| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Am o problema si vin sa va cer părerea pentru ca simt ca ma acapareaza vina tot mai mult.
Mama mea a sarit la bataie la mine si ma abuzeaza atat emotional cat si fizic (fizic o face rar), ea cand a sarit la mine la bataie eu am impins-o, credeti ca am gresit? Sau ca sunt un om rau? Eu nu am sarit niciodată la ea, doar ea la mine si incepe scandalurile din orice, simt atata rusine fata de mine si fata de ceilalți, ma gandesc ce vor zice ceilalți oameni de mine cand vor auzi ca mi-am impins mama si ca si eu la rândul meu ii comentez pentru ca ma face in toate felurile si nu mai rezist, ea se cearta cu toata lumea. Va rog sa ma ajutați cu o parere, sunt un om rau? Sau problematic?

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dar tu o asculți și o respecti, ești mulțumitoare pentru ce face pentru tine?

| dullcat a răspuns:

Buna. Nu este deloc in regula daca se intampla cum descrii, dar cred ca lipsesc niste mici detalii din poveste.II dai tu mamei tale vreun motiv sa se comporte asa? Ia in considerare ca daca ea asa a fost crescuta de bunicii tai, cu bataia, asa te va creste si pe tine.Nu e deloc cinstit, dar asta e realitatea, din pacate.

| Daniela6444 a răspuns (pentru dullcat):

Nu ii dau motive, era de la sine înțeles cand am zis ca se cearta cu toata lumea

| Freya1 a răspuns:

Din câte observi nu prea primești pe aici răspunsuri normale de la oameni întregi.Dar în fine.

Autoapărare e normala, mai ales când tu nu vrei sa agresezi omul respectiv, sau chiar ești agresat pe nedrept.Asa ca deși e mama ta, atâta timp cât tu nu ai lovit-o, nu sari la bătaia la ea nu ai vina.
În schimb, mama ta are ceva probleme de comportament se pare pentru ca nu e ok sa iti educi copilul asa.

| Daniela6444 a răspuns (pentru Freya1):

In sfârșit un răspuns normal, da, nu sar la ea, ea sare la mine si începe scandalul, eu am impins o pentru ca nu mai rezistam abuzul el emoțional si fizic in același timp, ea ridica mana la mine si ma facea in toate felurile si eu i-am luat mana si am impins o de nervi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Maică-ta are probleme la cap!

| Daniela6444 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai probabil are niste probleme psihologice...

| Together a răspuns:

E bine sa o eviti pe cat posibil, unii oameni sunt toxici si doar impart in jur emotii neplacute. Cauta sa ai o viata cat mai ok care nu o implica. Parerea ei nu o sa-ti prinda bine niciodata.

Ai avut ghinion... O s-o ai in minte mult timp dupa ce scapi de ea.

| Mitzupitzu a răspuns:

Ce te fragezeam cu facaletul de fugeai in strada cu ce-i pe tine. Mama ta face regulile in casa pentru ca-i casa ei. Nu faci tu reguli.

| q2amyra a răspuns:

Ai facut alegerea corecta.

| Daniela6444 a răspuns:

La ce imagine de profil ai nu stiu daca te pot lua in serios, poate și pe tine te.a batut mă-ta, că altfel nu.mi explic de ce ai fi de acord cu agresiunea