| Mihaela2022 a întrebat:

Până la vârsta de 18 ani am fost bătută de tata, dacă întârziam puțin acasă îmi dădea o palmă sau câteodată pumni, făcea scandal din orice.

Mi-am făcut un prieten și când ne-a văzut pe stradă l-a amenințat cu bătaia.
Prietenul meu s-a săturat și a rupt legătura cu mine.
Acum am rămas singură.
Cum aș putea să mă razbun pe tata mai ales pentru traumele din copilărie? Îl urăsc!
De curând m-am mutatcu chirie doar ca să scap.

20 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Iartă, uită și mergi mai departe.

| Mosotti a răspuns:

Ce prieten e ala care a fugit? Unde gasiti frate toti handicapatii, eu daca eram prietenul tau stateam cu tine si ii puneam in vedere domnului tata sa o lase mai jos sa nu cumva sa fie pe dos la o adica! Si se rezolva repede. Dar a fugit ca nu te placea de fapt, poate vroia doas ssex cu tine si atat, poate doar asta urmarea. Nu se fuge ca lasu`.

Cea mai tare razbunare este sa gasesti un baiat care sa te placa cu adevarat, sa stai cu el in chirie si sa va descurcati, si unu care nu fuge, care il va infrunta la o adica, si sa vada ca nu mai poate face ce vrea, asta il va durea cel mai tare.
Si doar in cazul exceptional daca sare la bataie taticutu`, prietenu tau sa il puna la punct ca a doua oara sa nu mai faca, si iar il va durea si mai tare.
Asta este.

Pai stiam si eu cazuri ca ale tale mai pe la 20 ani, venise tacsu la ei la usa chiar, unde se mutasera, sa ii zica aluia sa nu mai fie cu fi-sa ca il ia la omor si chiar sarise la bataie pe palier, prietenu i-a zis "ce vrei ma lake.", i-a dat 5-6-8 pumni si l-a calmat, nu a mai revenit, i-a lasat in pace, si-a dat seama ca gagicu` nu se da inapoi.
Dar ala o iubea pe aia, s-au si casatorit, si acum sunt impreuna, au un copil.
Al tau pampalau las si care nu tinea la tine.
Pai cand placi mult pe cineva, nu renunti asa usor.

| morfeo a răspuns (pentru Mosotti):

Mare luzăr daca a lasat-o de frica lui tacsu

| Mosotti a răspuns (pentru morfeo):

Exact! O vroia doar de sex si a zis "si asa gasesc alta, ce sa ma mai incurc cu asta cu probleme", altfel nu fugea.

| Mosotti a răspuns:

Aaa, si inca o razbunare si mai mare dar aia va veni peste 30-40 ani, cand o fie batran de tot, sa-ti bati si tu joc de el, ca atunci nu mai poate sa-ti faca nimic, sa il lasi in propriul rahat la o adica, abandonat mai ales daca e dependent de ingrijire a pus-o.

Da, par dur dar cu jigodiile trebuie sa fiu jigodie, prea astia fac rau oamenilor si prea sunt lasati in plata lor distrugand vietile altora! La ei nu merge altfel.
Dar asa cum am zis, solutia acum este sa te desprinzi de el, sa ai viata ta, si sa ai un iubit care te iubeste si in caz de ceva, va rezolva problema, atat.

| Freya1 a răspuns:

Dacă te-ai mutat si nu il mai ai pe cap vezi-ti de a tale si bucurate de viata.Nu merita sa iti bati capul cu asemenea om.

| Andreeush a răspuns:

Cea mai bună variantă e indiferența.
Rupe legătura cu el iar dacă te va căuta explică-i care au fost motivele tale pentru a-l îndepărta de tine.

| cristimihailov a răspuns:

Buna, poate nu vei intelege acum, ci peste ani:

Lasa-l in plata lui. Iarta-l si vezi de viata ta. E scurta si curand o sa stea la usa sa iti ceara ajutorul.

Daca ai ratat 20 si ceva de ani, chiar vrei sa mai ratezi in continuare?

E adevarat ca e usor de spus, si greu de facut. Dar merita atat de mult ca acum sa fii cu unul si sa te simti iubita decat sa stai singura in pat si gandindu-te la trecut.

A trecut. Nu ai ce sa mai faci. Atat a fost. Inghite galusca si mergi mai departe. Nu iti rata ani din tinerete pentru chestii care orocum nu le mai poti reintoarce.

De la ura la dragoste e un singur pas.

| Emma30555 a răspuns:

Nu te răzbuna. Știu ca suna bizar sau fals dar uneori iertarea ne eliberează pe noi. Atât l a dus mintea, asa a văzut și el la tatăl lui probabil, mergi mai departe pur și simplu, la 18 ani oricum relațiile nu sunt pe viata, nu regreta ca a plecat acel băiat, putea totuși sa rămână

| siriusblack98 a răspuns:

Rupi legaturile cu el definitv. Eu asta as face cel putin. Nu mai vorbesti niciodata cu el, daca te cauta il gonesti din viata ta si gata. Razbunare mai mare decat asta nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of! Te compătimesc!
Dacă are un temperament atât de ciudat ai făcut bine ca te-ai mutat singura.
Răzbunarea cea mai buna ar fi să-i întorci spatele zâmbind și să-l lași pe Dumnezeu sa te răzbune.

| MaryMaria333 a răspuns:

Daca te'ai mutat la ce iti mai bati capul cu ala? Daca tot te'ai mutat ca sa scapi, macar relaxeaza'te. Lasa'l dracului, nu te mai gandi la el! Ii vine lui rasplata.
Apropo, maica'ta ce zice, nu ai vorbit cu ea ce nemultumiri ai?

| awspam a răspuns:

Orice i-ai face inseamna sa il mai vezi, eu spun sa nu iti mai pierzi timpul cu el, mama ta ce a spus de asta?

| EntertainYou a răspuns:

Nu poti sa te razbuni decat terminand orice legatura cu el. Deja ai facut-o. E destul. N-ai cum sa te razbuni altfel si oricum nu ai cum sa rezolvi astfel suferinta pe care ti-a instalat-o psihic, cautand razbunare. Cea mai buna si sanatoasa razbunare e sa nu mai ai contact cu tatal tau niciodata.
Daca consideri nevoia de mai multa descarcare chiar iti recomand sa cauti sedinte de terapie. Chiar te-ar ajuta. Intelege ca nu e despre tine, e despre el. N-ai avut nicio vina. Dar cu siguranta trebuie sa inveti sa nu mai tii ura in tine si sa-ti vezi de viata ta noua fara el.

| IoanaMaria12345678910 a răspuns:

Câți ani au acum?

| badriel a răspuns:

Ai incercat sa comunici cu el?

| irezistibilul a răspuns:

Pot sa iti dau un sfat prietenesc? Nu il mai chema "tata". Un barbat care isi ia fata la pumni, la palme nu mai are rost sa il chemi "tata", ala e animal, salbatic crescut in jungla, care a ramas pe timpurile lui Ceausescu. Ai facut bine sa te muti singura, ai facut cea mai buna alegere. Din cate am vazut si in intrebarea cealalta este zgarcit, se enerveaza aiurea, iar in casa facea tot mama ta... in locul tau o luam si pe mama cu mine in chirie. Ia-o si pe mama ta cu tine, cine stie ce ii face si ei saraca. Oricum nu prea merita sa te razbuni, cand il mai vezi nu il mai baga in seama, sau poti sa ii spui doar "Tu nu mai esti "tatal" meu". Cu asta, daca a tinut vreodata la tine, o sa-l termini.

| helloitsme15 a răspuns:

Sa i demonstrezi ca poti reuși si fara el! Poti deveni o femeie independentă și sigură pe ea. Toți avem traume spre exemplu părinții mei obișnuiesc să bea. Nu esti singura si de asta iti suntem alaturi. Ceea ce putem face este să devenim mai puternici. Nu ti gasi motivatie in răzbunare! Nu ti pierde timpul cu oamenii care ti au facut rau caci uite va face parte din trecut. Priveste prezentul, viitorul. Prioritateza-ti viata. Mai exact cariera. Sa ai banii tai(sa sa înveți să ti creezi un viitor sa nu mai depinzi de el. Cu timpul o sa regrete. Dacă te răzbuna pe el ce sa intampla? Ai rezolvat ceva? Nu. O satisfacție trecătoare. Stiu ca e greu sa uiti dar încearcă să te motivezi la un viitor mai bun. Cine te iubeste cu adevarat nu te va lasa doar ca tatăl tău îl amenința.un las (sorry dacă am jignjt) O sa găsesti pe cineva care te va proteja indiferent de ce. Oricum încearcă să tii distanta dar sa nu o rupi de tot cine stie ce îl apuca. Poate spun prostii si îmi cer scuze pentru asta :/ sau poate găsesti un sâmbure de adevăr.

| Red24 a răspuns:

Doamne,ce rau imi pare..cum sa te loveasca ca ai intarziat putin acasa.Mama ta ce zicea? Ai mare grija de tine si crezi in puterile tale, vei reusi pe cont propriu.

| Mosotti a răspuns (pentru Red24):

E cum sa o loveasca, pai un nenorocit ce pretentii ai la el? Maica-sa precis nu avea ceva de spus ca si-o lua si ea. Cum am zis, are nev de un prieten sa tina la ea, si sa-l ia de par pe ala la o adica, sa stea cu ea si sa fie bine.