| Markusfrtt a întrebat:

Am 17 ani si nu am avut nici o prietena pana acum. De cate ori am fost indragostit am suferit enorm. Eu unul ma consider urat, si imi vin prin minte tot feluri de pareri negative despre mine daca incerc sa vorbesc cu o fata. Sunt o persoana glumeata in preajma prietenilor. Dar cand vine vorba de o fata ma blochez. Acum ceva timp eram tim si acum sunt dar nu asa de mult. Nu m nt asa timid. Am incercat sa ma bag in seama cu unele fete pe facebook, dar unele nu raspund. Acum este o fata care-mi place dar nu-mi raspunde, poate pentru ca nu ma cunoaste. I-am zis odata "Buna" cand trecea pe langa mine s-a intors a zambit si si ea "Buna". Prietenului meu ia raspu pe facebook mie nu, poate ca el se tot plimba pe langa clasa iei la scoala sau intra prin clasa si l-a vazut. Eu nu ma duc si asta pentru ca timiditatea ma cam opreste.Ce sa fac? Ma simt stanjenit cand cineva ma intreaba daca am vreo prietena sau ca am 17 ani si nu am i prietena. Ce sa fac? Ce sfat imi dati? Simt un sentiment de tristete de fiecare data cand ma gandesc la tema asta. ajutati-ma

4 răspunsuri:
| 德尼莎 a răspuns:

Parerea mea este sa nu te mai consideri urat! Nu trebuie sa te ingrijorezi pentru ca nu ai avut vreo prietena pana acuma, pana la urma sa ai o relatie nu este ca si o joaca de copii. Parerea mea este ca atunci cand esti intr-o relatie cu cineva este pentru ca va iubiti mult nu pentru ca "ba hai sa fim impreuna ca asa's si restul" nu!
Nu-ti fie teama la un moment dat o sa ai si tu o iubita iar cu aia este posibil sa fi foarte mult timp, nu dispera! exista pe lumea asta cate o persoana speciala pentru fiecare. ^^ Daca chiar vrei sa se bage in seama cu tine du-te si tu cand merge prietenul tau la clasa la ea sau macar pe hol sa o vezi, o mai saluti te mai bagi cu ea in seama prin chestii marunte. Dupa daca vezi ca iti raspunde la salut si chiar incepe sa vorbeasca cu tine, baga-te in seama cu ea si pe facebook, iar un timp incearca sa lasi timiditatea de-o parte si discuta cu ea. Fa glume cu ea dar nu prea proaste ca altfel se va supara. Daca vezi ca voi 2 veti continua sa socializati poti sa ii ceri numarul de telefon sa mai iesiti pe afara, prin pauze eu stiu. Trebuie sa ai rabdare, Stii cum e timpul le rezolva pe toate. Spune-i colegului tau sa te ajute sa comunici cu ea daca singur chiar nu poti.
Good luck! ^.^

| GYGYLATINO a răspuns:

Nu te considera urat chiar daca o fata nu te place nu sti pana nu o intrebi tu fii barbat si daca e fata care iti place incearca sa o tragi intr-o parte si sa i spui ce simiti pentru ea roag-o frumos sa ti acorde 2 3 minute si te va asculta bafta

| biafresh a răspuns:

Sti poate exista fete care te plac chiar daca te consideri urat si esti timid. De exemplu mie imi place de cel mai urat baiat din clasa mea care pe deasupra e si timid. Pe mine el nu ma baga in seama si cred ca lui ii plac alte fete si uite ce intamplare. Poate ca exista vreo fata care te place in secret. Si nu conteaza ca nu ai mai avut prietena inainte, caci viata e lunga mereu va fi timp de asa ceva.

| Adolescent14 a răspuns:

Salut...Am un sfat pentru tine.Fii barbat! Pentru fiecare om exista o pereche si nu o poti gasi altfel decat daca adopti o atitudine curajoasa.Du-te la ea si intra in discutie cu ea.Un simplu ''Buna'' de la o fata inseamna ceva, nu intotdeauna raspund, sa stii asta. Intr-un final dupa ce ati vorbit. si te simti din ce in ce mai apropiat de ea.Ii marturisesti sentimentele pe care le simti. Daca ea nu simte la fel, inseamna ca nu este pentru tine.Dar in felul acesta, vei progresa si vei ajunge sa nu mai ai trac in fata fetelor(asta in caz daca nu este atrasa de tine).Dar sunt la fel de multe sanse sa simta la fel.Si daca se va intampla asa sper sa fiti un cuplu fericit happy Sper ca te-am ajutat.