| mihailburuiana a întrebat:

Parintii mei sunt in divort. Eu am ales sa raman cu mama. Apartamentul in care locuim a fost cumparat de tatal tatalui meu in 1994, la 5 ani dupa ce s-au casatorit. Intrebarea mea este: Cine pastreaza apartamentul?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element esential: cine figureaza drept cumparator in contractul de vanzare-cumparare si pe cine este inscris apartamentul in cartea funciara. Spune acest detaliu si o sa-ti dau un raspuns concret, altfel ar trebui sa fac doar ipoteze. Numai bine!

| gabylegionarul a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu conteaza cine e cumparatorul,un bun achizitionat in timpul casatoriei, in acest caz un imobil, e bun comun indiferent daca lucreaza amando sau doar unul ori cine va fi trecut in cartea funciara,

| Ioandelasal a răspuns (pentru gabylegionarul):

Vorbesti prostii baiete, mihailburuiana spunea ca l-a cumparat tatal tatalui lui, adica bunicul lui, tocmai de aceea i-am cerut detaliul. Daca ar fi spus ca l-a cumparat tatal sau atunci nu i-as fi cerut acest detaliu.

| gabylegionarul a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ai dreptate, citisem doar tatal...

| Adina77 a răspuns:

Cred ca este bun dobandit in urma casatoriei, si deci se imparte.
Acum depinde de decizia tatalui tau.
Daca vi-l lasa voua sau vrea jumatatea lui.

| Laura46 a răspuns:

Bunicul tau a cumparat apartamentul, daca el nu mai traieste automat ii revine tatalui tau pentru ca el este mostenitor