| cici_6203 a întrebat:

Problema e ca eu sunt de la oras si el de la tara am stat la el 2 ani de zile, eu lucrez in oras permis nu am m-am cam lasat influentata de mama mea, ca nu-i bun ca e taran ca daca plec cu el la usa ei sa nu mai calc, si lucrul asta ma determinat sa raman acasa.initial nu noi doi nu ne-am certat certuri in cupluri sunt peste tot, ai mei din familie nu sunt de acord cu el de nici o culoare, suntem despartiti de o luna si am fost si in italia in vacanta am zis ca pot sa-l uit, el ma cauta.nu stiu ce pot sa mai fac si daca mai pot sa repar ceva...pentru ca daca mas impaca cu el ar insemna sa renunt de tot la ai mei si sa stau la el la sat...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema e ca tu iti iubesti sincer si parintii si viitorul sot.
Problema e ca trebuie sa ai o viziune pentru viitor.
Tu trebuie sa iei o decizie care nu e presanta in prezent.
Le-ai spus parintilor (?) ca orice iti spun ei despre faptul ca nu te vor mai primi la ei..., tu vei fi aceeasi si in viitor si daca intr-o zi isi dau seama ca au gresit, tu ii RE-primesti cu bratele deschise in viata ta?
Te rog sa le spui asta cu prima ocazie: orice zic ei acum, tu ii reprimesti in viata ta daca ei vor dori sa te contacteze.
Tu trebuie sa fii pozitiva.
Nu trebuie sa le urmezi exemplul.
Nu trebuie sa te incapatanezi, zicandu-ti : daca ei nu ma mai vor, nu ne mai vedem si gata... NU! Tu trebuie sa iti spui : va veni ziua, cand vor dori sa ma contacteze in viitor, eu nu le voi inchide calea.
Nu trebuie ca viitorul sot sa aiba prea multa ciuda pe parintii tai, caci ziua reconcilierii va veni, nu ai nevoie de a da lupte pentru reconcilierea in plus intre parintii tai si viitorul sot.
Trebuie sa fii diplomata.
Esti tanara.
Esti fara experienta in viata, posibil, dar nu esti inca obosita de greutatile vietii la fel ca si parintii tai.
Ofera-le o fiica ce va fi oricand gata de impacare.
Succes.

14 răspunsuri:
| ExistaMosCraciun a răspuns:

Eu cred ca dai cioara din mana pe vrabia de pe gard, ai DOI parinti, iar barbati pe lume sunt atatia, iar daca s-ar intampla ceva cu ei, ti-ai smulge parul din cap pentru tot timpul in care nu ai vorbit cu ei. Si toate astea pentru un barbat a carei singura calitate este ca nu v-ati certat? Ai vreo garantie ca nu se transforma Fat Frumos in Lupul cel Rau? Mai gandeste-te, pe bune, la tara, sa vrei sa muncesti, nu ai unde, poate doar sa stai pe langa casa, sa cresti porci si sa dai la gaini. Nu merita sa pleci, parerea mea.

| Anonim_4998 a răspuns:

Daca tu crezi ca poti avea un viitor alaturi de el fa acest pas.dar ai grija de decizia pe care o vei lua. Uneori e bine sa aplecam putin urechea si la ce zice mama.Si spun asta din propria experenta. Dupa 20 de ani de casnicie daca m-as mai naste inca o data n-as mai face ce am facut si as tine cont de sfatul mamei.Asta este doar parerea mea.Decizia finala iti apartine.Sa-ti ajute dumnezeu.

| yanis a răspuns:

Si.mai departe?

| Alexandra_4889 a răspuns:

Paii depinde de ce iti doresti uh
cati ani ai?
daca ai in jur de 20 poti s te duci cu el doar daca il iubesti cu adev
pentru ca esti majorA
si ai dreptul la un iubit/sot
deci...depinde si d ce vrei uh
bye bye!kiss
funda?

| mirunaana a răspuns:

raised eyebrows si spre binele tau ce ai face? iti imaginezi ce viata duci la sat? consatenele lui nu crd ca vor un baiat din sat ci unul de la oras deoarece numai asa vor putea calca si ele pe la oras. te-ai gandit ca pentru el tu esti singura care il poate ajuta sa faca pasul urmator si sa vina la oras? mai bine cauta-ti unu cu bani...pentru ca pe viitor el nu va avea ce sa iti ofere. eventual te va pune sa mulgi vaca.asta vrei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cind naibii va lecuiti de figurile mostenite de la vechea generatie? Iar tu las-o-n fasole cu baiatul ca n-ai nici un viitor pentru ca iti pasa prea mult de mamica, taticu si de orasul tau.Rupe-o odata si lasa omul in pace.Stai in oras si gaseste-ti un afacerist sau un smenar de doi lei plin de figuri si sa munceasca nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ansamblul mesajelor si intrebarilor tale, am inteles ca si EL lucreaza in oras si tu, asa ca nu vad pana aici, care-i problema? Locuiti impreuna, mergeti in oras impreuna, la lucru, la plimbare, etc.
Daca el este de acord sa iti propuna sa oficializati relatia voastra prin casatorie poate ca ti s-ar cristaliza sentimentele si ai vedea clar ce iti doresti de la viitor.
Daca el nu a spus nimic de casatorie, deschide tu rapid subiectul, daca el da din colt in colt, inseamna ca trebuie sa te gandesti serios de ce nu vrea si sa intelegi ca daca in doua-trei saptamani nu se razgandeste, ar trebui sa nu mai locuiti impreuna.
Deci: nu spun sa nu mai fiti prieteni ca probabil va iubiti si vreti sa va mai ganditi la acel pas (casatoria), dar NU are rost sa mai stai cu el la tara, nici la oras. Trebuie sa fii mai pretentioasa (din acest punct de vedere).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi doi am discutat de casatorie urma anul viitor, anul acesta nu se poate, eu zic ca acum singura solutie de impacare este ca sa ma ceara de sotie, fac pasul si gata alta solutie nu vad...chiar imi doresc lucrul asta si el si la dorit dar e putin orgolios.si faptul ca am stat impreuna si ne faceam planuri era ca si cum eram casatoriti doar actele ne mai lipseau.problema e ca ai mei nu sunt de acord si simt ca luna asta cat am stat acasa am ajuns sa realizez ce imi doresc nu conteaza unde stau imp e sa stau cu el si sa ne intelegem. dar ai mei au zis clar ca daca lec dusa sunt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Referitor la ultimul mesaj: nu stiu de ce a zis mama ta "ca l-a auzit la telefon cu alta", poate e adevarat sau poate e o minciuna
important este despre ce vorbeau ei la telefon, in caz ca acea convorbire a existat
nu stiu ce fel de om e mama ta
poate trece printr-o perioada personala mai neagra, de depresie, nu neaparat din cauza dragostei tale... daca e intr-adevar asa, ca e deprimata, e clar de vede totul in negru pentru FIICA ei

referitor la penultimul tau mesaj, legat de faptul ca te vor sustine parintii, ca te vor ajuta sau nu, nu are rost nici tu nici ei sa va tot cramponati atat de mult de sustinerea lor, pentru ca - PESTE vreo 10 ani in viitor, tu vei fi cea care-va sustine, deci daca vor sa te sustina sa se grabeasca, caci ocaziile se imputineaza cu fiecare an ce trece, apoi ROATA se va inversa

ca sa fii linistita, incearca sa afli cat mai discret posibil, daca fata aceea exista in realitate - dar mama ta nu are de ce sa sufere in locul tau si sa te influenteze, deocamdata nu sunteti casatoriti, repet el poate vorbi cu cine vrea la telefon DEPINDE de subiect totusi; iar in al doilea rand, inainte sau dupa casatorie parintii tai nu au avut niciodata vreo problema "sentimentala"?!

(mersi pentru fundita pe care mi-ai dat-o)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Happy end;-)

| Соlorful a răspuns:

Pai daca ai incredere in el si esti sigura ca vei fi fericita, explica-le parintilor ce simti pentru el si ca il iubesti; spune-le ca daca te iubesc ar trebui sa-si doreasca sa fii tu fericita; si chestia cum ca nu te-ar mai primi, nu stiu ce sa zic, imi pare doar amenintare, ca doar ce parinte ar putea sa renunte la copilul lui?! nu stiu...incearca sa-i faci sa inteleaga ca ai si tu o varsta si ca nu poti ramane toata viata numai cu ei, si ca ai nevoie sa-ti intemeiezi si tu o familie. Si daca e de la tara, asta chiar n-ar trebui sa conteze daca e o persoana cu suflet.Si daca e din oras si nu te respecta si nu te iubeste, cu ce ii incalzeste?

| cici_6203 explică:

Si daca nu ma vor ierta e problema lor, fericirea mea conteaza, ce conteaza ca e de la oras sau de la sat imp e ca noi sa ne intelegem, ca ne spijina bine daca nu asta e, poate daca vad cu timpul ca sunt fericita vor trece peste.

| cici_6203 explică:

Sa cred ce imi spune mami sau ma minte datorita faptului ca nu accepta ideea de a ma impaca cu el ca mi-a zis ca la auzit vb cu alta la tel

| cici_6203 explică:

Bine ca am ascultat de mama ca nu ajungeam niciunde, pentru ca el a fost deja cu alta si numai m-a mintit, m-a inselat timp de 2 ani de zile pur si simplu am aflat dupa 2 ani si dupa 2 ani se afiseaza cu ea faina treaba, ma bucur ca nu am luat decizia de a pleca cand trebuia.pfffffff ii multumesc lui dumnezeu ca mi-a deschis ochii si nu m-a lasat sa fac greseala fatala.va multumesc tuturor. pupiki multi