| Anca a întrebat:

Sa aleg sa-mi cunosc fratele?
Am un frate vitreg ( din partea tatalui meu ), care e mai mic decat mine cu 3 luni. Sa merg sa-l cunosc? Mama nu prea e de acord. zice ca noi nu am simti ca suntem frati si cine stie ce-o sa iasa, ca n-ar fi bine. ca avem totusi 23 de ani, ca n-are rost.
Nu stiu ce sa fac?! Mi-as dori sa-l cunosc. Mi s-a spus ca semanam perfect. Tatal meu nu cred ca vrea nici el sa ne cunoastem. Mama i-a spus ca vreau sa-l cunosc si s-a facut ca nu aude...
Ce sa fac? Ar fi bine? Ar fi rau?
Mama mi-a spus ca l-am vazut o singura data, cand aveam noi 2 ani, dar eu nu tin minte, logic.
Toata viata mi-am dorit un frate sad Dar oare o sa poata deveni un strain practic, un frate pentru mine?
Spuneti-mi ce sa fac sad

PS : Mai am si 2 surori mai mici. dar nu vreau sa le cunosc. Doar pe el vreau.

Răspuns Câştigător
| virshabhasthira a răspuns:

Eu cred ca ar trebuie sa faci ce iti dicteaza inima si sa nu te lasi influentat de parerile celor din jur.Nu e vina voastra ca nu v-ati cunoscut pana acum.Pentru toate exista un inceput iar eu cred ca e momentul potrvit sa va cunoasteti chiar daca intre voi nu va fi o relatie foarte apropiata merita incercat.La urma urmei sunteti frati iar sangele apa nu se face indiferent de parerile parintilor tai.

14 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Sincer e trist dacă la 23 de ani ne întrebi aici dacă să faci o alegere care ţine strict de tine.
În primul rând, ai tăi nu au niciun drept şi chiar nu au voie să-ţi interzică să-ţi cunoşti rudele de sânge.
Şi eu am un frate din prima căsătorie a tatălui meu şi tot aşa: Ai mei nu m-au susţinut deloc să-l caut (era într-un oraş mult mai mare la vreo 150 de km de oraşul natal) şi m-am dus de unul singur la 17 ani şi am dat de el.
Nu am fost plăcut surprins, ba dimpotrivă dar am mers şi mi-am făcut hatârul.
E drept, eram minor, dar lucram şi aveam banii mei şi nu prea-mi puteau spune ai mei ce să fac şi ce nu.
Oricum, alegerea îţi aparţine exclusiv ţie şi nimeni nu are niciun drept să te oprească din a-ţi cunoaşte fraţii biologici.
Spor!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eşti cam nehotărâtă tu de felul tău pentru vârsta ta, sincer.
Eu şi la 16 ani eram mai cu picioarele pe pământ decât tine la 23.
Ai un frate olimpic de podium la fizică? Foarte tare! Deci ai un frate super deştept! De ce să-ţi fie jenă/frică? În loc să fii mândră cu aşa un frăţior?!
Oricum, singura posibilitate ca să-ţi dai seama ce simţi este să-l cunoşti.
Faci ce vrei, viaţa ta!
Totuşi, fii mai pragmatică întrucât tu ai să ai mult de pierdut dacă stai şi-analizezi la nesfârşit şi nu iei decizii. Viaţa trebuie trăită.
Dacă stai işi analizezi, s-ar putea să te trezeşti c-a trecut viaţa pe lângă tine!
Salut!

| Anca explică:

Sincer.nu stiu. Dar nu simt nevoia sa le cunosc pe ele.
De ele imi amintes vag... aveam 10 ani cand leºam vazut prima si ultima data. Erau mici pe atunci aveam 3-4 ani.
Dar am auzit ca nºau ajuns pe drumuri prea bune si nu vreau sa le cunosc.

| Anca explică:

Dar nici nu stiu unde sa-l gasesc. Stiu doar cum il cheama. Dar nu stiu exact in ce oras sta. Tatal meu stie mai multe, dar evita subiectul... Ca nu mai locuieste nici el cu tatal nostru ( tatal biologic al meu ).

| Anca explică:

Inafara de asta, nici nu-s convinsa ca el stie de mine... Poate ca nu stie ca mai are o sora si o sa aiba un shoc. Nu stiu ce sa zic. El s-a nascut din relatia extraconjugala a tatalui meu si ma gandesc ca maicasa i-a ascuns cum a ajuns pe lume, prin distrugerea unei familii...

| Anca explică:

Kongeriket, eu as vrea sa-l cunosc, dar in acelasi timp ma retine ceva.
La 18 ani am inceput sa vreau sa-l cunosc. Pana atunci nu am intrebat de el ...desi stiam de existenta lui.
Mi se pare socant sa cunosc o persoana, straina pentru mine. si sa trebuiasca sa ii spun frate. N-am spus nimanui frate, nu stiu cum suna cuvantul asta, scos de la mine din gura.
Mi-e frica de ce va urma.
Am gasit o pista. Am gasit liceul in care invata. Stiu orasul unde sta si printrºo cautare pe google am aflat ca a iesit olimpic, locul 4, la fizica, in 2007.
Ar putea insemna ca nu-i chiar asa cum am auzit...

| cornculapte a răspuns:

Daca vrei sa-ti cunosti fratele, eu zic ca esti destul de mare ca sa iei o decizie pe cont propriu. Parintii vostri nu mai sunt in masura sa va controleze vietile, sa decida daca sa va cunoasteti sau nu. Nu inteleg de ce nu vrei sa-ti cunosti surorile. Nu ai nimic de pierdut. Daca nu vrei, nu trebuie sa tii legatura cu ele, decat cu fratele tau, dar poate ai sa te razgandesti dupa ce le vei cunoaste.

| 16.laura.16 a răspuns:

Daca iti doresti atat de mult acest lucru, fa-o.Nimeni nu poate sa iti interzica sa iti cunosti fratele.
Totusi, nu inteleg de ce nu vrei sa le cunosti si pe surorile tale...

| gabriela a răspuns:

Eu sunt de parere. sa-l vezi. Sangele apa nu se face, fiind si de-o varsta poate vei gasi in el cel mai bun prieten. Nu mai implica parintii, mergi si te intalneste cu el apoi in ceea ce urmeaza sa decizi cu privire la legatura cu el, comunica si se va respecta opinia ta...cu siguranta! In ceea ce priveste surorile... este decizia ta, dar de ce?

| gabriela a răspuns:

Cauta pe facebook, imposibil sa nu fie pe undeva pe net, la varsta asta. Parintii evita subiectul pentru ca erau convinsi ca va sosi candva si acest moment! Sa auzim de bine.

| lays a răspuns:

Si eu am un frate vitreg.ne-am regasit prin intermediul internetului.ne vom vedea curand. abia astept.ar trebui sa-l cunosti.cine stie, poate vei descoperi in el un prieten minunat si va veti intelege foarte binehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El mai are doua surori, pe care tu nu vrei sa le cunosti, dar care pentru el inseamna mai mult decat daca te-ar cunoaste pe tine. Daca nu vrei sa-i cunosti surorile, sigur se va simti jignit si mai mult ca sigur ca te va uita imediat ce ai plecat.Asa ca, mama si tatal tau au dreptate, nu rascoli un trecut care ar putea face mult rau tuturor partilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anca daca vrei sal cunosti cu adevarat il vei cunoaste ca pe un frate ori de mama ori de tata eu imi caut frati am 2 de pe tata mau ingrijit au avut grija de mine mi-e dor de ei nu-i pot gasi de 35 de ani daca voi da de ei nu ma intereseaza ce spune mama tata nu am eu imi caut frati asa sa faci si tu veti avea nevoie unul de altul si cu surorile la fel sint parinti care siau trait viata si nu-i doare nici incot de cei ce ramin in urma un sfat iti dau cautati frati si surorile si fiti uniti ca frati de acelasi mama si tata

| nustiu_2803 a răspuns:

Eu am o sora doar, dar toata viata mi-am dorit sa am un frate mai mare. Pot sa spun ca esti un om fericit avind un frate, asa ca nu rata ocazia si fa cunostinta cu el, cine stie el poate la fel asteapta cu nerabdare sa te vada.

Dar daca nu te vei vedea cu el, pe urma sa nu regrezi.

Iti urez succes.winking