| Markusfrtt a întrebat:

Am 17 ani si nu am avut nici o prietena pana acum. De cate ori am fost indragostit am suferit enorm. Eu unul ma consider urat, si imi vin prin minte tot feluri de pareri negative despre mine daca incerc sa vorbesc cu o fata. Sunt o persoana glumeata in preajma prietenilor. Dar cand vine vorba de o fata ma blochez. Acum ceva timp eram tim si acum sunt dar nu asa de mult. Nu m nt asa timid. Am incercat sa ma bag in seama cu unele fete pe facebook, dar unele nu raspund. Acum este o fata care-mi place dar nu-mi raspunde, poate pentru ca nu ma cunoaste. I-am zis odata "Buna" cand trecea pe langa mine s-a intors a zambit si si ea "Buna". Prietenului meu ia raspu pe facebook mie nu, poate ca el se tot plimba pe langa clasa iei la scoala sau intra prin clasa si l-a vazut. Eu nu ma duc si asta pentru ca timiditatea ma cam opreste.Ce sa fac? Ma simt stanjenit cand cineva ma intreaba daca am vreo prietena sau ca am 17 ani si nu am i prietena. Ce sa fac? Ce sfat imi dati? Simt un sentiment de tristete de fiecare data cand ma gandesc la tema asta. ajutati-ma va rog frumos

4 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Fă o schimbare.
Încetează să mai speri că prin Facebook vei cuceri pe cineva şi pune-te pe treabă.
Fii un tip în a cărui companie merită să stai, nu fi plictisitor sau pisălog. Vorbeşte despre orice crezi că ar putea-o interesa pe interlocutoare.
Fă-ţi curaj şi apropie-te de fete, eşec înseamnă experienţă până la urmă.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Daca accepti in totalitate faptul ca esti mai sensibil si timid, ce crezi ca se intampla? Incearca, nu te mai lupta cu ele, nu mai fugii de ele si vezi ce se intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut Denis. Incerc sa iti dau cat mai multe informatii, deoarece si eu am trecut prin ce treci tu. Primul lucru, care e cel mai important, este sa nu te panichezi.Cand treci pe langa o fata,sau cand te uiti la ea,zambeste tot timpul. Nu trebuie sa fii timid, esti timid pentru ca nu stii ce sa-i spui. Spune-i direct ce-ti trece prin minte! Alta problema este ca TU te crezi prea urat si negativ. Si aici e o problema. Trebuie sa te crezi smecher, si trebuie sa fii fericit. Tot timpul sa razi cand e "fata pe care o placi" in preajma ta. Pe Facebook nu are rost sa vorbesti, ca asa nu rezolvi nimic. Probabil nu ti-a raspuns ca nu a avut timp sau nu a avut chef de tine. Mai bine vorbeste TU fata in fata cu ea. Daca tu te consideri urat, lasa-mi o poza cu tine la Mesaje si iti voi mai da niste detalii (nu despre cum arati, ci alte detalii care te vor ajuta mai mult). Aici nu pot sa spun prea multe ca sunt sigur ca ma vor contrazice unii.

| az123 a răspuns:

Salut
Crezi ca sunt mai buni sau mai intelepti cei care nu sunt inca bine maturizati(ma refer si la fizic si emotional) si deja isi dau intilniri? Sunt ei pregatiti pentru asta, stiu bine ce vor? cred ca nu. Ce reputatie isi fac? Asta nu e o joaca, e ceva la care trebuie sa te gindesti serios, de aceea nu te gindi ce vor crede altii ca ai 17 si inca nu ai pe nimeni, sa se gindeasca ei care fac asa la doar 17 cind inca nu prea stiu ce vor de la viata, chiar daca cred asa. Tu poate ca te gindesti la asta mai serios de aceea simti asa.
http://www.jw.org/......intalniri/
Cele bune.