Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o intrebare, daca sotia mea face aceeași greșeală sa zicem asa greseala si vrea sa se întoarcă la fostul cum a facut de 2 ori in trecut si dupa aceea m-a cautat, este posibil sa fie la fel si acum? Sau acum probabil e sigură si atunci era la fel ca acum sigură pe sentimentele ei

30 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sotia ta nu se poate intoarce la fostul iubit, pentru ca, legal este maritata cu tine. Dar poate sa te insele, sau sa te paraseasca pentru altul, lucru care se intampla uneori.
Pentru cazuri de acest gen, exista DIVORT, cand va despartiti ca doi oameni normali si fiecare face ce doreste.
Daca asta este cazul tau, de ce nu divortezi?

| Andrei9716 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu vrea a zis ca e nu vrea si ca nu stie ce vrea sa faca. Ea a mai facut de 2 ori asa când nu eram căsătoriți si dupa aceea m-a cautat dupa 5 zile. Repet a făcut si a simtit exact acelaș lucru si dupa aceea m-a cautat. Se poate sa fie la fel in de data aceasta? Adică odată ce bag divorț nu prea se mai poate sa ne împăcam daca se intampla sa ma caute ca ultimele 2 dati

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei9716):

Sa-mi fei cu iertare, dar tu nu esti barbat, cu un prost!
Daca nevasta-ta se duce cu golanii si cand o gonesc aia, vine acasa la prostul de tine.
De ce nu bagi divort?
Daca tot nu da o ceapa degerata pe tine si se prostitueaza, cu tine de mana?

| Andrei9716 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu cred ca ai inteles. Acum 1 an jumate inainte de nunta ne-am despărțit de 2 ori pentru ca ea credea că suferă si il vrea inapoi pe fostul si am fost de acord dar dupa aceea mă cauta non stop a fost la psiholog cu maica sa ca nu poate fara mine iar acum face la fel ca atunci. Voiam să stiu daca este posibil sa fie hotărâtă sau exista sansa sa ma caute din nou

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei9716):

Mai baiete, gemeia aia nu te iubeste, daca-i maritata cu tine si se duce la sexuit, dupa alti iubiti.
Baga divort si da-i pace!
Sincer, nici nu trebuia sa te insori cu ea, odata ce te-a parasit de 2 ori, chiar inainte sa va casatoriti.
Sansa se ta caute exista, odata ce alearga din sula in sula si cand se plictiseste, se intoarce la prostul de tine, care o primeste neconditionat.
Tu, ca barbat, chiar nu ai pic de mandrie in tine?
Chiar nu-ti pasa cat rade lumea, de prostia ta?

| sofisis a răspuns (pentru Andrei9716):

Nu, eu cred ca TU nu intelegi. Sincer. Desi de obicei ce zice Ioeasca e bullshit, de data asta are super mare dreptate. Esti un fraier si da, cred cu tarie ca s-a intors la tine ca a trimis-o ala inapoi acasa si nu pentru ca a vrut ea. Si cred ca de data asta se va intampla fix la fel.
Dar simplul fapt ca tu INCA dupa 3 (TREI FRATE) jonglari d'astea intre tine si un altul, te gandesti ca sunt sanse sa faci casa cu ea...pe mine personal ma socheaza. Adica vine de la ala din plua la tine si tu esti ok cu asta?
Fereasca Dumnezeu!

| sofisis a răspuns (pentru sofisis):

Si de curiozitate, cand ea se joaca in plua la ala, copilului tau unde ii spui ca e ma-sa?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă s-a întors de două ori, nu mai este vorba de sentimente. O relație este un mix de atracție sexuală instinctuală, sentimente la nivel conștient și obligații-aranjaamente-conexiuni sociale denotate prin căsătorie la sfat și la preot. Decizia de formare a cuplului cu concubinaj este o decizie rațională. Mă hotărăsc să conviețuiesc și mă mut, stau cu omul respectiv. Aceste aspecte toate le ia cineva în considerare. Când se desparte, decide altfel din motive psihologice sau concrete, soțul o bate, sau nu este satisfăcută de relația intimă cu el. Dar ea se întoarce iar și iar. Eu sunt de părere să nu judeci omul după trecutul lui. Dar nu poți să nu iei în seamă deloc trecutul când iei o decizie legată de el. Astfel la primă analiză așa s-ar părea, că această persoană ar fi în stare să continue cu un asemenea comportament. Din acest moment ceea ce trebuie să analizezi este cât de importantă este pentru tine această persoană, ca să riști cu ea un viitor incert. Dacă sentimentele dtale sunt puternice poți să riști. Dacă nu, renunți și cauți o virgină, cu o biografie intactă din acest punct de vedere. Și eventual pui în vedere că la dta nu ține aceeași figură. Așa că dacă cumva va pleca, sperând că se poate întoarce altă dată să îi pui în vedere că a luat un bilet fără retur.

| Drimmero a răspuns:

Unii sunteti prea prosti, ne faceti barbatia de ras,, un barbat adevarat scapa în secunda 2 de o curba.

Pai d-aia te joaca, nu ai personalitate deloc si nici orgoliu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da. pai e posibil. Daca a mai facut asta chiar de 2 ori... te poti astepta la orice din partea ei. Acum daca intrebi daca e posibil sa te caute, da e posibil. Si poate chiar asta o sa faca. Dar intrebarea este daca tu esti dispus sa stai dupa ea, degeaba.

| Freya1 a răspuns:

Cand cineva pleaca si revine si iar pleaca si revine e calar ca nu e doar indecisa, ci nici nu te iubeste.E clar ca gaseste ceva la acea persoana ce nu gaseste la tine, sau are mai multe sentimente pentru el decat pentru tine.
Treaba asta trebuie analizată mai mult.Nu e frumos si de acceptat ce face ea, dar probabil in capul ei tu nu faci sau nu ii oferi suficient de mult sau pe cat ii ofera celălalt doar ca la tine are stabilitate si un umăr pe care sa se întoarcă de fiecare dată când nu mai este toti roz.Deci răspunsul din din perspectiva mea este ca pe el il iubeste iar la tine are stabilitate si un statut.

| anonimg a răspuns:

Care este motivul pentru care a plecat de la primul?
Si care este motivul pentru care pleaca si de la tine?
Trebuie neaparat sa gasesti adevaratele motive.
Noi nu putem sa ne casatorim si sa divortam dupa bunul plac. Ne-o da statul voie; dar casatoria este un act sfant de la Dumnezeu. Daca acest act intemeiat de Dumnezeu il calcam in picioare si-l nesocotim, atunci si Dumnezeu Isi i-a mana de pe noi.
Noi nu trebuie sa ne dam consimtamantul divortului si nu trebuie sa luam pe cineva divortat decat in anumite circumstante care sunt lasate in Sfanta Scriptura.
"Dar Eu va spun ca oricine isi va lasa nevasta, afara numai de pricina de curvie, ii da prilej sa preacurveasca; si cine va lua de nevasta pe cea lasata de barbat preacurveste." (Matei.5:32)
"Si daca o nevasta isi lasa barbatul si ia pe altul de barbat preacurveste." (Marcu.10:12)
"Oricine isi lasa nevasta si ia pe alta de nevasta preacurveste; si cine ia de nevasta pe cea lasata de barbatul ei preacurveste." (Luca.16:18)
Nu sunt cuvintele mele, ci ale Aceluia care a intemeiat casatoria.
De aceea casatoria trebuie sa se faca in temere de Dumnezeu, si fiecare sa se gandeasca ca nu se poate desparti din orice motiv.
Divortul poate fi acceptat doar in 3 situatii: inselatorie, deces si abandon de familie. Orice altceva nu este acceptat, pentru ca orice altceva sunt doar interese egoiste.

Iar tu nu o pune pe ea la inaintare. Vezi care sunt cauzele pentru care ea vrea sa se desparta de tine; vezi care sunt defectele, si cauta sa le indepartezi. Pentru ca inaintea lui Dumnezeu toti oamenii sunt obligati sa lucreze la indepartarea propriilor defecte de caracter atata timp cat traiesc. Daca nu o fac, vor fi gasiti vinovati. Statul roman poate ca nu te va trage la raspundere; dar nu nimeni nu se poate ascunde de legea lui Dumnezeu dupa care toti oamenii vor fi judecati.
La Dumnezeu toate lucrurile sunt cu putinta. Mai laes atunci cand la om s-au epuizat toate solutiile.
Sfatul meu este deci sa incepeti sa traiti amandoi in temere de Dumnezeu. Pentru ca altfel, casatoriti sau divortati, binecuvantarea lui Dumnezeu se va retrage din familie.
I mod concret, cumparati-va cartea "Caminul adventist" si cititi-o amandoi:
https://letras.ro/product/caminul-adventist/
http://godfrey.ro/files/Caminul%20Adventist.pdf

| LoveSleep a răspuns:

Problema la tine nu e că te gândești dacă s-o ierți sau nu, problema e că ție ți-e frică că de data asta nu se mai întoarce. Cu PSD ai votat și tu, nu?

| gemeni6226 a răspuns:

Nu stiu omul de ce a pus intrebarea daca nu asculta de nimeni. Spera ca se gaseste pe cineva care o sa-i zica ca e bine ce face? Nu va gasi.Cu asa ceva nimeni nu poate fi de acord.

| AliGab a răspuns:

Sotia? Adoca sunteti casatoriti si ea se intoarce la fostul? Fost sot sau fost iubit? Mda... daca sotul mi-ar face asa ceva cu vreo fosta iubita l-as in pace definitiv si l-as respinge dacă s-ar intoarce sau l-as primi sa fie doar tata copiilor, nu si sot mie

| Bogdan70001 a răspuns:

Las-o in ***, dupa ala o sa faca misto de tine toata viata.Nu ca nu ar putea deja.

Si fara suparare, dar sotia ta este vai de steaua ei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

... Se joaca cu amandoi. Pe el il iubeste, iar fata de tine are atasament, ceea ce "bate" dragostea. Daca tu poti accepta asta, sa fii batjocura lor, e ok, dar orgoliu de barbat, nu ai.

| GouDidodino a răspuns:

Probabil o sa procedeze ia fel, hai sa zicem ca prima data e greseala, dar a 2-a, a 3-a oară, nu mai e greseala

| Andrei9716 a răspuns (pentru GouDidodino):

Mereu s-a intors dupa aceea la mine plângând

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Andrei9716):

Si tu, ca fraierul, ai acceptat-o inapoi.

| GirlOnline81 a răspuns:

"... face aceeași greșeală."

Aceeași greșeală nu. Mai degrabă soția ta și-a format - din neîmplinire sau din plictiseala - un obicei.

Acum ca am lămurit aspectul asta, eu vin și te întreb pe tine: obiceiul tău care este? Iti place sa fii mințit? Serios, cum poți trai viața amăgindu-te? Chiar așa naiv ești?

Răspuns utilizator avertizat
| Daniel323 a răspuns:

Fostul are ceva in plus. Asta e clar.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Daniel323):

Probabil are câțiva cm in plus...

| Andra9pk a răspuns:

Dar isi bate joc de tine, nu gluma laughing pai cum ma? cum sa permiti ca si barbat asa ceva? Pai tu a cata roata esti? Si daca nu se intoarce la fostul', poate exista unul nou laughing las-o tata, ca nu faci casa cu asa femeie. Sa te joace cum vrea ea si tu stai si accepti. Pai in primul rand te-ai facut de "ras" in vazul multor barbati de pe TPU care au citit. In al doilea rand, in fata cunoscutilor. Care mai e demnitatea ta de barbat cand accepti sa se intoarce la tine dupa ce o foloseste altul?
Eu sunt mai de moda veche, una stiu una zic.

| Andrei9716 a răspuns (pentru Andra9pk):

Nu contează că m-am facut de ras asta este

| Andra9pk a răspuns (pentru Andrei9716):

Bun,dar esti constient ca atunci cand ierti pe cineva care iti greseste, ii dai ocazia sa mai repete greseala de cate ori are chef pentru ca stie ca tu nu te superi happy? Ea cum ar fi reactionat daca tu te-ai fi dus la fosta de cate ori ti se facea tie chef? laughing te accepta inapoi? Ori tie ti-e frica sa nu ramai singur si de aceea o accepti.

| Andrei9716 a răspuns (pentru Andra9pk):

Am un copil ch ea o casa

| Andra9pk a răspuns (pentru Andrei9716):

Si pentru binele copilului este faptul de a-si vedea mama ca se duce la fostul nu? Si tati ramane singur, apoi mami se plictiseste de fostul si revine la tati. Si copilul o sa creasca in stilul asta. Foaaaarte frumos. In fine. E treaba voastra...a ta, ma rog. Nu cred ca va fi 1 persoana, 1 macar care sa fie se acord cu ce spui tu aici... oamenii divorteaza cand nu mai merge relatia, nu esti obligat, tinut cu forta. Este dreptul tau sa alegi ce e bine si ce nu. Problema este ca, odata ce un om greseste va mai repeta si va fi extrem de urat cand copilul va realiza.

| Andrei9716 a răspuns:

E primul bărbat din viata ei, eu sunt al 2 lea am 22 ea 23 cu el a stat 7 ani cu mine face 3 în vara sau mai bine zis făcea, a zis ca e indecisa si ca nu vrea nici cu el nici cu mine vrea sa fie singura sa isi dea seama cu cine vrea, eu o sa plec si nu o sa ma mai întorc dar pe ea o văd că o cunosc bine si stiu care este adevarul ca ea o sa isi dea seama de data asta cu cine vrea dar eu nu mai pot sa fiu cu ea, nu s-a întâlnit cu el doar au vorbit ii stiu programul ca pleaca la munca la 7 si vine la 5 si nu are cum sa nu respecte programul