| x2gk9r a întrebat:

Salut! As vrea un sfat va rog frumos
Am o colega care ma inteleg foarte bine cu ea din generala ne cunoastem, pana acum tot la accelas liceu suntem ne intelegem perfect...
Doar ca ea normal avea relatie cate o data nu mergea relatia cu baiatul respectiv si eu cateodata îi dădeam sfaturi bune sa fie calma etc...si că vom discuta la scoala despre asta...si mai ziceam in mesaje ca 'daca te iubea nu te lasa????' ma gandesc ca baiatul accela sa nu tina ura pe mine sau etc,eu din ce stiu,eu stiu că-i gelos că mi-a zis ea că-i gelosss rău,eu știu că nu mai vb cu ea momentan nici împreună nu sunt.
Dar sper să nu fie o problema adica sa ne certam sau sa ma bat cu ala.
As vrea un sfat.
El este gelos că suntem aproape zilnic peste tot chiar la liceu, desi nu suntem impreuna, doar bunii prietenii
Vreau un sfat.

8 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Ei, el este gelos, dar nu violent. In general gelosii isi manifesta puterea asupra partenerului. Nu ai tu treaba cu el.

| x2gk9r explică (pentru helpforyou):

Stiu dar chestia e ca daca ar vedea mesajele cred ca i-ar fi mai ciuda...

| helpforyou a răspuns (pentru x2gk9r):

Ciuda pe ce? Ce ai scris in mesaje sa ii fie ciuda?

| x2gk9r explică (pentru helpforyou):

Nu am scris nimic ciudat dar sa nu creada el asta.

| helpforyou a răspuns (pentru x2gk9r):

Ei, nu iti fa tu probleme. Lasa ca daca ii e ciuda, ii va spune ei prima data. Ii va da ei de inteles.

| x2gk9r explică (pentru helpforyou):

Mersi frumos

| helpforyou a răspuns (pentru x2gk9r):

Cu mare drag.

| DjSannan a răspuns:

Este important sa tii cont de faptul ca fiecare persoana are dreptul la sentimentele si emotiile sale, indiferent daca sunt partajate de ceilalti sau nu. In acelasi timp, este important sa iti protejezi si sa iti respecti propria persoana si sa nu te lasi intimidat sau influentat negativ de comportamentul altora.

Din ceea ce spui, se pare ca tu si colega ta sunteti doar buni prieteni si nu aveti o relatie romantica. Deci, ar trebui sa te concentrezi pe mentinerea acestei relatii de prietenie si sa incerci sa iti pastrezi impartialitatea in problemele personale ale colegei tale. Daca ai o preocupare sincera pentru binele ei, poti sa o sfatuiesti sa ia in considerare posibilele consecinte ale actiunilor sale si sa o incurajezi sa aleaga calea care ii este cea mai benefica pe termen lung.

In ceea ce priveste gelozia fostului iubit al colegei tale, este important sa te comporti respectuos si sa nu faci nimic care sa il provoace sau sa il irite. Daca el are un comportament agresiv sau iritat, ar fi bine sa eviti contactul direct cu el si sa discuti cu colega ta sau cu altcineva de incredere despre cum sa gestionezi aceasta situatie.

In general, este important sa te gandesti la consecintele actiunilor tale si sa incerci sa te comporti intr-un mod responsabil si respectuos fata de ceilalti.