| Andrei9716 a întrebat:

Salut, am si eu o problema! De ceva timp nu ma mai inteleg gram cu nevasta mea.Ce tocmai ne-am căsătorit si suntem de 2 ani jumate impreuna si avem un băiat de 4 luni...Se cearta cu mine din orice si credeti-ma ca nu o mai suport.Singura soluție ar fi divorțul, nu? Nu ii convine nimic la mine, absolut nimic. Cand ii dau bani e totul ok, când rămâne fără bani parca se schimba. Muncim amândoi apropo

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E pe interes mai nu vezi? Divortul e arma ta impotriva ei dao afara din casa si incearca sa iti tii copilul langa tine pentru ca aia nu pare sa fie o mama decenta pentru copil

| romeo78 a răspuns:

Există cabinete de planificare familială. Mergeți acolo și discutați despre problema dumneavoastră. Divorțul e simplu de făcut. Dar, aveți un copil care are nevoie de ambii părinți. Și înainte oamenii aveau conflicte în familie, dar asta nu i-a împiedicat să aibă 50-60 de ani de căsătorie.
Fiți mai diplomat, mai atent la detalii, la dorințele soției!

| relian a răspuns:

Ce consiliere,ce cabinete,ce psiholog fratilor laughing fata nul mai place,omu a si zis clar,dar ea e ok atunci cand i se da malai laughing
Stii cum e? Toti oamenii la inceput nu au experienta,dupa ce stai impreuna,atunci vezi cum este cel de linga tine,te gandesti aia nu-mi place,aia n-are,ailanta nu-s curioasa si etc
Deci cand oamenii se casatoresc si nu au experienta,in ziua de azi duce la despartire.
Nu mai exista atractie fizica,poate ca nici n-a existat,doar asa acolo o balaceala,tineri fiind,experienta zero ati bagat asa toate deodata casatorie, copii etc.
Naspa dar asta e, se intampla cu majoritatea oamenilor chestia asta, deci daca asta te face sa te simti mai bine, nu esti singurul, esti unul din aia 80% carora li se intampla asta, adica sa fii intr-o relatie moarta laughingunia merg asa cum a cazut, altii divorteaza, depinde de situatie.

| Freya1 a răspuns:

Având în vedere și timpul putin de relație, si un copil deja e normal sa nu mai fie totul roz.
Probabil grijile si frica zilei de mâine o acaparează si o face să se schimbe.Cand ai primul copil de care trebuie sa ai grija, care plânge si are nevoi iar tu esti probabil o mamica tânără cu o relație proaspătă si fara un venit poate sa fie frustrant.
Gândește-te un pic asa, toate au venit tam nesam.Sa cunoscut cu tine abia ati petrecut ceva timp impreuna si a aflat că urmează să aibă un copil care bănuiesc nu a fost programat, apoi hai repede facem nunta ca asa se face si pe urma stai cu toate simptomele unei sarcini, cu grija fata de tine si copil si bazează pe bani unui bărbat cu care esti de nici doi ani probabil atunci.Nu ati avut foarte multe vacante impreuna, nu v-ati obisnuit cu locuitul impreuna, cu impartitul sarcinilor, a banilor etc. Punete tu in situatia asta si vezi daca te mai simti ca scos din cutie.
Trebuie răbdare si intelegere, comunicare și sprijin ca locurile sa meargă bine. Sfatuieste-o sa lucreze ceva de acasa daca vrea sa aiba un minim de venit ca sa nu se mai simtă inutilă, fa-i complimente si gesturi frumoase si implicate în creșterea copilului mai mult chiar daca esti obosit si locurile poate revin la normal.

| Andrei9716 explică (pentru Freya1):

Ea munceste pentru ca asa vrea ea si câștigăm amândoi lunar undeva la 5000 de lei deci nu banii sunt problema

| Freya1 a răspuns (pentru Andrei9716):

Tu ai spus si ai specificat ca daca nu aduci bani se supără,iar acum spui ca nu bani sunt problema. Poate in opinia ta.
Aveti casa voastră? Aveti o masina? Ce cheltuieli aveti lunar? Fumați? Copilul este sănătos etc. Pune toate întrebările astea si pe urma fa un calcul la cat cheltuiti si de cati aveti nevoie.
Bun,sa spunem ca nu este asta (oricum ti-am spus si alte cauze mai sus) Tu te-ai gandit vreodata ca si tu greșești nu doar ea e o nebună isterică? Si daca ar fi problema la ea,te-ai gandit ca poate sa fie o depresie după naștere? De foarte multe ori bărbații nu vad problema daca nu li se arunca in ochii,iar noi femeile nu prea suntem genul care sa spunem in fata "aia faci gresit, aia nu e bine, asta ma apasa". Stiu ca este stresant sa stai sa ghicești ce o frământă dar asa functioneaza ca si femeie, daca nu vorbesti cu ea despre asta sa o întrebi care este problema sau nu esti mai atent de ce se intampla cu ea si in jurul tau nu iti vei da seama niciodata. Daca ea are stările astea si se comporta asa si totusi mai e cu tine inseamna ca mai speră ca o se reglementeze, pe cand tu posibil deja sa te fi gandit sa renunți doar pentru ca nu ti-ai dat seama încă unde e problema.
Comunica cu ea nu cum noi, ca noi nu avem de unde sa stim ce o frământă pe ea fara sa auzim si parerea ei.

| Bondarel99 a răspuns:

Probabil e frustrata. Foarte multe femei dezvolta depresie si iritabilitate dupa nastere. Si e foarte obositor sa cresti un copil, sa stai 24/7 cu ochii pe el. Incearca sa o mai ajuti si tu, asa o sa isi schimbe si atitudinea fata de tine si nu o sa se simta asa impovarata.

| Andrei9716 explică (pentru Bondarel99):

Maica sa sta cu copilul toată ziua nu ea

| Bondarel99 a răspuns:

Daca ea munceste si copilul are 4 luni sa inteleg ca nu locuiti in Romania. Cred ca ii e si ei greu cu copilul (chiar daca are ajutor), cu noul statut de mama, cu serviciul, cu statul intr-o tara straina, cu depresia dupa nastere, poate simte ca nu va mai ajungeti cu banii. Sau poate pur si simplu s-a racit relatia intre voi doi si in cazul asta incearca sa faci si tu ceva. De ex sa faci ceva romantic, sa stati numai voi 2 un timp. Nu spun ca e vina ta pentru ce se intampla, dar daca ea nu face nimic pentru relatia voastra incearca tu sa faci.

| Andrei9716 explică (pentru Bondarel99):

Suntem in Romania incerc sa petrecem timp impreuna dar nu se poate. Ea nu pleacă cu mine nicăieri fara copil pentru a putea reface relația sau sa avem o discutie calma doar noi 2

| Bondarel99 a răspuns:

Bine, am citit si celelalte intrebari. Relatia asta era subreda dinainte sa faceti copil, tu ai incercat sa tragi de ea si inca speri ca va merge dar decat sa va certati si sa va urati...
E clar ca ea nu e sigura ca vrea sa isi petreaca restul vietii cu tine, nu poti avea cine stie ce asteptari de la ea, mai devreme sau mai tarziu o sa plece sau o sa isi gaseasca pe altul.

| Andrei9716 explică (pentru Bondarel99):

Da asta nu e treaba mea si ea trage de relatie când suntem in punctul de a ne despărți dupa o ia de la capăt

| NLS a răspuns (pentru Andrei9716):

..pentru ca probabil inca nu a gasit pe nimeni, dar cand va veni acel moment, nu va mai sta pe ganduri si va pleca.

Discutii calme puteti avea oriunde, doar sa existe bunavointa de a pune lucrurile pe tava si a privi situatia ca doi adulti ce presupun ca sunteti.

Din relatarea ta, am avut impresia ca arunci mortul pe terenul ei mai mult.
Ea e cea vinovata ca lucrurile nu merg,... posibil sa fie asa, insa tu te ridici la asteptarile ei?
Oricat de frustrata ar fi, o femeie nu renunta usor la un barbat care o face sa se simta in siguranta, care o face sa rada sau macar sa zambeasca, si care ii demonstreaza ca o iubeste, o intelege, respecta si ajuta la tot ce e nevoie.

| Ineys a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vizitati un expert, un psiholog care sa va ajute sa puneti relatia pe picioare.

| DarthNiger a răspuns:

Mergeti la un consilier de familie si discutati-va probleme si ce va macina.

| acerr a răspuns:

Dificil si nu esti singur in situatia asta,asa e viata,castaoria ca sa o mentii trebuie un singur lucru ARMONIA
O CASA FARA ARMONIE,RAS,E O CASA TRISTA
monotonie,nervi,copil,munca! voi trebuie sau macar unul dintre voi sa fie diferit,Daca tu vi vesel acasa si i dai un sarut,apoi la copil,mancati impreuna, povestiti cum a fost ziua voastra,, si daca ea sta imbufnata sau nu are cgef de vorba, intreab, o direct. asa vrei sa contiunam? ma mai iubesti?

| Daniel323 a răspuns:

Ea ar trebui sa stea cu copilul si tu sa muncesti.Si sa fii mai intelegator, ca nu este usor cu un copil de 4 luni.

| Andrei9716 explică (pentru Daniel323):

Este dorința ei de a munci nu am pus-o eu si sunt destul de înțelegător