| Anndra87 a întrebat:

O rudă trăiește izolat, neavând viata sociala sau interacțiuni prea des. Petrece cel mai mult timp in casa, face rugăciuni des si crede ca menirea sa e de a face oamenii să fie mai buni si mai credinciosi. Considera ca Dumnezeu îi vorbește prin vise si ca oamenii aleg adesea sa faca rau din cauza ispitelor. Amintește adesea de trecut (tumultos de altfel) si preferă să invinuiasca pe toți din jur pentru probleme personale si nu numai.
Ce se intampla cu această persoană? Dar pe viitor?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sfatuieste acea persoana sa se calugareasca, ca atunci ar trai printre cei ca el/ea si nu ar mai avea nevoei sa invinuiasca pe nimeni, pentru ispitele sau problemele personale.
daca vrea sa fie o persoana mai buna si credincioasa, sa lase rautatea si sa nu ami invinuiasca pe nimeni, ca asta o va duce in iad, nu in rai.
Una spune si alta gandeste, insemnanad ca nu-i pe departe atat de credincios pe cat pretinde.
Dar se poate "repara" daca merge la vreo manastire sa se calugareasca. Acolo va avea timp de meditatie si rugaciune, pe indelete.
Ce se va intampla cu acea persoana?
Daca va ramane acasa, va fi aceeasi persoana rea, pentru ca va continua sa poate ura in sufelt, acuzandu-i pe altii pentru nefericirile lui/ei.
Daca va accepta sa mearga la manstire si sa se calugareasca, probabil ca acolo va fi ajutat sa scape de rautatea interna si sa-si gaseasca linistea, in rugaciune si pace.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă nu devine un pericol pentru societate o sa trăiască în legea ei, altfel sunt spitale speciale... De psihiatrie

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

O sa ajunga sa se calugareasca sau sa se interneze la nebuni.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Este o cauza pierduta. Se pare ca este in ultimul hal de indoctrinare religioasa. Nu ai ce sa-l sfatuiesti, cand vine vorba de religia lor, oamenii astia n-o sa asculte nimic din ce le zici.