| Robert160 a întrebat:

Pe mine m-au rănit grav emotional rudele mele prin cuvintele lor de-a lungul anilor. Ai pățit si tu așa? Ce părere ai?

9 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu nici nu mai vorbesc cu rudele mele de mult.
Am fost langa ei cand au avut nevoie, am tacut din gura si am plecat ochii cand ma-au luat la misto, nu i-am vorbit o data de rau si ei tot asa au continuat sa se comporte cu mine.
Dupa ce am mai crescut am preferat sa rup legatura cu ei si acum nu se mai feresc sa imi scoata ochii. Vorbesc de mine peste tot si imi scot vorbe urate, se oftica pentru ca nu le mai dau atata valoare ca si inainte si ca nu pot sa imi controleze viata dar nu imi mai pasa.

| Clorox a răspuns:

Treci peste, tu alegi daca stai sa te afecteze sau iti vezi de viata.

| Mircea08 a răspuns:

Sa te distantezi de toti cei care au o influenta nedorita asupra ta. Sa lucrezi la caracterul tau, ca sa fii sigur ca ai dreptate atunci cand acuzi pe cineva. De exemplu, daca cineva iti spune sa fii cinstit si sa nu furi, iar daca tu vrei sa-l lamuresti ca nu ai cum sa traiesti decent daca esti cinstit, nu ai dreptate, si acuzi pe ala de pomana pentru ca de fapt el are dreptate. Trebuie sa stii sigur daca cei din jur gresesc, dar pentru asta trebuie sa inveti sa deosebesti binele de rau. Toti spun ca stiu asta, dar se inseala deoarece nici macar nu stiu de unde sa ia informatiile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Nu am pățit așa ceva pentru că mă întâlnesc foarte rar cu rudele mele, cam de 2/3 ori pe an. Evident că nu mi se pare normal. Totuși, cu ce te-au necăjit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am patit, dar am invatat ca nu trebuie sa las niste vorbe sa ma afecteze, ca felul in care se poarta cu mine spune mai multe despre ei decat despre mine. Oamenii sunt rai si te judeca pe tine dupa experientele lor limitate, asta nu inseamna ca au dreptate in privinta ta, trebuie sa ii ignori si sa-ti vezi de treaba. Si daca ii consideri ca iti fac rau, sa te indepartezi de ei. Doar pentru ca sunt familia ta, nu inseamna ca esti obligat sa ii suporti.

| Alfred0703 a răspuns:

Am patit si din aceasta cauza am devenit foarte rece cu toata familia. Practic nu imi arat nici un fel de emotie: nu rad, nu zambesc, citez "ai o privire intepatoare".

| gabriielaaa a răspuns:

Da am pățit ca cei mai apropiați sa ma rănească mai rău ca orce străin. Doare atunci când mama, tata, frați si iubit te rănesc cu cuvinte poate de asta pe mine nu ma afectează parerea străinilor, prietenilor sau cunoștințelor.

| RRoberto2018 a răspuns:

Incearca sa nu mai iei in seama toate prostiile pe care ti le zic unii, in anumite momente!
La mine e simplu: daca imi zic ei, le zic si eu. dau ei, dau si eu!
Fii tare si nu te lasa!

| AnonimnusAno a răspuns:

Pe mine inca ma urmaresc vorbele unora din familie si e urat, foarte urat