| carinnutza a întrebat:

Pai am luat nota proasta la teza la mate si nu stiu cum sa le spun parintilor si ce sa spun in apararea mea. Adica ei stiu ca nu ma descurc deloc la materia asta si faza e ca tata va incepe cu textele de genu " ca nu ajung la liceu " si porcarii d-alea dar stiu ca am sanse. Nu stiu ce sa fac... ajutati-ma ce sa le spun?

11 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

N-ai cum sa le ascunzi. Este o nota, va urma alta. Spune repede adevarul, pentru ca se poate agrava reactia lor daca tragi de timp. Sunt parintii tai, si o nota mica nu numai pe tine te dezamageste. Spune-le ca stii cat costa aceasta nota, si tu in primul rand trebuie sa o indrepti. Fa exercitii in plus acasa, lucreaza in plus, temele sa le faci sau macar sa incerci. La matematica nu prea ai ce sa inveti; trebuie sa exersezi.

| lovegirl15 a răspuns:

Cel mai bine e sa le spui adevarul.Fii sincera cu ei. Ce-ti pot face? Iti tin oleaca de teorie, dar dupa aia le trece.Supararea lor nu va putea tine la infinit.Incearca sa iei note mari la celelalte materii, astfel asa vei indrepta oarecum nota accea de la mate. Daca nu te pricepi, nu te pricepi si gta. Spune-le adevarul si astfel o sa scapi de frica asta pe care o ai.

| ATHOS a răspuns:

In primul rand sa-ti asumi responsabilitatea propriilor fapte. In apararea ta nu poti cauta nimic pentru ca nu ai nici un motiv real.
Pentru viitor te sfatuiesc sa incepi sa inveti fiindca nu o faci pentru parinti ci pentru tine.
Bafta!

| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Spune-le odata ca sa scapi, fiindca stresul se va tot acumula si nu vei mai putea face nimic calumea. Da-o incolo de teza. Spune-le ca ai facut tot ce ai putut si ca in momentul acela atat am putut eu sa fac tata.Am avut o zi mai proasta, mi-a fost si un pic rau, profu/a urla etc.Bafta!

| Fifylici a răspuns:

Salut!
Si mie imi este uneori cand iau vreo nota mica, dar de obicei le spun imi fac curaj si gata! Prefer sa le spun eu decat de la altii cum ar fi colegii mei care sunt niste paraciosi.Totusi nu cred ca ai tai iti tin mai multa teorie ca ai mei. Tata si sor'mea sunt invatatori si primesc teorie in fiecare seara si mereu aud fraze de genu:"vezi ca profu x sa plans de tine sau vezi ca nu stiu ce ai facut". E destul de stresant dar m-am obisnuit cu ei si cu toate pretentiile avand in vedere ca ei preda in aceiasi sc cu mine si toata lumea e cu ochii pe mine.
Eu zic sa le spui, in cele din urma sunt parintii tai si au dreptul sa afle.Mai bine acum decat mai tarziu ca s-ar putea sa iasa mai nasol fiindca le-ai ascuns.

| Anonim69 a răspuns:

LAsa-i sa palavrageasca, exact asa am fost eu.si inca suntlaughing)VARZA la matematica, deci nu am putut si nu am putut sa invat, din moment ce nu-ti place tie nu ai cum s-o inveti. Spune-le clar ce nota ai luat si gata, ce ti fac? nu cred ca te omoara? si stai tu linistita ca ajungi si la liceu, aceleasi reprosuri le mai aveam si eu, ce sa facilaughingtrebuie ei sa zica ceva:*

| Eucumamajunsaici a răspuns (pentru Anonim69):

OOOO lamine taicamio nu ma mai baga in seama daca aude ca am luat o nata mics

| alexeanca a răspuns:

Daca la alte materii te descurci bine, dar doar la mate ai dat-o in bara, e clar ca ai nevoie de meditatii.Depinde foarte mult de profesorul care va preda materia asta. Vorbeste-le deschis si spune-le ca nu te descurci singura.

| radugeorge25 a răspuns:

Depinde si de ce nota ai luat. eu am fost in aceeasi situatie doar ca a fost la romana si i-am spus si nu mau certat chiar asa rau.deci spune-i si incearca sa le explici ca matematica nu este materia ta forte. poate va intelege.
succes!

| paramore_7972 a răspuns:

Pff.stiu cum e pentru ca mama se supara si daca am luat 8 in teza la mate(si eu sunt varza la ateria asta). trebuie sa le spui pentru ca o sa fie si mai rau daca nu le spui. poti sa le bagi faze in genu ca "am inv dar am avut emotii: etc...succeswinking

| Robotziii a răspuns:

Deci, cand ai luat nota e cel mai bine sa-i spui direct ca sa scapi de griji ca dupa stai cu emotie nu iti mai tihneste nimica i-ai spus si gata se supara o zi doua si gata. Dat cand le spui asteaptate la o morala lungaaaaaa... Si vorba aia minciuna are picioare scurte
Orcum va afla la urmatoarea sedinta cu parintii.Si daca [cum a fost la mine, am luat 4 la mate [varza la materia asta] si in ziua aia mi-a adus testul la biologie si am luat 8.25 ii spui asa am o veste proasta si 1 buna ssi iti spune ce veste sa-i spui si ii zici happy big grin bafta