| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare!
V-ați gândit vreodată să plecați de acasă? Eu da că m-am saturat de părinții mei și nu ii mai suport deloc!
Pe mama o urăsc mai ales pe taicamiu,
Mama ma enervează în fiecare zi, îmi spune că nici de seama? ului nu sunt bun, ba ca nu am minte nici cât Florinel, spune ca nu sunt bun de nimic, la taicamiu e mai nașpa că stă mai prost cu nervii, înjură mereu și face scandal aproape în fiecare zi, m-am săturat până în gat, în seara asta taicamiu era să dea în mine, a spus ca mă *** în gât, mereu mi-a fost frică de taicămiu, din trecut pana azi tin minte tot ce mi-a făcut, nu pot sa uit!
Mă întreb ce o sa se întâmple cu mine? Dacă plec de acasă politia nu are ce să îmi facă că sunt major că am 19 ani
Cum pot fugi de acasă, ce trebuie să iau cu mine, un geamantan nu am
Știu că trebuie să iau asa:haine, acte, mâncare dar nu știu în ce să le iau!

10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

La 19 ani nu se cheama ca fugi de acasa ci ca pleci si intrebarea mea e unde? Mancarea si haine in a sacosa de rafie nu o sa te tina mult, tot trebuie sa stai undeva, sa faci rost de bani, etc.

| Catrice a răspuns:

La 19 ani sa fugi de acasă când se presupune ca ești pe cont propriu... mișto gândirea ta laughing

| CodrutElian1990 a răspuns:

La cei 19 ani te-ai gandit la faptul ca s-ar putea sa ai greselile tale?

| nyoentox2002 explică (pentru CodrutElian1990):

Dap, m-am gândit, dar părinții mei se cred sfinți precum că nu au greșit cu nimic, eu nu ma înțeleg cu ei deloc, Pe taicamiu am început sa port ură dar și frică în același timp, dacă era mai nervos aseară dădea în mine fără să fac mare chestie, am terminat sa joc 3 sahuri și nu am mai vrut sa joc șah și ma călcat pe mana și a m-a înjurat și a făcut scandal, adică era nervos din alte chestii, și pe mama o înjura iar la fel!
Știu ca greșesc și eu nu sunt sfânt, as vrea sa stau singur și să nu mai depind de ei, vreau sa fiu mai liniștit, să nu mă mai certe nimeni, sa am intimitatea mea, taicamiu are orga fix în camera mea și canta și nu îmi place genul ala de muzica al lui, mai pe scurt nu îmi plac lăutarii, fanfara, manele și tot asa, am o ura!
Intimitate în camera mea nu am pentru ca nu e decomandat sa fie camerele în hol, la mine trebuie sa treacă prin camera mea ca să se ducă afara și eu prin camera lor ca să mă duc în bucătărie sau la baie

| CodrutElian1990 a răspuns:

Tu inca ai o gandire copilaroasa, sa nu zic infantila. Pe tine, in loc sa te intereseze unde o sa locuiesti, te intereseza in ce o sa duci lucrurile. Dar unde o sa le duci? Cu 400 de lei nu poti inchiria o garsoniera pe timp de o luna.
Intai trebuie sa iti cauti un loc de munca. Dar asta fara sa fii pretentios, ca nu o sa te angajeze nimeni direct pe o functie deosebite.

| nyoentox2002 explică (pentru CodrutElian1990):

Și eu mă gândesc la asta, asa ma gândesc ca trebuie să îmi găsesc un loc de munca și o chirie după liceu, iar atunci când îmi fac părinții scandal mă gândesc să mă mut cât mai repede, îmi este frica de taicamiu iar dacă se enervează tare ma bate, dar eu având 19 ani știu ca am multe avantaje ca am o vârstă înaintată

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

1. Nu e normala atitudinea tatalui tau daca se intampla in totalitate doar ce ai descris tu aici
2. Ia si tu niste sacose (nu de plastic, de material) si niste cutii si pleci. Daca vrei sa fugi, astepti pana pleaca ei la munca si dupa mergi si tu in treaba ta, ar trebui sa ai cam 6~8 ore in care sa te muti. Daca vrei sa le spui, atunci mergi la ei si le zici ca nu mai esti minor si ca din cauza felului in care te-au tratat nu te mai simti bine in acel loc, asadar iti doresti sa pleci de la ei si ca speri sa iti accepte decizia. Sau ceva de acest fel.

| Nikcoletta a răspuns:

Stai o perioadă la bunica ta, sau la un prieten.
dacă fugi de acasă tot innapoi o sa vi! împrumută bani de la o rudă si apoi du-te si închiriază o garsonieră intre timp te apuci de lucru.
Tatăl tău nu te suportă. din câte văd eu. nu merită să ajungi pe drumuri din cauza lor!

| nyoentox2002 explică (pentru Nikcoletta):

La bunicamea dacă o sa fiu acolo o sa ma caute, eu la mine am 400 lei, și mai trebuie sa iau alocația pe mai și iunie, eu sunt în clasa 12a și termin liceul fără bac, mă gândeam sa îmi găsesc de muncă la un depozit ceva în alt oraș dar asta e chestia ca îmi trebuie un stoc de bani de unde să începcrying(

| Nikcoletta a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pune pe olx obiecte, haine care nu îți mai trebuie. Indiferent de cat câștigi, măcar ai niste bani in plus.