| anonim_4396 a întrebat:

Prietenul meu a plecat recent in strainatate...pana la vara nu ne mai vedem. nu am mai trecut prin asta, desi am mai fost despartiti. Poate pentru ca in ultima perioada ne-am apropiat foarte mult. tatal lui a decedat de o luna si de asta s-a intors in tara. a fost foarte greu. e ultimul an in care pleaca si de la vara vine si ne mutam impreuna la mine in oras. dar pana la vara simt ca mor.nu stiu cum o sa astept 7 luni de zile fara sa il vad.mereu ma uit la pozele din vacanta si vad ce fericiti eram...si imi vine sa plang cand vad ca nu mi-a mai ramas nimic, nu pot sa il vad, sa il ating.am trait atatea momente frumoase in 2 saptamani, la o intensitate cum nu am trait in toata viata, poate de asta mi-e asa greu sa ma obisnuiesc fara. Nu stiu ce sa fac, nu am niciun chef de viata, ma simt atat de singura desi vorbim, mereu imi zice sa fiu tare dar am ajuns prea departe parca, nu mai pot sa controlez chiar totul.anul asta am bacul, el nu e cu mine, parca doar la scoala nu ma pot gandi. Ce sa fac sa-mi intru din nou in ritm?

13 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sotul meu a avut un serviciu ce ii impunea sa plece mereu la cursuri cate 6 luni, termina cursul statea acasa( cu serviciul) 1-2 luni apoi pleca in aplicatii, convocari mai statea putin acasa si iar o lua de la capat.Asta s-a repetat ani intregi, intre timp au aparut copiii dar "programul " lui nu s-a schimbat.Nu mi-a fost usor dar acest lucru a cimentat casnicia noastra( cand eram prieteni a fost la fel). Astazi dupa 35 de ani de casnicie si 5 copii minunati ma bucur mult ca am avut taria necesara de a nu renunta cand am dat de greu.

| Munchkin a răspuns:

Şi eu voi trece prin ce treci tu acum...al meu o să plece în Anglia, pentru universitate. Nu ştiu cum o să fie, nu îmi doresc asta, aş face orice ca să nu plece... dar asta e. Găseşte-ţi preocupări, ieşi cu colegii, cu prietenii, mergi la patinoar, la petreceri. Poţi participa chiar şi la câteva activităţi pentru liceu. Nu te gândi mereu la el, asta te va distruge încet-încet. Când vorbiţi, nu te gândi că el este departe. Glumiţi la telefon, povestiţi-vă ce s-a mai întâmplat. Baftă happy
Uffffff...

| thegreenalien a răspuns:

Inteleg cat de important este pentru tine, dar la fel de important este si bacul. Inceraca sa faci in asa fel incat sa iti distraga atentia manualele alea nenorocite. In asa fel o sa rezolvi si cu bac-ul si nici nu o sa te mai chinui gandindu-te la faptul ca nu este langa tine. chiar nu stiu ce sfat sa-ti dau. Sincer pana la urma fa ce simti.

| Deny_8368 a răspuns:

Fi tare...gandeste`te ca il vei revedea curand...incearca sa te plimbi sa iesi cu prieteni, sa uiti ca el nu se afla langa tine

| We will meet one day, but not today... a răspuns:

Exact in aceeasi situatie sunt eu. Ce sa zic: fii tare. Numai ca eu plec la el in martie... abia astept :X:X:X

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ufff e greu știu cum e am o astfel de relație doar eu ca sunt cea plecata el e acasă. E greu dar nu e imposibil. Cum zice și el fi tare da-i lui putere sa meargă înainte pentru nu ii e nici lui ușor. Ocupa-te de bac nu cred ca i-ar plăcea sa iei o nota proasta la bac.Peste 7 luni va fi lângă tine și tot greul va lua sfârșit.Si încă ceva destul de important nu ii arata lui ca ești supărată îl va face sa ii fie și mai greu, fi optimista.
Îți spun din proprie experiență.

Capul sus kisss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Il vei astepta si o viata intreaga cand stii ca el este cel ce iti va ramane alaturi pentru totdeauna la bine si la rau.Fii tare 7 luni trec repede, nici n-o sa-ti dai seama, doar vezi cum trec zilele asteahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa imi zice si el.sa fiu tare...sad dar e atat de greu mai ales dupa ce i s-a intamplat lui. o sa incerc sa trec si peste asta.nu am ce sa fac.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri. o sa fiu tare chiar daca nu e usor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu trec prim aceeasi situatie ca tine, te inteleg perfect, e foarte greu sa fi departe de persoana iubita, te vei obisnui cu gandul acesta si totodata cu trecerea timpului vei fi tot mai entuziasmata de momentul intalnirii, si ce poate fi mai frumos decat emotiile care te cuprind la gandul ca in curand il vei vedea...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prietenul meu pleaca maine si ma doare sufletul cand ma gandesc... dar ma inveselesc un pic cand stiu ca dupa 3 saptamani se intoarce. dar totusi e greu ...cu increderea poti merge mai departe mai usor. roaga-te mai ales sa fie sanatos si gandeste-te ca u esti unika pentru el restul sunt trecatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prietenul meu a plecat acum o saptamana si nu stiu dc sunt mereu nervoasa ma enervez ca nu prea ma suna si ca nu stiu cf acolo.el e genu in care sa ai incredere da totusi eram si obisnuita sa ma sune in fiecare minut al zilei si aseara tocmai i'am spus unui prieten care e cu el s'ai spuna ca am terminato cu el.nust daca am facut bine cu toate ca aveam aproape un an impreuna si multe amintiri

| byiju a răspuns:

Si eu am stat ceva timp fara prietenul meu si sa-ti spun cum am trecut de singuratate:In primul rand m-am rugat la D-zeu sa ma coroboreze, sa faca in asa fel incat sa treaca timpul repede si sa-mi scoata in cale pe cineva care sa ma ajute sa am pe buze zambetul infantil si mi-a scos prietenii, iar deseori cand imi aminteam de el ma hraneam cu vise si sperante ca intr-o zi o sa fim happy impreuna, Incearca si tu, poate vei reusi.Fii tare si ai incredere in tine si in D-zeu.SUCCES!