| anonim_4396 a întrebat:

Pe voi parintii va lasau sa ii vedeti goi? sau daca sunteti parinti va lasati copii sa va vada goi? pana la ce varsta? ce parere aveti despre asta?

13 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu, niciodata nu i-am vazut goi. Nici macar din greseala. Mereu au avut grija. Nu i-am surprins nici facand ceva "mai grav". Stii tu despre ce vorbesc. Nu sunt de acord cu parintii care umbla dezbracati prin casa. Stand langa mare, vad adesea femei topless cu copiii lor la plaja. Nu sunt de acord nici cu asta, cum nu sunt de acord nici cand vad vreun copil ca-si pupa pe gura parintii. Inteleg sa existe o apropiere in familie, insa trebuie puse limite.

| Violleta2022 a răspuns:

Exista o pudoare peste care nu este bine sa treci, parintii ar trebui sa fie imbracati in fata copiilor, chiar si sumar, dar in nici un caz goi.
Sunt cazuri rare, cand parintii sunt foarte libertini in gandire, dar exchibitionismul nu este bun in educatia copiilor si in formarea lor ca adulti.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca nu ai mai fi postat aceasta intrebare daca ai fi dintr-o familie in care parinti sunt emancipati, educati si neindoctrinati cu "morala crestina", care sa aiba convingeri libertine si ti-ar fi explicat ca nu este o rusine sa vezi corpul nud al unei persoane. Mai mult ca sigur parintii tai nu sunt adeptii nudismului fiindca atunci ti-ar fi explicat ce este nudismul si te-ar fi dus impreuna cu ei la plaja alaturi de alti nudisti, asa cum o fac cetatenii din anumite tari putin mai.....civilizate. Si neortodoxe. laughing

| AFR81 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

In familia mea nimeni, niciodata, nu a umblat dezbracat prin casa si nici pe la vreo plaja de nudisti n-am fost. Asta inseamna ca nu suntem emancipati? Ba chiar mergi mai departe, suntem needucati si indoctrinati religios? Vin dintr-o familie buna, deschisa, in cadrul careia m-am bucurat de o educatie aleasa. Atat parintii, cat si bunicii mei nu sunt "comunisti" sau "securisti" sau cum obisnuiesc altii sa-si numeasca rudele in etate. Crezi ca cei care practica nudismul sunt mai civilizati? Eu zic ca ar trebui sa te mai gandesti. Dupa cum am spus, nu sunt de acord cu aceasta nuditate nici in familie si nici in public cum nu sunt de acord cu casatoriile intre homosexuali. Cred in Dumnezeu, insa nu acest lucru ma determina sa am conceptia asta. Sunt tanar, sunt deschis fata de parerile altora, le ascult, le respect, insa am dreptul sa nu fiu de acord. Pur si simplu inca pun pret pe unele valori morale. Imi pare rau sa-ti zic, te respect, ai cunostinte multe si variate, esti unul dintre userii de elita ai acestui site, ai ajutat multa lume, insa parerea ta este complet eronata, iar ceea ce ai scris aici este o rusine.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AFR81):

Intr-adevar pe plajele de nudisti vizitate de mine impreuna cu parintii mei cand eram copil si mai apoi in tara sau in strainatate, nu am vazut prea multi romani. Familiile unele chiar cu multi copii intalnite pe plajele respective erau in marea lor majoritate persoane provenite din tari occidentale si nordice dintre cele mai dezvoltate. Si te asigur ca in cea mai mare parte erau oameni educati, emancipati scoliti la standarde inalte prea putini facand parte din "plebea proletara". Te asigur ca si eu provin dintr-o familie foarte onorabila si "necomunista" chiar prigonita intro vreme de trista amintire dar din pacate.....atee. Chiar daca uneori nu am fost de acord cu toate opiniile si/sau convingerile tale EU ti le-am respectat intotdeauna si in plus nici nu as fi indraznit sa le comentez. Sunt parerile si opiniile tale. Punct. Nu pot sa fiu de acord ca cineva sa incerce sa-mi impuna perceptele sale morale doar din simplul motiv ca lui i se par a fi cele corecte. Crezul meu este unul singur; ESTE INTERZIS ORICUI SA INTERZICA.

| Coquina5 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Incest is wincest.

| AtateaConditii a răspuns:

Nu imi amintesc, dar eu i-as lasa pana la 2 ani, atunci sunt prea inocenti si puri ca sa se gandeasca la prostii si in plus nici nu si-ar aminti apoi.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru AtateaConditii):

"plus nici nu si-ar aminti apoi" Crezi ca ar ramane cu sechele? laughing

| AtateaConditii a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu, doar cu fanteziihappy.

| DenisaE a răspuns:

Pana la 4-5 ani ei nu realizeaza ce ai tu acolo. Cred ca e ok sa te schimbi chiar daca sunt ei im camera. Oricum cred ca ar fi prea ocupati sa se joace sau sa se uite la desene sa observe ca esti tu dezbracata.

| rici12 a răspuns:

Ia i vazut goi?

| Viorel_Vio_1969 a răspuns:

Da, parintii mei au fost deschisi cu noi, cu mine si sora mea, nu doar in copilarie...si in adolescenta si mai tarziu, la noi in casa nudismul era ceva absolut firesc

| vio68 a răspuns:

Da, tot timpul, la noi in casa stăteam goi toți...