| theboyinlove a întrebat:

Am 18 ani și sunt împreuna de 4 luni cu o fata de 15 ani. O iubesc mult de tot și chiar e fata lângă care am visat mereu sa fiu. Ne vedem in fiecare zi după ore. La început ne vedeam și seara veneam la ea însă acum nu ma lasă maică-mea sa ies seara asa ca ma vad după ore 1h-2 pana merg la Meditatii și după mai vorbim acasă la telefon sau pe FaceTime. Problema e ca in 4 luni am bacul și ai mei mai ales maică-mea ma stresează mult sa învăț și nu ma lasă sa ies. Pana acum am mai dres-o am reușit sa ies in fiecare zi și in Weekend chiar dacă nu cât voiam. Acuma mi-a zis ca nu ma mai lasă sa ies decât o zi in Weekend și in rest sa învăț non-stop. Eu inteleg ca am bacul dar logic ca vreau sa și ies cu iubita mea mai ales ca e și Weekend. La un moment dat m-a lăsat doar 2h afara intr-o sâmbătă. Totuși am aproape 19 ani pot decide și eu pentru mine. In sapt. de dinainte de bac logic ca stau și numai învăț da acum care e pb dacă și ies ca doar e Weekend? Dacă învăț pana la 4-5 nu e de ajuns? Ea pana la 6 ma tine sechestrat in casa și după când sa plec și eu in sfârșit ma ia ca la 9 sa fiu înapoi. Maine de exemplu e vineri vreau și eu sa stau cu ea cât mai mult. Pana și vineri seara trebuie sa stau sa învăț. Pe maică-mea nu o interesează de alții dar eu observ la mulți ca nu stau toată ziua cu burta pe carte, ies, se plimba. Poate ca exageram și eu la un moment dat ca vinerea scăpăm la 2 și după stăteam toată ziua pana seara cu ea dar at the end of the day e vineri și vreau și eu timp liber. Stiu ca am bacul da nu vreau sa stau numai închis in casa. Vineri de exemplu vreau sa ies la 4-5 și sa stau pana la 9-10. Sâmbătă inteleg sa ies mai la 6 da măcar sa stau pana seara și duminica la fel. Va rog ajutați-ma cum sa îmi împart timpul între iubita și învățat ca sa pot sa o și vad zilnic? Și totodata cum sa o fac pe maică-mea sa ma înțeleagă ca vreau și eu sa mai și ies nu sa stau numai in casa? Totuși am 19 ani nu poate sa ma țină sechestrat in casa și sa stau la mâna ei in fiecare Weekend dacă ma lasă sa ies sau nu. Astept răspunsuri serioase. Mulțumesc!

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Parerea mea este sa-i explici iubitei tale ca va trebui sa faceti un fel de "post" pana ce termini bac-ul, va veti intalni doar in week-end.
Viitorul tau este in functie de bac: daca-l iei, poti merge si la facultate. Dar, in caz ca ratezi bac-ul, nu prea vei avea un post mai bine platit, fiind necalificat.
Daca tine la tine, fata te va intelege. Daca nu, inseamna ca pentru ea distractia este mai importanta decat tu si viitorul tau, deci nici nu merita sa-ti pierzi timpul si banii cu ea (doar profita de tine).

| theboyinlove explică (pentru Bula):

La facultate am fost admis deja in străinătate doar pe baza diplomei de bac pe care o obțin sigur. Pb e ca ai mei emit pretenția sa iau minim 9 la toate probele ca Cica îmi oferă toate posibilitățile. Nu ma îndepărtez nicio clipa de iubita mea doar pentru un examen

| anonimg a răspuns (pentru theboyinlove):

Spune-le alor tăi că nu-ți oferă toate posibilitățile. Și că unii care se mai numesc "oameni" au niște nevoi speciale -acelea de socializare, de părtășie, de afecțiune- de a primi și de a oferi.
Și mai spune-le că cei care nu se încadrează în categoria aceasta cu nevoi speciale, care nu simt (care nu au) astfel de nevoi, că nu sunt oameni.

| Bula a răspuns (pentru theboyinlove):

N-am spus sa te indepartezi, doar sa va intalniti mai rar, moderat.
Vei vedea ca, o iubire adevarata SE INTARESTE o perioada va intalniti putin mai rar!

| Adry05 a răspuns:

N-ai cale de reușită cu părinții de genu, de tine clar n-o să asculte, poate de cineva apropiat de vârstă sau autoritate

| Violleta2022 a răspuns:

Ar trebuii sa intelegi un lucru: iubiet iti poti afce in feiacre zi, BAC_ul il dai odata si de el depidne cariera si viitorul tau.
Nu pare nimeni daca pui mana serios pe invatat acum si lasi eftita aia in pace, ca oricum este foaret mica pentru tine.
Este normal sa va vedeti doar in weekend, dupa amiaza, ca sa inveti si dimineata.
Nu ti se intampla nimic, daca faci un sacrificiu de cateva luni sia sta ar trebuiis astii si tu foarte bine, daca pretinzi ca esti major si esti capabil sa judeci so situatie serioasa, cum este cariera si viitorul tau profesional.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Spune-i mamei că ai 19 ani.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Maica-ta e batuta in cap si nu intelege conceptul de burn-out! Mai degraba inveti doua ore si bine pe zi decat sa stai 5-6-7 sa faci spume ca nu iesi si numai la invatat sa nu iti fie mintea...

| Nemessys a răspuns:

Din ce mi-ai povestit imi cam dau seama cam cum este mama ta si sincer iti zic ca este imposibil sa te schimbi sau sa te opui in fata regulilor ei. Ai tu 19 ani, dar atat timp cat stai sub acoperisul ei, faci ce spune ea si bineinteles ca daca ii incalci regulile o sa iasa un scandal urat rau de tot.
Nu sunt de acord cu ce-ti impune ea, adica da, ai bacul, insa creierul ala mai are nevoie si de odihna. Iti garantez si asta ti-o zic tie, nu ei, ca tu daca stai sa inveti 2 ore pe zi la fiecare materie, o sa ai mult mai mult succes decat daca ai sta efectiv toata ziua de la 10 de cand te trezesti pana la 10 seara cand te culci iar. E ca si cum ai pune-o pe ea sa munceasca tot cu acelasi program, zilnic. I-ar conveni ei sa munceasca 12 ore pe zi fara o pauza? Nu prea cred.
Macar fa-o pe iubita ta sa inteleaga in ce situatie esti si spune-i ca incerci sa va vedeti cat de des posibil dar din cauza mamei tale nu poti, insa dupa bac o sa fie alta poveste. Nu cred ca se intampla nimic cu ea daca 4 luni te vede doar o data pe saptamana. Stiu, e greu dar macar va mai vedeti si dupa ore ceea ce este ok. Nu vreau sa fiu un de ala care sa-ti zica,, tu ai bacul si-ti sta gandul la iubire?" Nop. dar ti-am zis. pe mama ta nu ai cum sa o schimbi, concentreaza-te, fa pauze, nu supra-solicita creierul si fa-o pe iubita ta sa inteleaga. Cam atat poti face.

| theboyinlove explică (pentru Nemessys):

Pai nici la iubita mea nu ii convine situația și nu înțelege cum la 19 ani maică-mea ma tine închis in casa sau trebuie sa ma rog de ea sa ies.

| Nemessys a răspuns (pentru theboyinlove):

Eu daca as fi in locul ei, as fi constient de faptul ca inca mai exista parinti de genu in ziua de azi, foarte stricti si care pun un pret foarte mare pe situatia scolara copilului.
Sincer. nu prea stiu ce ai putea face in legatura cu mama ta, dar macar incearca cu prietena, sa o faci pe ea sa inteleaga ca cu mama e mai greu.

| Osneros a răspuns:

Depinde doar de tine. Probabil crede ca n-o sa iei nota mare la bac daca nu inveti de pe acum, si foarte probabil i-ai dat motive sa creada. Eu, de exemplu, n-am avut problema asta. Ieseam cand aveam chef si ma intoarceam cand aveam chef, chiar si cu o saptamana inainte de bac, si tot am luat cat am vrut, sa pot intra la ce facultate am dorit.

Daca vrei neaparat sa iesi, nu te poate tine sechestrat, pentru ca vei iesi oricum, indiferent de scandalul de dupa.

| 90210 a răspuns:

Eu, pot sa spun, ca am fost extrem de lenesa in perioada bacului si n-am invatat mai deloc. Am avut norocul sa am o memorie vizuala foarte buna. Am invatat in weekendul dinaintea bacului la romana, marti pentru miercuri la istorie si joi pentru vineri la sociologie. Am luat 8. Acum trebuie sa te autoevaluezi si sa vezi daca retii informatiile foarte repede sau ai o memorie vizuala ca mine. Parerea mea, mai bine o lasi mai moale cu iesirile sau sa faci o intelegere cu mama ta, adica sa te asculte in fiecare seara si daca stii lectiile sa te lase mai mult afara vineri (de exemplu). Mi se pare ca frica asta pe care toti profesorii o baga asa in elevi este nejustificata. Subiectele nu sunt grele. Eu am intrat oricum la o facultate unde n-am avut nevoie de nota de la bac. Am dat admitere si am prins loc la buget. Am terminat Comunicare si Relatii Publice, iar acum sunt ultimul an la Drept. La ambele facultati am dat admitere. Explica-i mamei tale ca nu poti sa stai sa inveti in prostie.

| Elelei a răspuns:

1. Ai mare grija, "iubita" ta este minora!

2. "In sapt de dinainte de bac logic ca stau și numai învăț" Nu inveti numai intr-o saptamana ce nu ai invatat in 4 ani.
3. "Pe maică-mea nu o interesează de alții dar eu observ la mulți ca nu stau toată ziua cu burta pe carte, ies, se plimba." Ba exact pe mama ta o intereseaza viitorul tau. Vrea sa inveti si sa reusesti in viata. Pe parintii celorlati copii nu ii intereseaza ce le fac plozii.
4. Ai 19 ani dar locuiesti cu parintii tai, pe cheltuiala lor, asa ca depinzi de ei si trebuie sa iei in seama sfaturile lor. Mofturile tale, cand vei fi la casa ta pe propriile picioare!
5. Daca intr-adevar o iubesti si e fata visurilor tale, asteapt-o! Las-o sa termine scoala ca aveti timp o viata de iubit. Dragoste inseamna sa vrei binele celui la care tii, nu sa o dezbraci pentru placerea ta.

| Cduncfujndf a răspuns:

Uite, acum nu este vorba doar despre fata asta, este vorba și despre tine. Nu e sănătos nici pentru creierul tău să îl folosești atât de mult, îl extenuezi și la un moment dat o să te zăpacești așa de rău încât nici n-o să mai știi pe ce planetă ești. Creierul are nevoie și de timp de odihnă ca să asimileze informațiile.
Două ore pe zi e suficent să înveți...sau hai să zic maxim 3.
Ar trebui să îi explici și mamei tale, ceea ce ai scris tu aici. Să îi spui că ai nevoie să petreci mai mult timp cu iubita ta, și că ai 18 ani, că îți trebuie mai multă libertate și că te obosește prea mult învățatul ăsta.
Nu o mai lăsa să te controleze în halul ăsta.

| theboyinlove explică (pentru Cduncfujndf):

Pai ei nu ii convine sa învăț 4h și sa ies 4... Dar eu vreau sa am și timpul meu sa ies zilnic măcar in weekenduri

| Anonim53220 a răspuns:

E o problema delicata. De multe ori observ ca persoanele explica problemele pe care le are cu alta parsoana foarte bine, dar cand vine vorba sa vorbeasca cu persoana in conflict, nu ii prezinta situatia asa cum trebuie. Exact cu ai scris aici, explica-i si mamei tale. Vorbeste cu tatal tau (imi pare rau daca nu ai, nu l-ai mentionat si mi s-a parut ciudat)
Daca deja ai facut-o, incearca sa o iei mai "tare", arata-i ca esti foarte nemultumit. Cel mai probabil o sa iti zica sa nu ridici tonul, dar trebuie in continuare sa iti menti opinia si sa arati cat de tare de deranjeaza
Spune-i ca nu poti invata la potentialul maxim daca esti tot timpul dornic, si ca ai nevoie sa o vezi

| theboyinlove explică (pentru Anonim53220):

Tatăl meu o lasă pe maică-mea sa decidă el nu prea se bagă ba chiar a fost influențat negativ de ea și și el e mai strict cu timpul afara.
Eu vreau sa o lămuresc cu pace nu vreau sa o iau tare asta e chestia ca asa nu rezolvam nimic.