelegătoare și să nu reacționezi la reacția lui.
Este ca și cum ai lăsa răul din sufletul infractorului cu care a luptat să vă invadeze casa și să vă strice relația.
Asta trebuie să se oprească la ușa casei voastre.
Nu te lăsa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Joaca teatru si se dã drept victima doar sa te tina pe tine lângã el, facand sa te simt vinovata de ce ai zis. Nu inteleg de ce mai stai cu el.

| Goete a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu asta potitine pe cineva langa tine? Eu care credeam ca asa poti departa pe cineva!

| JustMeDeea2019 a răspuns:

Era nervos e normal având în vedere că era după o altercație, te-a sunat tocmai pentru a se liniști dar i s-a amplificat starea deoarece când ești deja nervos toate sentimentele se amplifică.....Eu îți spun sincer că nu este momentul să o faci pe ambițioasă, lasă copilăriile astea el chiar are nevoie de tine când vine acasă

| Passatb6 a răspuns:

Daca a fost in stare sa faca asta cu un telefon, si a reactionat violent, gandeste-te ca cu timpul' va fi violent si cu tine.

| Florin_Andrei_Mindru_1994 a răspuns:

Daca vrei sa fie bine, maine cand vine acasa așteaptă-l cu bratele deschise si cu o masa calda si nu deschide deloc subiectul despre ce sa întâmplat, ca si cum nimic nu sa întâmplat, iar peste 2-3 zile cand se linistesc apele stati de vorba si atunci iti va spune frumos ce sa întâmplat. Bafta

| JannetAndrone a răspuns:

Nu cred ca ai vreo vina.
Este vina lui pentru ca a reactionat asa de "brutal" verbal ma refer. Ar fi trebuit sa se calmeze. Stai linistita totul e ok. Totusi nu inteleg ce ai fi putut tu sa faci?! Sa, sari prin telefon? O sa se calmeze. Explica i ca a fost totul prea brusc si nu ai avut timp sa reactionezi si nici nu aveai cum prin telefon.
O sa fie bine. Seara buna